| anonim_4396 a întrebat:

Hey!big grin Puteti sa-mi spuneti niste citate despre copilarie, e ok si in engleza. Multumesc mult!(funda)

Răspuns Câştigător
| Licuriici a răspuns:

De multe ori în viata ajungi sa te grabesti, si nu apuci sa vezi ce frumos poti sa traiesti

Ea a fost langa mine cand altii cautau doar scuze! Am invatat atatea, si am vazut cu greu.Ca prietena cea mai buna inseamna o a2-a Eu.

E de ajuns sa am incredere in mine, in ce pot sa fac ca sa fie bine. Poate intr-o zi iti vei aminti c-am avut odata grija de tine

Lasa ploaia sa vina.sa treaca.lasa cerul sa cada. Sfintii sa vada ca oamenii plang cateodatahappy

Inca am suflet de copil care refuza sa creasca, Mi-e egal cu 0 tot ce spune lumea asta proasta.

De cate ori vad visele cum se sfarsesc, de atatea ori ma ambitionez sa reusesc! Am drumul meu si asta nu se va schimba, se aude o voce sihh` speranta moare ultima!

Ne ascundem dupa defecte ca faptele sa para perfecte. Scopul? Sa nu parem ceea ce oglinda vrea sa reflecte!

Tragem cu dintii de ce ne apartine, nu ne intereseaza de altii – ce fac, unde, si cu cine.

un copil prea mic intr-o lume prea mare, un copil prea cuminte intr-o lume prea rea, un copil prea dulce intr-o lume prea amara

E o poveste fara nume si fara autor, Scris cu parfum de aripi albe care se zbat in zbor

Nu ne-am nascut în puf, dar ne bucuram de viata. Putem zâmbii daca vrem, în fiecare dimineata!

Totusi mi-e dor de copilarie, mi-e dor de noi. Mi-e dor de zilele-n casa când afara erau ploi. Mi-e dor de tot ce-a durut si acum începe sa ma amuze. Caci amintirile îmi pun zâmbetul pe buze!

Nu! N’am stiut! Ca lucrurile bune, sunt bune doar la început

Ramâi copilul vesel indiferent de adversari, ca lumea e prea mica pentru atâtia oameni mari.

A friend is one who believes in you when you have ceased to believe in yourself.

Pacat ca ignoram pe cei ce ne adora si ii adoram pe ce`i ce ne ignora...pacat ca iubim pe cei ce ne ranesc si ranim pe ce`i ce ne iubesc.

Va veni odata vremea, cand in urma vei pricvi, ai vrea sa reinvie toate. nebunii si bucurii, dar trecutul se ascunde, nu mai vine niciodata. Doar o amintire spune, Ca. S-a intamplat odata!

Stii, nimic nu mai e la fel! Copilaria s-a maturizat sever.

Eram copii, era frumos, era cantr-o poveste, era atunci, era si-a fost, era si nu mai este!

Sii. Ma gandesc la ce nu e permis, la ce cred unii ca e interzis, la ce numesc eu vis.

Fara sa vrei, si fara sa-ti dai seama, nu-i mai ai in preajma p tata si pe mama! sad

Mi-aş dori să mai fiu fetiţa mică, pentru că juliturile din genunchi se vindecă mai repede decât inimile frânte!

Cică visele se sting de parcă le scoţi din priză.

Ce faci cand iti raman doar amintirile?

Ba, mai ţii minte când visam şi desenam ‘’ I love you’’ pe trotuar?

Am crescut! Am lăsat în urmă` un trecut! Şi scum, cu capu` sus, pot spune că am ajuns unde am vrut!

Visez cu ochii deschişi la o lume mai bună. Rămâne doar visul că toată lumea e nebună. E un coşmar. În mintea mea altă lume-mi creez. Viaţa merge înainte, dar continui să visez.

Încă te uiţi la poze, de mult făcute. Şi realizezi că-s doar amintiri pierdute.

Vreau si eu copilaria inapoi! Si de restul caramele! happy

As vrea sa locuiesc pe o strada desenata de un copil. Sa fiu, sa cred si sa simt ce poate exprima el in culori, in gesturi.Sa fiu intensitatea gandurilor lui.(Original) waiting

Sper sa iti placa!

