| BATTLEGROUND a întrebat:

Hei TPU

care e cel mai greu metal ( material) din univers? am auzit ca nucleul unei supernove este format dintr-un material atat de dens si greu incat un punct cat un varf de ac din acel material cantareste cateva tone

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Asta e o prostie cu materia neutronica. Intrebarea se refera la cea mai grea substanta solida in conditii normale. Ca asa poti sa consideri orice material ca fiind cel mai greu. Il comprimi si devine cel mai greu.
Si un cocolosi de vata de zahar devine cel mai greu material cand are raza mai mica decat raza sa Schwarzschild. Asta nu inseamna ca vata de zahar e cel mai greu material din lume.

9 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nucleul unei supernove este fie o gaura neagra fie o stea neutronica.

| Radu284 a răspuns:

Ca sa-ti faci o idee, un atom este aproape gol. Gen mult peste 99.9% gol. Foarte, foarte, foarte gol.

Intr-un atom (normal) ai trei chestii: Electroni (care cantaresc putin), neutroni si protoni (care cantaresc cam la fel).

In mod normal, un atom nu se poate atinge de alt atom, pentru ca forte repulsive.

In stele foarte mari, neutronii sunt comprimati unul in altul, fara spatiu intre ei.

Deci daca ai o lingurita de materie normala, ea este 99. 9999% goala. Intr-o lingurita de neutronium, ai mlt mai multi neutroni, care sunt unul in altul. Deci este foarte grea acea lingurita.

Bonus:
Neutronii sunt si ei 99.9%+ goi.

| BATTLEGROUND explică (pentru Inferno):

Respect! esti singurul care a inteles intrebarea! acum zi-mi si mie care e cel mai greu laughing) mercurul e cel mai greu material din univers?

| Inferno a răspuns (pentru BATTLEGROUND):

Trebuie sa te uiti la densitati daca vrei sa vezi care e cel mai greu. Banuiesc ca este Osmiul.

| Radu284 a răspuns (pentru Inferno):

Pai ce inseamna conditii normale? O stea neutronica nu e normala, sau ce?
Conditiile normale nu sunt cele de pe pamant, pamantul este extrem de mic comparativ cu toate stelele neutronice din univers.

Asta cu cocolosul de vata de zahar, nu e chiar asa, pentru ca noi nu putem sa il transformam intr-o gaura neagra (nu avem tehnologia necesara). Si in niciun caz nu exista asa ceva in conditii 'normale', pe cand stelele neutronice exista.

| Inferno a răspuns (pentru Radu284):

Conditiile normale sunt alea stabilite de premisa intrebarii.
Utilizatorul ne intreaba de metalul cel mai greu, e clar ca pleaca de la premisa ca metalul poate exista.

Prin urmare conditiile normale sunt alea care permit stabilitatea metalelor si a substantelor chimice (ca la astea se refera el).
Ori la presiunea necesara formarii stelelor neutronice nu este stabil niciun metal. Deci scenariul asta este exclus din start chiar de intrebare.

"Si in niciun caz nu exista asa ceva in conditii 'normale', pe cand stelele neutronice exista."
Exemplul era pentru a evidentia conditiile EXTREME despre care vorbiti voi.

| Radu284 a răspuns (pentru Inferno):

A primit exact raspunsul la intrebarea pe care a pus-o. A zis metal (material). Din univers. Asa ca ce te asteptai sa ii raspundem?

| Inferno a răspuns (pentru Radu284):

Asta e o prostie cu materia neutronica. Intrebarea se refera la cea mai grea substanta solida in conditii normale. Ca asa poti sa consideri orice material ca fiind cel mai greu. Il comprimi si devine cel mai greu.
Si un cocolosi de vata de zahar devine cel mai greu material cand are raza mai mica decat raza sa Schwarzschild. Asta nu inseamna ca vata de zahar e cel mai greu material din lume.

| Dorotheea21 a răspuns:

laughing Tocmai ti-am dat raspunsul la cealalta intrebare.
E acelasi: materia neutronica, si este adevarat, densitatea sa face ca un centimetru cub, sa cantareasca milioane de tone.

| BroSafarii a răspuns:

Imposibil, parerea mea laughing) cateva tone cantareste un meteorit cat de mic...