| Iyulia3712 a întrebat:

Help oameni! Nu am fost deloc atenta la lecția cu poligoane regulate in clasa. Vreau sa imi explice cineva toate chestiile de acolo, apotemele, ariile, perimetrele, tot pentru fiecare n=3, n=4, n=6. Cel mai bun raspuns care ma lamureste are funda! Si inca ceva, poligoanele astea regulate pot fi doar in interiorul unui cerc?

Răspuns Câştigător
| ioanaichim2015 a răspuns:

Exista mai multe tipuri de poligoane: cu 3 laturi(n=3)este triunghiul echilateral, poligon cu 4 laturi(n=4)este patrat si cu 6 laturi (n=6)hexagon.
Numim apotema segmentul ce este perpendicular pe latura din centrul poligonului care coincide cu centrul cercului inscris si centrul cercului circumscris.
1.triunghiul echilateral
Ao=BO=CO=R=raza cercului cicumscris tringiului
AA`(A SI A PRIM)=lradical din 3 supra 2=inaltimea in triunghiul echilateral.
AO=2 supra 3 ori l radical din 3 supra 2, se simplifica 2 cu 2 si reiese ca l radical din 3 supra 3 este raza.
A`O=B`O=C`O=r= raza cercului inscris triunghiului=apotema in triunghi.
ap(apotema)=a=r=1 supra 3 ori l radical din 3 supra 2=l radical din 3 supra 6
P=3l
A=l la a doua radical din 3 supra 4
R=2 pe 3 ori l radical din 3 supra 2 (se simplifica 2 cu 2)=l radical din 3 supra 3
r=ap=l radical din 3 supra 6
h=l radical din 3 supra 2
2. patrat
P=4l
A=l la a doua
d(diagonala)=l radical din 2
R=d supra 2=l radical din 2 supra 2
r=ap=l pe 2
3. hexagon
P=6l
A=6 ori lradical din 3 supra 4
R=l
r=ap=l radical din 3 supra 2
cam asta este tot daca vrei si def ti-o scriu si pe aia
Funda happy

1 răspuns:
| BogdanDediu a răspuns:

Invata toate regulile de la lectie astazi si eu am facut poligoane regulate!