7 răspunsuri:
| Amaya a răspuns:

"Copilaria nu se masoara de la nastere pana la o anumita varsta la care copilaria este depasita, iar lucrurile copilaresti sunt date deoparte.Copilaria este regatul unde nimeni nu moare."
Edna St. Vincent Millay

| Alexoutza a răspuns:

Pai:Astfel, ca un foc uitat, copilăria se poate aprinde din nou, oricând, în noi. Gaston Bachelard
Când nu mai eşti copil, ai murit de mult. Constantin Brâncuşi
Cei mai mulţi oameni nu se maturizează, ci doar cresc. Leo Rosten
Cel ce a avut o copilărie luminoasă şi fericită şi-a adunat comoară nesecată în care-şi găseşte mângâiere şi-n cele mai dureroase clipe ale vieţii. Wilhelm Wundt
Cele mai crunte datorii le am faţă de pozele mele din copilărie. Vasile Ghica
Copiii găsesc totul în nimic, oamenii găsesc nimic în tot. Giacomo Leopardi
Copiii sunt mâinile cu care ne prindem de rai. Henry Ward Beecher
Copilăria durează toată viaţă. Ea se întoarce mereu pentru a însufleţi secţiuni mari ale vieţii de adult. Poeţii ne vor ajuta să găsim copilăria vie din noi, această lume permanentă, durabilă, de neclintit. Gaston Bachelard
Copilăria e cadoul pe care ni-l dă viaţă. Horaţiu Mălăele
Copilăria e o stare fără vârstă, ea ţine de infinit, este singură felie care topeşte întregul univers înconjurător, vârstă în care nu spaimele de moarte îl macină pe om, ci spaimele de care se înfioară şi gâzele, parte şi ele din acest întreg fabulos numit natură. Copilăria este seismograful care anunţă cutremurele intime de mai târziu; în funcţie de ea, omul se comportă într-un anumit fel când e mătur, şi nu altfel. Petre Sălcudeanu
Copilăria e taină dezvăluirii viitorului. Grigore Vieru
Copilăria este inimă tuturor vârstelor. Lucian Blaga
Copilăria este locul unde Dumnezeu poate fi substituit c-un simplu surâs. Costel Zăgan
Copilăria este o boală de care scapi pe măsură ce creşti. William Golding
Copilăria este o lume aparte; pentru noi o lume ciudată, fantastică, ireală, pentru cei ce fac parte din ea dimpotrivă, una reală şi plină de armonie. Eugen Herovanu
Copilăria este o lume de miracole şi de uimire a creaţiei scăldate în lumină, ieşind din întuneric, nespus de nouă şi proaspătă şi uluitoare. Eugen Ionescu
Copilăria este partea tangibilă din Paradis. Claudiu Ovidiu Tofeni
Copilăria este primăvară tinereţii. Alexandru Gh. Radu
Copilăria este şuvoiul de apă care izvorăşte limpede şi curat din adâncurile fiinţei şi la care omenirea aleargă fără încetare să-şi potolească setea idealurilor sale de dragoste, de bunătate, de frumuseţe, de perfecţiune. Francesco Orestano
Copilăria nu este de la naştere până la o anumită vârstă, iar la o anumită vârstă copilul a crescut şi ia toate lucrurile copilăreşti şi le pune la o parte. Copilăria este regatul unde nu moare nimeni. Stephanie Meyer
Copilăria nu este numai copilăria pe care am trăit-o într-adevăr dar şi totalitatea impresiilor despre ea care s-au format în adolescentă şi la maturitate. De aceea, copilăria pare lungă. Probabil fiecare perioadă a vieţii este multiplicată datorită reflecţiilor despre ea în perioadă următoare. Cesare Pavese
Copilăria. O imensă nevoie de mirare. Victor Hugo
Copilăria. Singurul paradis pierdut. Valeriu Butulescu
Copilăria … mai întotdeauna ea trezeşte în sufletul omului un sentiment de melancolie: lumea tihnei în care visează gingaş şi cu sfială mugurul omenesc ce abia se deschide la viaţă. Vârsta de aur? Nu, vârsta neputinţei şi a sensibilităţii aproape bolnave. Ivan Bunin
Copilului poţi să-i spui tot, tot; întotdeauna m-a uimit cât de puţin cei mari, taţii şi chiar mamele, îşi cunosc copiii. Copiilor nu trebuie să le ascunzi nimic sub pretextul că sunt încă mici şi e prea devreme pentru ei să ştie ceva. Ce idee tristă şi nefericită! Şi ce bine îşi dau seamă copiii că părinţii lor îi cred prea mici şi prea neştiutori, când ei, în realitate, înţeleg totul. Adultul nu ştie că, până şi în chestiunea cea mai dificilă, copilul îi poate da un sfat util. F. M. Dostoievski
Cu cât îmbătrânesc, cu atât simţ mai profund că puţinele bucurii ale copilăriei sunt cele mai bune pe care ţi le poate da viaţă. Ellen Glasgow
Dacă a existat vreodată pe pământ un despotism suprem şi fără rezerve, acesta este despotismul unui copil de geniu asupra sufletelor mai puţin energice ale tovarăşilor săi de joacă. Edgar Allan Poe
Dacă păstrezi copilăria mereu cu tine, nu vei îmbătrâni niciodată! Tom Stoppard
Dar copilăria prelungită nu poate rămâne un tărâm al zânelor şi al poveştilor ci devine un infern. Louise A. Bogan
De unde sunt eu? Sunt din copilăria mea. Sunt din copilăria mea că dintr-o ţară. Antoine de Saint-Exupery
Există întotdeauna în copilăria noastră un moment când uşă se deschide şi lasă să intre viitorul! Deepak Chopra
În copilărie doreşti totul, în tinereţe şi la maturitate ceva anume, la bătrâneţe nimic. Lev Nicolai Tolstoi
Lumea aceasta a amintirilor din copilărie, a vorbelor şi a jocurilor pe care le născoceam, mi se va părea mereu dureros de mai adevărată decât cealaltă lume. Antoine de Saint-Exupery
Maturizarea omului înseamnă să-şi recâştige seriozitatea pe care a avut-o la joacă, atunci când a fost copil. Friedrich Nietsche
Nu este niciodată prea târziu pentru a avea o copilărie fericită! Tom Robbins
Obiectele din casă copilăriei se prefac cu timpul, în icoane. Paul Louis Lampert
Orice om care a reuşit să supravieţuiască copilăriei sale, are suficientă informaţie despre viaţă pentru tot restul zilelor sale. Flannery O'Connor
Puritatea copilaiei - orice rău e limpede la izvoare. Valeriu Butulescu
Secretul geniului este transferul spiritului copilăriei în maturitate. Thomas Henry Huxley
Şi trece trenul copilăriei şi nu se opreşte decât la vămile cerului. Ionuţ Caragea
Sunt convins că, exceptând câteva cazuri extraordinare, o formă sau altă de copilărie nefericită este esenţială pentru formarea unor talente excepţionale. Thornton Wilder
Un copil devine adult atunci când îşi dă seamă că are dreptul să şi greşească şi că nu trebuie să aibă întotdeauna dreptate. Thomas Szasz
Un copil poate să înveţe oricând un adult trei lucruri: cum să fie mulţumit fără motiv, cum să nu stai locului niciodată şi cum să ceară cu insistenţă ceea ce îşi doreşte. Paulo Coelho! Funda?

