| justsmileTBH a întrebat:

Hei.îmi dați o explicație mai științifică pentru fluturii ăia din stomac? Eu îi simțeam și înaintea tezei... laughing)

Răspuns Câştigător
| PinkPanther001 a răspuns:

Se pare ca sistemul digestiv este in stransa legatura cu gandurile si emotiile unei persoane. Fluturasii in stomac sunt, de fapt, un rezultat al unei reactii corporale de supravietuire. Atunci cand creierul percepe o amenintare, alerteaza organismul, crescand pulsul, tensiunea si ritmul respiratiei. In acelasi timp, el stimuleaza productia de adrenalina, ceea ce rezulta in energie sporita, dar si transpiratie si tensiune musculara. Aceasta din urma devine foarte accentuata in zona stomacului si are rolul de a mentine starea de alerta. Respiratia rapida mentine temperatura corpului in limite normale. Muschii stomacului sunt cei mai sensibili, de unde si senzatia de "fluturi".

4 răspunsuri:
| Drolja a răspuns:

Te-ai îndrăgostit de teză.
Fundă?

| AFR81 a răspuns:

thinking Fiecare om reactioneaza diferit atunci cand are emotii. Nu e ceva chiar asa stiintific laughing

| Luisa20 a răspuns:

laughing) Si eu simt acei fluturi in stomac cand am emotii laughing

| justsmileTBH explică:

Da, desigur și acum în vacață jelesc după teze laughing