| dildozaurescu a întrebat:

Hei TPU

Ce credeti ca se va intampla dupa ce murim? Eu cred ca ne vom intoarce la starea in care eram inainte sa ne nastem adica nu vom mai sti niimic!

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Da, varianta ta e cea mai plauzibila si probabila. Nu este nimic care sa ne indice ca exista vreun fel de continuitate a omului sau a oricarei alte fiinte dupa moarte.

12 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Ecclesiastul 9,5 prezintă doar UN CONTRAST ÎNTRE DOUĂ PUNCTE DE VEDERE DIFERITE: cel uman, (greşit) ŞI CEL SACRU, spiritual! Acest contrast este prezentat sub forma unei DEZBATERI ce are loc în mintea autorului.

Este clar că acest pasaj, Ecc. 9, 5 exprimă o concepţie greşită, străină de Dumnezeu!

O dovadă în acest sens - un alt verset contradictoriu (punct de vedere uman gresit):
(Eclesiastul 9, 2) "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău"
Cine poate crede că vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare? Dar este doar un punct de vedere gresit, subiectiv, aflat IN DIALOG cu Divinul.

In Ecclesiast, primele 10 versete din capitolul 9 redau punctul de vedere uman greşit, aflat în DIALOG şi controversă cu cel al lui DUMNEZEU.
Ca dovada, iata: „Morţii niciodată (se referă la toţi) nu vor mai avea parte de tot ce se face sub soare". Cine poate crede că morţii au dispărut toti pentru totdeauna? Este doar varianta greşită aflată în opoziţie cu mesajul lui Dumnezeu (procedeu stilistic).

În finalul cărţii, perspectiva sacră triumfă:
,, Si ca pulberea sa s eintoarca in pamant cum a fost, iar sufletul sa se intoarca la Dumnezeu care l-a dat" Ecclesiast 12, 7.

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu NU şi-a propus in bunatatea lui să distrugă, să nimicească vreun suflet.
Un suflet nu poate fi ucis, dar in schimb un suflet se poate compromite singur prin neimplinire, prin esec...
Pierderea mantuirii si colaborarea cu demonii este cel mai mare esec al libertatii omului.

În primul rând, Dumnezeu este Iubire şi a creat totul pentru VEŞNICIE. Sufletele sunt vesnice. Noi avem privilegiul dar şi responsabilitatea de a ne "configura" şi alege starea acelei veşnicii. Nimeni altcineva în locul nostru.

| milan9 a răspuns:

După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11:

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare pur şi simplu.

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

"Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata (pentru suflet)" (Evrei 9, 27).

"Toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup (se are in vedere aici doar sufletul)" (II Corinteni 5, 10

"Ci eu, deşi departe CU TRUPUL, însă de faţă CU DUHUL, am şi judecat, ca şi cum aş fi de faţă, pe cel ce a făcut una ca aceasta:" I Corinteni 5, 3

" Să daţi pe unul ca acesta satanei, spre pieirea TRUPULUI, ca DUHUL să se mântuiască în ziua Domnului Iisus." I Corinteni 5, 5

" Şi este împărţire: şi femeia nemăritată şi fecioara poartă de grijă de cele ale Domnului, ca să fie sfântă ŞI CU TRUPUL şi cu DUHUL." - Corinteni 7, 34, etc...

- Facere 2, 7: "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie."

"Fiecăruia (SUFLETELOR DE "DINCOLO") dintre ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei" Apocalipsa 6, 9-11

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Înainte de a te naşte erai în burtica mămicuţei tale.
Vrei să spui că acolo te vei întoarce? laughingPoţi s-o faci şi acum şi poate ne spui şi nouă cum e cu moartea asta.
Roagă pe cineva să te bage acolo şi vei fi acolo probabil mult mai conştient de data asta.
Acum serios vorbind sunt mai multe variante şi tot felul de teorii, dogme ş.a pe această temă. Totul este irelevant pentru mine din moment ce sunt sigur că niciodată nu vom afla dacă viaţa continuă sau nu după moarte decât după ce murim.
Îmi place fenomenul ăsta al morţii deoarece pe mine m-a învăţat ce e cu adevărat viaţa. Dacă aş fi ştiu că voi exista la nesfârşit probabil că eram în acest moment beat sau plictisit sau drogat sau poate toate trei la un loc.
Merită discutat acest fenomen al morţii mai mult decât continuitatea vieţii după ce corpul moare.
Tu ce zici?

P.S. Ia-o mai uşor cu astfel de teorii că m-ai speriat laughing.

| 0PopaPorno a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce zici ca acum ai fi beat drogat sau plictisit daca ai sti ca traiesti vesnic? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru 0PopaPorno):

Pentru că viaţa ar fi plictisitoare iar aceste lucruri aduc viţa la "un rang mai înalt" (înţelegi tu, dacă nu încearcă-lewinking )
WTF? Ce nick-name de pocăit ai laughing

| SouLIce a răspuns:

Cred ca nu vom stii niciodata ce este dincolo de moarte
Cred ca omenii sunt ca niste masinari, mor adica nu mai functioneaza si gata

| PolBoss a răspuns:

Nu cauta pe net despre aceste aceste lucruri, citeste biblia mai bine.

| dildozaurescu explică (pentru PolBoss):

Ultim data cand am inceput sa citesc biblia am devenit ateu laughing))

| Robyi a răspuns:

Potrivit Bibliei, mortii "nu stiu nimic"(Eclesiastul 9:5, 10; Psalmii 146:3, 4)
Moartea este o stare de inactivitate (Eclesiastul 9:10; Isaia 38:18)
Asadar, moartea este o simpla stare de inactivitate. Nu e biblica explicatia ca oamenii vor fi chinuiti pe veci dupa ce mor, in focurile iadului.
De fapt, acest "foc" simbolizeaza distrugerea si aceasta este prezentata prin foc (Matei 25:41, 46; 13:30)
Mortii "dorm" si asteapta invierea (Ioan 11:11-14, 23-26; Faptele 7:60)

| Miauti a răspuns (pentru Robyi):

Corect! si invierea ar putea simboliza transformarea cadavrului in ingrasamant sau hrana viermilor care va fi inclusa in cercul vietii.

| GlamKitty a răspuns:

Ei bine,este si varianta ta. Se spune ca te nasti a doua oara deoarece tu nu ai trecut "testul vietii"(nu ai facit fapte bune, etc) atunci cand dumnezeu iti da a doua sansa (sau a mia) te nasti din nou. Cand in sfarsit vei trece testul, ajungi in rai, cu dumnezeu, toate bune si cu familia si animalutele tale de casa. Eu asa am citit.