| AndraAlee a răspuns:

Copilaria e inima tuturor varstelor.
Cele mai crunte datorii le am faţă de pozele mele din copilărie.
Copiii găsesc totul în nimic, oamenii găsesc nimic în tot.
Copiii sunt mâinile cu care ne prindem de rai.
Copilăria este locul unde Dumnezeu poate fi substituit c-un simplu surâs.
Copilăria este o boală de care scapi pe măsură ce creşti.
De unde sunt eu? Sunt din copilăria mea. Sunt din copilăria mea că dintr-o ţară.
Există întotdeauna în copilăria noastră un moment când uşă se deschide şi lasă să intre viitorul!
În copilărie doreşti totul, în tinereţe şi la maturitate ceva anume, la bătrâneţe nimic.
Lumea aceasta a amintirilor din copilărie, a vorbelor şi a jocurilor pe care le născoceam, mi se va părea mereu dureros de mai adevărată decât cealaltă lume.
Maturizarea omului înseamnă să-şi recâştige seriozitatea pe care a avut-o la joacă, atunci când a fost copil.
Nu este niciodată prea târziu pentru a avea o copilărie fericită!
Obiectele din casă copilăriei se prefac cu timpul, în icoane.
Orice om care a reuşit să supravieţuiască copilăriei sale, are suficientă informaţie despre viaţă pentru tot restul zilelor sale.
Daca vrei mai multe uite aici:
http://www.interferente.ro/Citate-despre-copilarie.html

http://www.rightwords.ro/citate/tema/copilarie--146

Funda? Te rog!

