| BATTLEGROUND a întrebat:

Hei TPU

Ak47 este o arma de asalt construita aproximativ acum vreo 80 de ani! Cum se face ca pana si in ziua de azi aceasta este cea mai buna arma de asalt? O.o

In 80 de ani nu a creat nimeni o arma mai performanta? Ca la cum evoluam si la cati bani se irosesc in domeniul militar si in arme ar trebui sa apara in fiecare zi o arma mai performanta decat cea precedenta :p

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca este chiar cea mai buna dar are avantajele ei, in sensul ca este ieftina, fiabila, nepretentioasa si usor de folosit.
Sunt alte arme mai performante dar au si unele dezavantaje, respectiv cost mai mare, mai putin fiabile, etc.

| WR104 a răspuns:

La fel cum telefonul este cea mai buna metoda de a comunica de la aparitia lui pana in prezent la fel este si despre arma asta, se aduc imbunatatiri sa nu crezi ca cele produse azi sunt identice cu cele de acum 80 de ani, sunt total diferite mai performante dar au acelasi nume, simplu.

| Simpatic a răspuns:

Cu siguranta exista arme mult mai performante dar nu sunt cunoscute publicului larg. Nu stiu daca celebrul kalashnikov este cea mai buna arma dintre toate dar este cea mai rezistenta si cea mai fiabila, nu rugineste si nu se blocheaza datorita materialelor de calitate cat si simplitatii cu care a fost creata.
Am inteles ca Rusia a lansat recent o varianta a lui Ak47 imbunatatita, deci este o arma fiabila si foarte populara la nivel mondial.

| relian a răspuns:

Sint cele mai bune asa cum ai spus, si nu o spun eu ci americanii, la ei a citit chestia asta car fi cele mai bune.De ce sint mai bune? pentru cas simple si bine facuta, construita.O fi fost ala norocos, o fi facut teste intruna pina cind ia iesit.Mai bune nu-s atita timp cit se folosesc catruse clasice.Or sa se fabrice alte arme mai bune da probabil cu altceva in loc de cartuse.

| Copac13 a răspuns:

Este atat de folosita nu pentru ca e cea mai buna si e cea mai ieftina si desteul de eficenta deoarece este construita din materiale ieftine iar in unele tari mai pline de teroristi un AK costa cat un pui apropo AK inseam automatit kalasnicov doar ca nu kalasnicov a inventat AK pentru ala era tractorist si un inventator german rapit de rusii

| drutzix a răspuns:

Nu e cea mai buna. Este cea mai folosita, si acest lucru se datoreaza faptului ca este foarte rezistenta si producerea ei este foarte ieftina.

| товарищ a răspuns:

Cea mai bună armă de asalt care niciodată nu va fi întrecută este cuvântul. El rănește, el vindecă, dar de cele mai multe ori, acesta rănește.