| BATTLEGROUND a întrebat:

Hei TPU

De ce toata lumea e 100% sigura ca exista viata extraterestra? inteleg imensitatea universului si ca ar fi absurd ca noi sa fim singurele fiinte din univers :p, dar daca pe pamant s-a format acea singura celula de viata din univers? daca doar aici a fost unicul eveniment si unica intamplare din univers? ca pana la urma nu stim cum a putut lua nastere prima celula vie... poate doar pe pamant s-a intamplat un asemenea miracol si nicaieri altundeva in univers happy Nu vreau hateri, vreau doar niste pareri la ceea ce am zis eu mai sus happy

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Când umanitatea va afla cum a apărut prima formă de viață, adică cum din material și substanță fără viață a apărut ceva ce prezintă viață atunci probabil vom reuși să ne formăm certitudini legate de extratereștrii. Până atunci nu există certitudini ci doar opinii.

| ThePathWalker a răspuns (pentru T0T):

Sa o crezi tu pain. du-te sa mai cercetezi aparitia primei fiinte vii este destul de bine explicata si nu de popa tanda, ci de specialisti in domeniu care au facut experimente.

| T0T a răspuns (pentru ThePathWalker):

Nimic cert, ci doar teorii. Teoriile se pot explica foarte bine, este complet normal, dar asta nu le face niște certitudini. Asta s-a întâmplat miliarde de ani în urmă, și să zici că știi cert despre ce este vorba este pură ipocrizie.

| ThePathWalker a răspuns (pentru T0T):

E o diferenta intre certitudine absoluta si certitudine...mmh 99,99%. Chiar am studiat chestiile astea si sunt la fel de clare ca teoria selectiei naturala, care din nou e certa.

| T0T a răspuns (pentru ThePathWalker):

Nu te mai contrazic. Ce am avut de spus ți-am spus înainte. Dacă pentru tine ceva ce s-a întâmplat acum miliarde de ani e cert înseamnă că este o problemă la mijloc.

12 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut, cred ca aici nu iei in calcul cateva aspecte, ma refer in gandirea ta.

Intai de toate, de ce nu ar putea fi valida ideea ca celula a picat din cer. Deja exista indicii ca bacterii s-ar afla in meteoriti.

Considerand ca celula s-a format in forma sa incipienta din aminoacizi sub actiunea fortelor externe, in miliarde de ani, de ce pe alte miliarde de planete nu ar fi posibil ca macar pe una, la un moment dat, sa se fii repetat conditiile crearii unei celule, tot in miliarde de ani.

Nu mai intru in discutia cu religia, care in absolut toate religiile lumii, cineva a creat viata. Conform tuturor religiilor lumii, viata nu a aparut intr-un la violat de trasnete si plin de aminoacizi.

Apoi ar mai fi si problema evolutionista a spiritului. S-a creat sa zicem viata. Care la inceput era tampa. Pe urma s-a desteptat. Teoria evolutionista nu prea da idei la acest capitol.

Sper sa nu te fii zapacit mai tare.

| sublime89 a răspuns:

Sa fii 100% sigur pe ceva pentru care nu ai dovezi e intotdeauna o greseala. 99% sigur poti sa te declari, dar tot timpul trebuie sa recunosti ca exista o mica sansa sa te inseli. Nici nu se stie sigur daca viata a aparut pe Pamant, sau daca n-a venit cumva din spatiu. Poate ca prima proto-celula s-a format pe Marte, sa zicem, si apoi o astfel de bacterie a ajuns pe Pamant la bordul unui asteroid. E clar ca acum 3.8 miliarde de ani deja existau organisme unicelulare primitive pe Terra, iar pana sa se ajunga la primele organisme pluricelulare au trecut peste 2 miliarde de ani. Tranzitia de la unicelular la pluricelular s-a facut extrem de greu.

Universul e inimaginabil de mare, si de aceea e greu de crezut ca un proces precum formarea vietii nu e repetabil, macar in alta forma. Pot fi forme de viata care sa se bazeze pe alte elemente chimice fata de viata terestra. Posibilitatile sunt aproape infinite. Dar daca exista viata doar aici, atunci cu siguranta universul e o mare risipa de spatiu, iar concluzia pe care am putea-o trage e ca viata e un si mai mare accident decat ne puteam vreodata imagina.

| LePotato a răspuns:

"De ce toata lumea e 100% sigura ca exista viata extraterestra? " -Cine te-a mintit pe tine ca toata planeta crede in extraterestri?laughing

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Cand mai vezi pe cineva spunand asa zi-i sa iti aduca si tie un extraterestru sa il vezi si tu. happy

| Sean a răspuns:

Pentru ca probabilitatea sa existe viata in Univers este uriasa, ca devine cam absurd sa zici ca numai pe pamant s-a intamplat acest lucru, viata poate aparea si in cele mai dure locuri si ar putea fi mai aproape de cat credem, uita-te la una din luniile lui Jupiter, Europa, sub gheata se gaseste apa si exista o sansa ca viata sa se fi dezvoltat acolo sub stratul acela de gheata, sa o pun altfel in universul observabil exista pe putin 10 la puterea 24 planete, ceea ce este un numar urias, deci sa zici ca doar pe o planeta din 10 ^ 24 s-a format viata, nu este absurd?

Ii cam egoist sa zici ca Pamantul este singura planeta cu viata, chiar as merge si as spune ca exista zeci de mii de planete pe putin care sustin viata.

| ThePathWalker a răspuns:

Aparitia,,vietii" care nu e altceva decat materie ce se poate reproduce si chiar a vietii inteligente (adica ca noi laughing, insist eu, este un fenomen SPONTAN. asta inseamna ca date fiind niste conditii si timp o sa se intample intotdeauna este ca o minge care lasata in aer va cadea.

| Gh_Alin_2001 a răspuns:

Asa cum oamenii traiesc, asa si extraterestrii pot traii deoarece sunt vietati si ele

| VERA18 a răspuns:

Sincera sa fiu, nici eu nu stiu de ce zic toti ca exista extraterestrii astia laughing eu nu i-am vazut...laughing dar de. pe toti ii auzi ca `` daca noi existam este posibilitatea sa existe si ei `` happy