| Bianca_1513 a răspuns:

"Copilăria. Singurul paradis pierdut."
"Copilăria este locul unde Dumnezeu poate fi substituit c-un simplu surâs."
"Copilăria e taina dezvăluirii viitorului.
"E o copilărie să te laşi stăpânit de trecut."
"Copiii străzii nu ajung şi pe strada copilăriei."
"Copilaria este ca o oglinda care reflecteaza in viata de mai tarziu primele imagini."
"Si trece trenul copilariei si nu se opreste decat la vamile cerului."
"Copiii gasesc totul in nimic, oamenii gasesc nimic in tot."
"Copilăria mi-e atât de aproape
Un pas ce l-am făcut chiar ieri,
O vorbă ce am rostit-o adineauri,
O imagine din mine, vie.
O câmpie de ani înfloriţi,
Cu rădăcini ce seva şi-o trag
Din glie."
love struck

| Floffy a răspuns:

Astfel, ca un foc uitat, copilăria se poate aprinde din nou, oricând, în noi. Gaston Bachelard
Când nu mai eşti copil, ai murit de mult. Constantin Brâncuşi
Cei mai mulţi oameni nu se maturizează, ci doar cresc. Leo Rosten
Cel ce a avut o copilărie luminoasă şi fericită şi-a adunat comoară nesecată în care-şi găseşte mângâiere şi-n cele mai dureroase clipe ale vieţii. Wilhelm Wundt
Cele mai crunte datorii le am faţă de pozele mele din copilărie. Vasile Ghica
Copiii găsesc totul în nimic, oamenii găsesc nimic în tot. Giacomo Leopardi
Copiii sunt mâinile cu care ne prindem de rai. Henry Ward Beecher
Copilăria durează toată viaţă. Ea se întoarce mereu pentru a însufleţi secţiuni mari ale vieţii de adult. Poeţii ne vor ajuta să găsim copilăria vie din noi, această lume permanentă, durabilă, de neclintit. Gaston Bachelard
Copilăria e cadoul pe care ni-l dă viaţă. Horaţiu Mălăele
Copilăria e o stare fără vârstă, ea ţine de infinit, este singură felie care topeşte întregul univers înconjurător, vârstă în care nu spaimele de moarte îl macină pe om, ci spaimele de care se înfioară şi gâzele, parte şi ele din acest întreg fabulos numit natură. Copilăria este seismograful care anunţă cutremurele intime de mai târziu; în funcţie de ea, omul se comportă într-un anumit fel când e mătur, şi nu altfel. Petre Sălcudeanu
Copilăria e taină dezvăluirii viitorului. Grigore Vieru
Copilăria este inimă tuturor vârstelor. Lucian Blaga
Copilăria este locul unde Dumnezeu poate fi substituit c-un simplu surâs. Costel Zăgan
Copilăria este o boală de care scapi pe măsură ce creşti. William Golding
Copilăria este o lume aparte; pentru noi o lume ciudată, fantastică, ireală, pentru cei ce fac parte din ea dimpotrivă, una reală şi plină de armonie. Eugen Herovanu
Copilăria este o lume de miracole şi de uimire a creaţiei scăldate în lumină, ieşind din întuneric, nespus de nouă şi proaspătă şi uluitoare. Eugen Ionescu
Copilăria este partea tangibilă din Paradis. Claudiu Ovidiu Tofeni
Copilăria este primăvară tinereţii. Alexandru Gh. Radu
Copilăria este şuvoiul de apă care izvorăşte limpede şi curat din adâncurile fiinţei şi la care omenirea aleargă fără încetare să-şi potolească setea idealurilor sale de dragoste, de bunătate, de frumuseţe, de perfecţiune. Francesco Orestano
Copilăria nu este de la naştere până la o anumită vârstă, iar la o anumită vârstă copilul a crescut şi ia toate lucrurile copilăreşti şi le pune la o parte. Copilăria este regatul unde nu moare nimeni. Stephanie Meyer
