| fagvasgvb a întrebat:

Hei TPU

Voi credeti in asa zisele puteri ale lui Arsenie boca?

Vreau sa imi dati exemplu de cateva profetii pe care acesta le-a facut si s-au implinit!

Răspuns Câştigător
| Alphawolf a răspuns:

Nu.

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu cred, pentru ca Isus a zis ca nu recunoaste astfel de persoane care fac minuni.Matei7:21-23

| milan9 a răspuns:

Hristos îi trimite pe Apostoli în lume să predice și să facă minuni:
Luca 9, 2 - Şi i-a trimis să propovăduiască împărăţia lui Dumnezeu şi să vindece pe cei bolnavi.

Dacă odată cu apostolii s-a încheiat posibilitatea de a a face minuni, tot odată cu ei s-a încheiat și "propovăduirea împărăţiei lui Dumnezeu". Nici una din cele două nu s-a încheiat. Ele prin apostolic de abia au început.

Cine spune ca nu se mai fac minuni? Iehovistii, cei in secta carora nici nici că se vor face vreodată! Otrăvitoare interpretare a Scripturii aduc ei intotdeauna...
Ei nu vor sa vada faptul ca intreaga Scripura este o colecție de minuni prezente la tot pasul.

Hristos de abia își începuse lucrarea în lume și de abia se împlinise făgăduința coborârii în lume a Duhului Sfânt despre care NIMENI NU A SPUS CĂ AR FI PLECAT DIN LUME, ci a rămas lucrător în cadrul Bisericii lui Hristos.

| milan9 a răspuns:

Referitor la posibilitatea de a face minuni, iata ce spune Mantuitorul Hristos:
"Mergeţi în toată lumea şi predicaţi evanghelia la toată făptura. (…) Acestea sunt semnele care îi vor însoţi pe cei care cred: în numele meu vor alunga diavoli, vor vorbi limbi noi, 18 vor lua şerpi în mână şi, dacă vor bea ceva aducător de moarte, nu le va dăuna. Îşi vor pune mâinile peste cei bolnavi şi ei se vor vindeca".

Apostolatul crestin a propovaduit nu doar cuvantul, ci si miracolul. Cei care promovau evanghelia erau taumaturgi, facatori de minuni, pentru ca puterea credintei sa fie evidenta si in ochii celor mai mari necredinciosi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred in puterea gramaticii.
Boca este nume propriu si se scrie cu majuscula.
Cum naiba poti sa fi atat de agramat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puterile lui Arsenie Boca, se numesc Iisus Hristos.Lui insusi nu i-ar place sa-i aduceti inchinare si slava, fiindca el nu pentru slava lumii a trait, slujit si murit ci pentru slava Domnului si Dumnezeului nostru.

| mdaria a răspuns:

Nu e nimic de crezut, ci pur și simplu se știe. Sunt atât de mulți oameni care l-au întâlnit și povestesc despre această experiență.

Sunt câțiva mari părinți care au trăit și au avut aceste puteri - părintele Arsenie Boca, părintele Iustin Pârvu, părintele Ilie Cleopa - au rămas în viața multora prin felul lor de a fi și prin ceea ce au avut ei de oferit. Sunt mulți oameni la care li s-a schimbat viața doar intrând în contact cu acești părinți - deci nu e nimic de crezut, pur și simplu așa a fost!

Răspuns utilizator avertizat
| vladuli a răspuns:

Moartea cuplului Ceausescu. Cutremurul din 1977. Caderea turnurilor gemene, din anul 2011. Revolutia si varsarea de sange. Taxele si dificultatea vietii in timpurile postcomuniste. Arsenie Boca, insa, este o personalitate coplesitoare, imposibil de rezumat in cateva fraze. Este cel mai mare teolog roman.

| anonim_4396 a răspuns (pentru vladuli):

Parintele profesor doctor Dumitru Staniloae a fost cel mai mare teolog roman. Parintele Arsenie Boca a fost studentul parintelui Staniloae si a adus de la Sfantul Munte Athos copia manuscrisului Filocaliei si l-a ajutat pe parintele Staniloae s-o traduca in romaneste.