| BATTLEGROUND a întrebat:

Hei TPU

care este cel mai rezistent material din lume (metal sau aliaj...)

26 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Pe scara Mohs e diamantul, insa:
http://playtech.ro/......te-acesta/

| BATTLEGROUND explică (pentru Inferno):

Rezistenta la socuri, indoire (ceva aproape indestructibil )! scuze ca nu am precizat mai multe in intrebare!

| doctorandus a răspuns:

Rezistent la ce? Asa aurul e moale, dar nimic din natura nu il corodeaza.

| ExelFlame a răspuns (pentru doctorandus):

Ba nu, Aqua regia este un acid care erodeaza metale nobile. Inclusiv platina sau aurul.

| doctorandus a răspuns (pentru ExelFlame):

Aqua regia nu apare-n natura, ci e facuta de om.

| Dorotheea21 a răspuns:

Cea mai rigida materie, sau "material" cum vrei tu sa-i spui, din intreg Universul nu doar "din lume", este materia neutronica.
Nu exista nimic mai "rezistent", nici natura nici altcineva nu poate sa produca ceva mai dur.
Cred ca gasesti pe net detalii ca masa, densitate, etc.

| Radu284 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Numai ca nu se stie daca este metastabila sau nu. Banuiesc ca se referea la conditii normale, nu de densitate aproape imposibila.

Plus ca, daca e sa o luam asa, probabil materia din quarci este si mai rezistenta si incomprimabila.

| BATTLEGROUND explică (pentru Dorotheea21):

Exista pe pamant un asemenea material? O.o Poate fi folosit la confectionarea a ceva?

| Dorotheea21 a răspuns (pentru BATTLEGROUND):

Nu, pe pamant nu exista. happy

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Radu284):

Posibil Radu, insa materia neutronica nu mai suporta o alta comprimare, de aceea si este "ultimate"ul in Univers.
Cand gravitatia incearca sa o comprime, materia neutronica distruge volumul de spatiu pe care il ocupa, creeaza o gaura neagra si dispare in ea.

| Radu284 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Da, intr-adevar, daca se comprima si materia neutronica (dupa neutron degeneracy pressure) apare o gaura neagra. Dar si gaura aia neagra are materia ei, formata din quarci.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Radu284):

laughing De aici sunt depasita, e mult prea tehnic. :p

| BATTLEGROUND explică (pentru Radu284):

Tehnologia de care dispune rasa umana in momentul de fata poate sa prelucreze ( indoaie, topi, modela) un asemenea material?

| Radu284 a răspuns (pentru BATTLEGROUND):

La care material te referi? Ca nu pot sa vad la care din raspunsurile mele ai dat reply.

| BATTLEGROUND explică (pentru Radu284):

Materia din cuarci sau neutronica!

| Radu284 a răspuns (pentru BATTLEGROUND):

Nu, normal ca nu. Aia exista numai la presiuni total imposibile de realizat de noi, in mijlocul unor stele. Si cea din cuarci, numai in gauri negre (desi e doar o presupunere).

| BATTLEGROUND explică (pentru Radu284):

Aa deci materialul acela daca nu sar afla sub presiunea din centrul unei supernove si-ar pierde caracteristicile? scuze ca iti pun atatea intrebari dar am citit foarte mult despre chestile astea si tot nu am gasit chiar tot ce ma intereseaza si observ ca tu esti destul de informat happy

| Radu284 a răspuns (pentru BATTLEGROUND):

Daca are caracteristica ca este "metastabil", atunci isi pastreaza proprietatile si dupa incetarea presiunii. Un exemplu de meterial metastabil este diamantul, care isi pastreaza proprietatile si dupa incetarea presinunii.

Dar despre neutronium nu se stie daca are aceasta proprietate (si probabil ca nu o are, ca ce ar tine neutronii aia impreuna?).

| Dorotheea21 a răspuns (pentru BATTLEGROUND):

Aici pot sa-ti raspund eu. happy
Nu si-ar pierde caracteristicile.
"Acel material" este de fapt produsul decesului unei stele, este ceea ce ramane DUPA "moartea" ei, si ramane asa, cu acele "caracteristici".
Vestea rea pentru tine e ca nu poate fi prelevat, manevrat, prelucrat, distrus, etc, nici de specia umana, nici de nimic din univers.
Se autodistruge daca masa critica il va determina sa formeze o gaura neagra.
Chiar nu stiu ce "armura" vrei tu sa faci din asa ceva. happy

| MateiSebastian a răspuns:

Cel mai rezistent la ce?
Oricum nu conteaza.
Raspunsul corect este ADAMANTIUM.

| Adiiiiiii69 a răspuns:

Adamantium

| BATTLEGROUND explică (pentru Adiiiiiii69):

Hmmmm... cineva s-a uitat la wolwerine laughing

| CherryBlossom26 a răspuns:

Wolfram daca nu ma insel laughing

| Radu284 a răspuns (pentru CherryBlossom26):

Sau Osmium, e cel mai dens metal. Sau carbura de wolfram.

| redwood a răspuns:

1.Silicenul
2.Grafenul

| f1z1ca3mat3r13123dewdsa12 a răspuns:

Cred ca cel mai rezistent material din lume e aliajul. Dur-aluminiul. :-) funda? :-)