Copilăria nu este numai copilăria pe care am trăit-o într-adevăr dar şi totalitatea impresiilor despre ea care s-au format în adolescentă şi la maturitate. De aceea, copilăria pare lungă. Probabil fiecare perioadă a vieţii este multiplicată datorită reflecţiilor despre ea în perioadă următoare. Cesare Pavese
Copilăria. O imensă nevoie de mirare. Victor Hugo
Copilăria. Singurul paradis pierdut. Valeriu Butulescu
Copilăria … mai întotdeauna ea trezeşte în sufletul omului un sentiment de melancolie: lumea tihnei în care visează gingaş şi cu sfială mugurul omenesc ce abia se deschide la viaţă. Vârsta de aur? Nu, vârsta neputinţei şi a sensibilităţii aproape bolnave. Ivan Bunin
Copilului poţi să-i spui tot, tot; întotdeauna m-a uimit cât de puţin cei mari, taţii şi chiar mamele, îşi cunosc copiii. Copiilor nu trebuie să le ascunzi nimic sub pretextul că sunt încă mici şi e prea devreme pentru ei să ştie ceva. Ce idee tristă şi nefericită! Şi ce bine îşi dau seamă copiii că părinţii lor îi cred prea mici şi prea neştiutori, când ei, în realitate, înţeleg totul. Adultul nu ştie că, până şi în chestiunea cea mai dificilă, copilul îi poate da un sfat util. F. M. Dostoievski
Cu cât îmbătrânesc, cu atât simţ mai profund că puţinele bucurii ale copilăriei sunt cele mai bune pe care ţi le poate da viaţă. Ellen Glasgow
Dacă a existat vreodată pe pământ un despotism suprem şi fără rezerve, acesta este despotismul unui copil de geniu asupra sufletelor mai puţin energice ale tovarăşilor săi de joacă. Edgar Allan Poe
Dacă păstrezi copilăria mereu cu tine, nu vei îmbătrâni niciodată! Tom Stoppard
Dar copilăria prelungită nu poate rămâne un tărâm al zânelor şi al poveştilor ci devine un infern. Louise A. Bogan
De unde sunt eu? Sunt din copilăria mea. Sunt din copilăria mea că dintr-o ţară. Antoine de Saint-Exupery
Există întotdeauna în copilăria noastră un moment când uşă se deschide şi lasă să intre viitorul! Deepak Chopra
În copilărie doreşti totul, în tinereţe şi la maturitate ceva anume, la bătrâneţe nimic. Lev Nicolai Tolstoi
Lumea aceasta a amintirilor din copilărie, a vorbelor şi a jocurilor pe care le născoceam, mi se va părea mereu dureros de mai adevărată decât cealaltă lume. Antoine de Saint-Exupery
Maturizarea omului înseamnă să-şi recâştige seriozitatea pe care a avut-o la joacă, atunci când a fost copil. Friedrich Nietsche
Nu este niciodată prea târziu pentru a avea o copilărie fericită! Tom Robbins
Obiectele din casă copilăriei se prefac cu timpul, în icoane. Paul Louis Lampert
Orice om care a reuşit să supravieţuiască copilăriei sale, are suficientă informaţie despre viaţă pentru tot restul zilelor sale. Flannery O'Connor
Puritatea copilaiei - orice rău e limpede la izvoare. Valeriu Butulescu
Secretul geniului este transferul spiritului copilăriei în maturitate. Thomas Henry Huxley
Şi trece trenul copilăriei şi nu se opreşte decât la vămile cerului. Ionuţ Caragea
Sunt convins că, exceptând câteva cazuri extraordinare, o formă sau altă de copilărie nefericită este esenţială pentru formarea unor talente excepţionale. Thornton Wilder
Un copil devine adult atunci când îşi dă seamă că are dreptul să şi greşească şi că nu trebuie să aibă întotdeauna dreptate. Thomas Szasz
Un copil poate să înveţe oricând un adult trei lucruri: cum să fie mulţumit fără motiv, cum să nu stai locului niciodată şi cum să ceară cu insistenţă ceea ce îşi doreşte. Paulo Coelho

