| onucartof a întrebat:

Hei TPU

Exista vreo dovada reala si stintifica a existentei spiritului (suflet)?
Pun aceasta intrebare deoarece astazi mam contrazis cu profa de religie in privinta existentei sufletului! pana la urma de ce se tot vorbeste de asa ceva daca nu exista nici cea mai mica dovada care sa ii conteste existenta?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Existenta sufletului nu este dovedita stiintific,deoarece nu exista dovezi ca acesta ar exista.

Sufletul nu reprezinta o notiune stiintifica, ci una teologica sau filosofica. Exista anumiti oameni care m-ar contrazice:profesoara ta de religie spre exemplu.

Cu cel mai mare respect, dar sunt toti niste inculti stiintifici, stiinta nici nu incearca macar sa demonstreze existenta/inexistenta sufletului, deoarece nu exista nimic in aceasta realitate care ne-ar putea face sa credem ca ar exista. Asa cum stiinta nu incearca sa demonstreze existenta grifonilor, nu incearca sa demosntreze nici existenta sufletului, este foarte simplu.

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu. Există doar speculaţii. Dovezi pe bune, aprobate ştiinţific - nu.

NOname
| NOname a răspuns:

"...ideea că personalitatea umană ar putea supravieţui morţii corpului pare imposibil de crezut. Acest lucru nu înseamnă că cercetătorii au reuşit să descifreze toate misterele minţii şi ale creierului; nici pe departe. Neuroştiinţele se află încă într-o fază incipientă, iar mintea şi creierul ascund multe mistere încă nedescifrate. Este foarte posibil chiar ca oamenii să nu descopere niciodată modul în care creierul generează mintea, însă toate dovezile acumulate până acum arată că mintea este în totalitate dependentă de creier. Situaţia este sintetizată excelent de psihologul Jesse Bering: „Mintea este ceea ce produce creierul; creierul încetează să mai funcţioneze atunci când murim, aşadar senzaţia subiectivă conform căreia mintea supravieţuieşte morţii este o iluzie psihologică ce operează în creierul persoanelor vii".

Cu cât aflăm mai multe despre noi, cu atât este mai puţin surprinzător faptul că nu avem suflete. Noi, oamenii, am evoluat de-a lungul a miliarde de ani din creaturi simple care nu aveau niciun fel de viaţă mentală – iar înainte de acest moment din elemente ce nu erau nici măcar creaturi. Fiecare dintre noi apare în urma contactului fizic dintre un spermatozoid şi un ovul şi se dezvoltă celulă cu celulă. Viaţa mentală ce apare este în permanenţă strâns legată de starea corpului. De altfel, cele mai bune teorii moderne referitoare la conştienţă susţin că mintea este doar o reprezentare pe care un organism fizic o face despre sine şi mediul său pentru a se ajuta să supravieţuiască într-o lume complexă plină de pericole fizice. Dovezile acumulate până acum de ştiinţă ne spun, totodată, că acest creier complex care produce totul – emoţii, artă, gândire, religie – este un lucru mult mai uluitor decât simplul suflet postulat de Platon şi de teologi."

http://www.descopera.ro/......l-stiintei

| relian a răspuns:

Sau facut ceva studii, dar nu stiu de ce nu sa venit cu un verdict.Probabil ca cei care trebuiau sa aprobe nu au fost convinsi.Nici eu nu cred ca exista dar am zis sa iti raspund.Un medic din america acum vreo 50 de ani sau nu mai stiu exact cit a facut ceva msuratori si a obtinut ceva ce nici el na stiut sa explice.Cea facut? Am mai spus si tu poti gasi si citi despre.A cintarit oamenii inainte sa moara si imediat dupa ce au murit.Din masuratorile lui rezulta ca dupa moarte toti subiectii erau mai usori cu nu stiu cite grame, zeci ori cite erau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-mi voie!
Trecand pe langa un cersetor, acesta te indeamna sa te uiti adanc in sufletul tau si sa dai dovada de existenta acestuia.
Ai mai multe variante:
a: iti recunosti adevarata identitate de evreu
b: scoti banutul ca sa dovedesti ca exista
c: il iei de mana, ii zambesti flamandului si ii ragai un damf cu aluzie la ultima cupa de caviar molfaita.
Ce concluzii tragem copchii? Exact: sufletul exista si se arata doar cand il platesti.Un fel de prostituata, care nu trece de coltul strazii cu tine pana acasa ca sa-i faci o surpriza, pana nu scoti macar cinci lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rezultatele cercetarilor in acest domeniu nu su se fac publice.
Eu stiu ca exista, nu am nevoie sa cred.

| Exaizo a răspuns:

Huoo, ateeiii! Huooo!

Serios acum, nici eu nu cred in chestii de genul 100%, dar totusi cred, cat de putin, dar cred. Din simplul motiv fiindca imi este teama de neantul de dupa moarte.

| Tyberiu2000 a răspuns:

Știu că nu crezi și că al fi inutil să te fac să crezi, totuși aș vrea să te uiți la asta.Nu te oblig, dar aș vrea să alungi o privire.E foarte interesant, mai ales că spune și contrele.