| gumaturboo a întrebat:

Hei TPU

Am citit pe net ca omul isi foloseste toata capacitatea creierului cand isi pune putin mintea la contributie si ca faza aia cu 6% este doar o eroare pe care oamenii o credeau acum mult timp DAR :
Astazi profa de psiho a zis catre mine la scoala ca oamenii nu folosesc toata capacitatea creierului doar 5-6 % iar eu am contraziso spunand ca afirmatia e incorecta si a zis catre mine ca sa ma mai informez ca ce spun eu e gresit!

Pana la urma cine a avut dreptate? Profa - oamenii isi folosesc 5-6% din capacitatea creierului

Eu- oamenii isi folosesc toata capacitatea creierului insa nu il folosim pe tot odata ( depinde de activitate) insa il folosim la capacitatea sa maxima!

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Spune-i profesoarei tale că ar trebui să-şi upgradeze cunoştinţele.
Povestea cu 5-10% e doar un mit.
http://www.descopera.ro/......ntea-umana
Ai avut dreptate contrazicând-o.

| Evolution a răspuns:

Eu cred ca toate afirmatiile sunt false.
De unde stiu savantii ca fix 5-6% din capacitatea creierului o folosim? de ce nu folosim 6, 1%? sunt niste numere care nu isi au rostul.
Creierul are o capacitate foarte mare de stocare iar gandurile negative sunt blocate si de'aia te gandesti ca atunci cand ai fost ieri la un suc cu prietenii te-ai distrat... dar dimineata nu mai stii ca te-ai certat cu ai tai si ai uitat.
Nu folosim tot creierul asta sunt de'acord... dar fiecare om foloseste diferit, nu poti spune ca toti folosim 5-6% si de unde stiu aia ca fix 5-6%? au vreo dovada? au scos un creier si l-au pus pe calculator? nu...
Nu mai credeti toate tampeniile... voi traiti-va viata si axati-va pe ceea ce va place, nu pe lucruri care nu se pot dovedi si vine unul cu o idee tampita si toti il cred.

| neutrino a răspuns:

Ai citit o informatie falsa si ai crezut ca vei potea sa-i dai peste nas profesoarei tale.

| gumaturboo explică (pentru neutrino):

Nu stiu cum esti tu campionul zilei da nu prea dai dovada de pic de inteligenta! afirmi ca am citit o informatie gresita si nu vi cu dovezi care sa imi demonstreze ca e altfel de cum am zis eu! cel mai bine ar fi sa iti stergi contul de pe TPU ca mai mult dezinformezi decat informezi cu raspunsurile tale de rahat!

| Wehrmacht a răspuns (pentru gumaturboo):

Chestia e ca lumea vede diferit acea afirmatie.Este si nu este adevarata.
Incearca sa produci niste adrenalina. Poti sa o faci acum? Nu, dar daca esti intr-un pericol de exemplu o sa o faci, involuntar.N-ai acces la toate comenzile creierului.Asta e clar, n-ai nevoie sa-ti spuna cineva ca sa realizezi asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii isi folosesc creierul la capacitate maxima.
Altii pot realiza chiar mai mult doar cu 5%.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa poti spune 4 sau 19 % trebuie sa stii cat e 100% mai intai. deci nu pot vedea cum oricare dintre cei care ai spus tu pot avea dreptate.

| Teardrop a răspuns:

Sunt teorii diferite. Depinde în care crezi. Dacă în manuale se acceptă ideea cu 5-6% n-ai ce face. Teorii noi apar în fiecare zi.

| ThePathWalker a răspuns:

Da, ai dreptate, ne folosim tot creierul, dar nu toate zonele simultan. Nu folosesti zona care se cupa pentru scris atunci cand mergi cu schiurile- ar fi inutil.

| MySelf94 a răspuns:

Cred ca mai multa dreptate ai avut tu. Totusi, creierul este mult prea complex pentru a sti cineva exact cat la suta este folostit. Cu profesoara ta oricum nu as fi de acord, pentru ca a spus de procentajul ala (pe care oricum nu cred ca il stie aproape nimeni), si pentru ca a mai si generalizat intr-un fel ("oamenii isi folosesc"). Crede-ma, nici eu nu stiu prea multe despre asta, dar cred ca la procentajul de care vorbea profesoara ta se adauga si cantitatea de energie cu care te nasti, felul cum se distribuie in creier, ceea ce schimba destule, pentru ca oamenii sunt destul de diferiti in ceea ce priveste energia si starea lor de spirit. Poti incerca sa nu ii mai contrazici pe unii oamenii, probabil ca nu inteleg.

| Narcis494 a răspuns:

Sincer. cam ati avut dreptate si tu si ea. nu stiu ce sa spun am citit pe internet mai multe bloguri in care spuneau despre afirmatiile amandurora deci. cred ca amandoi cam aveti dreptate.

| alex0995 a răspuns:

Tu ai perfecta dreptate ( respect pentu ca ai contrazis profa ma enerveaza cind li se pare ca stiu totul )
este un mit dupa cum ai mentionat si tu care a dus lumea in eroare de ceva timp, insa studiile au demonstrat cert ca se activiaza doar neuronii necesari pentru a realiza o activitate, daca s-ar activa toti odata ne-am fi iesit din minti