Un copil poate oricand sa invete un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce isi doreste.
Autor: Paulo Coelho - Categorie: Copilarie

Copilaria este inima tuturor varstelor.
Autor: Lucian Blaga - Categorie: Copilarie

Copilaria este suvoiul de apa care izvoraste limpede si curat din adancurile fiintei si la care omenirea alearga fara incetare sa-s potoleasca setea idealurilor sale de dragoste, de bunatate, de frumusete, de perfectiune.
Autor: Francesco Orestano - Categorie: Copilarie

Copilaria e o lume aparte; pentru noi o lume ciudata, fantastica, ireala, pentru cei ce fac parte din ea dimpotriva, una reala si plina de armonie.
Autor: Eugen Herovanu - Categorie: Copilarie

Copilaria...Mai întotdeauna ea trezeste in sufletul omului un sentiment de melancolie: lumea tihnei in care viseaza gingas si cu sfiala mugurul omenesc ce abia se deschide la viata e palida si saraca. Varsta de aur? Nu, varsta neputintei si a sensibilitatii aproape bolnave.
Autor: Ivan Alekseievici Bunin - Categorie: Copilarie

Copilaria nu este de la nastere pana la o anumita varsta, iar la o anumita varsta copilul a crescut si ia toate lucrurile copilaresti si le pune la o parte. Copilaria este regatul unde nu moare nimeni.
Autor: Stephenie Meyer - Categorie: Copilarie

Copilaria este o lume de miracole si de uimire a creatiei scaldate in lumina, iesind din intuneric, nespus de noua si proaspata si uluitoare.
Autor: Eugen Ionescu - Categorie: Copilarie

Asa eram eu la varsta cea fericita si asa cred ca au fost toti copii, de cand îi lumea si pamantul, macar sa zica cine ce-a zice.
Autor: Ion Creanga - Categorie: Copilarie

Copilaria este ca o oglinda care reflecteaza in viata de mai tarziu primele imagini.
Autor: Samuel Smiles - Categorie: Copilarie

De unde sunt eu? Sunt din copilaria mea. Sunt din copilaria mea ca dintr-o tara!
Autor: Antoine de Saint-Exupery - Categorie: Copilarie

Lumea aceasta a amintirilor din copilarie, a vorbelor si a jocurilor pe care le nascoceam mi se va parea, mereu, dureros de mai adevarata decat cealalta lume.
Autor: Antoine de Saint-Exupery - Categorie: Copilarie

Copilaria este locul de refugiu al problemelor insolubile.
Autor: Marin Preda - Categorie: Copilarie

In copilarie doresti totul, in tinerete si la maturitate... ceva anume, la batranete... nimic.
Autor: Lev Nicolaevici Tolstoi - Categorie: Dorinta

Cel ce a avut copilarie luminoasa si fericita si-a adunat comoara nesecata in care-si gaseste mangaiere si in cele mai dureroase clipe ale vietii.
Autor: Wilhelm Wundt - Categorie: Copilarie

Copilaria - o imensa nevoie de mirare.
Autor: Victor Hugo - Categorie: Copilarie

Copilaria. Singurul paradis pierdut.
Autor: Valeriu Butulescu - Categorie: Copilarie

N-am avut cu totii marele noroc de a fi doamne; n-am fost cu totii generali, poeti, sau oameni de stat; dar cand e vorba de copii mici, atunci santem cu totii egali.
Autor: Mark Twain - Categorie: Copilarie

Cu fiecare lacrima, ma indepartez de tine, Copilarie!
Autor: Costel Zagan - Categorie: Copilarie

In Harlem, negrii, baieti si fete, cresc pana la maturitate oropsiti, incercand cu disperare sa-si gaseasca un loc al lor; minunea este nu ca atatia s-au ruinat, ci ca atatia au reusit sa supravietuiasca.
Autor: James Baldwin - Categorie: Copilarie

In iubire esti independent de timp ca si-n copilarie.

Sper sa iti placa love struckTe-am pupat:*

| Seby_Smallish_1976 a răspuns:

Daca eram mama ta faceam avort!