| Geanin a întrebat:

Hey! Deci o intrebare care a mai fost postata de n ori (n∈ℕ) :La ce se refera acesti illuminati, cine sunt?, ce fac?. Vreau clar sa imi spuneti ce vor de fap, ce ideologie folosesc.
Sunt adeptii nihilismuli, sunt anti-teisti, atei, malefici?
Ce sunt ei?

16 răspunsuri:
| Theo94 a răspuns:

Daca te referi la illuminati din bavaria a fost o societate secreta formata in Ingolstadt bavaria de nord de catre Adam Weishaupt pe 1 mai 1776, in 1785 a disparut, grupul de partizani au primit numele "Illuminati", deși ei se autodenumeau "Perfectibilii".

Scriitori ca Mark Dice,[6] David Icke, Ryan Burke, Jüri Lina and Morgan Gricar au argumentat că Iluminații bavarezi au supraviețuit, posibil până în ziua de azi. Multe din aceste teorii sugerează că evenimentele din lume sunt controlate și manipulate de o societate secretă care se numește Illuminati.[7][8] Teoreticienii conspirațiilor au afirmat că mulți oameni de seamă au fost sau sunt membrii a societății Illuminati, incluzându-i pe Winston Churchill, familia Bush,[9] Barack Obama,[10] familia Rothschild,[11] David Rockefeller și Zbigniew Brzezinski.[12]

Pe lângă organizația secretă și întunecată, diverse grupări frățești afirmă a fi "succesorii" Iluminaților bavarezi și au folosit deschis numele "Illuminati" în înființarea riturilor proprii. Câteva grupuri care se autodenumesc în oarecare variație "Ordinul Illuminati"[13][14][15] folosesc numele direct în numele organizației lor, în timp ce alții, ca Ordo Templi Orientis, folosesc numele ca grad de inițiere în interiorul organizației lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iluminatii din Bavaria au fost un grup de Iluministi din Bavaria, care a atras disgratia biserici catolice, si au fost luati drept o secta satanica.
http://www.descopera.org/cine-sunt-illuminati/

| Teardrop a răspuns:

Nici măcar nu-mi pasă. N-am nici o dovadă clară că ei există. Atunci de ce-aş crede? Nu mă afectează cu nimic.

Şi tot aşa n-ar trebui să-ţi pese nici ţie, nici altora. Atâta timp cât nu ştii dacă există sau nu, n-ai oricum ce face.

Cică "Exact asta vor şi ei să crezi". Deci ei voi să cred că nu există? Bun, atunci aşa o să fac. Oricum nu mă afectează.

| VBC7 a răspuns (pentru Teardrop):

Toata lumea stie ca exista mai putin tu.

| VBC7 a răspuns (pentru Teardrop):

Sunt rai si manipulatori.

| Teardrop a răspuns (pentru VBC7):

Dacă nu există nici o dovadă, refuz să cred. Am crezut şi eu în societăţile astea secrete, şi mi-am dat seama că în era de faţă nu mai au nici un rost.

| Adiii23 a răspuns:

Ordinul Iluminaților a fost o societate secretă fondată la 1 mai 1776, în Ingolstadt (Bavaria de Nord), de Adam Weishaupt[1], care a fost primul profesor de drept canonic de la Universitatea din Ingolstadt[2]. Mișcarea era formată din liber-cugetători, liberali, republicani (deci antimonarhici) și pro-feminini, recrutați din lojile masonice din Germania, și a urmărit să promoveze perfecționismul prin intermediul școlilor de mistere. În 1785, ordinul a fost infiltrat, dezbinat și suprimat mai întâi de către guvern bavarez pentru un presupus complot și apoi în întregul stat (Reich) german. Acuzația adusă a fost aceea că scopul ordinului este să răstoarne toate monarhiile și religiile de stat din Europa.

| MoisaDMD a răspuns:

Illuminati (pluralul din latinescul illuminatus, "ilumináții") este un nume care se referă la mai multe grupuri, atât istorice și moderne, atât reale cât și fictive.

Ordinul Iluminaților a fost o societate secretă fondată la 1 mai 1776, în Ingolstadt (Bavaria de Nord), de Adam Weishaupt[1], care a fost primul profesor de drept canonic de la Universitatea din Ingolstadt[2]. Mișcarea era formată din liber-cugetători, liberali, republicani (deci antimonarhici) și pro-feminini, recrutați din lojile masonice din Germania, și a urmărit să promoveze perfecționismul prin intermediul școlilor de mistere. În 1785, ordinul a fost infiltrat, dezbinat și suprimat mai întâi de către guvern bavarez pentru un presupus complot și apoi în întregul stat (Reich) german. Acuzația adusă a fost aceea că scopul ordinului este să răstoarne toate monarhiile și religiile de stat din Europa.

| Bucur_Emanuel_1987 a răspuns:

Stai sa inteleg. Tu ti-ai pus nick-ul asta "JakeIlluminati" FARA sa intelegi ce sunt / fac Illuminati? happy Ma rog. Avand in vedere ca ai 14 ani... nici nu ma mira.

Sfatul meu e sa nu te pierzi in teoria conspiratiei care inconjoara grupul Illuminati. Numele are o tenta spirituala, dar adevarul e ca Illuminati e unul dintre grupurile care are o opinie clara asupra faptului ca "cel mai spiritual lucru pentru om sunt banii". In general grupul asta adopta persoane cu o pozitie politica sau financiara buna si stabileste o ordine guvernamentala (la nivel mondial probabil) economica.

In rest nu-ti inchipui ca au vreo treaba cu Dumnezeu sau cu alti draci.

| Geanin explică (pentru Bucur_Emanuel_1987):

Si ce dracu' vor ei? Nu inteleg ce noua ordine mondiala care in ce consta? Adica din punc de vedere politic ce sunt liberali, socialisti, anarhisti?
P.S.: Nu mi-ai raspuns la intrebare complet.

| Gogu06 a răspuns (pentru Geanin):

Au o politica din asta foarte secreta si adopta tot felul de oameni de stiinta, cercetatori, politicieni de cea mai inalta factura si apoi fac filme deocheate cu ei, asta vor ca toata lumea sa fie porno, in general se ocupa cu orgii.

| Geanin explică (pentru Gogu06):

waiting waiting waiting waiting waiting waiting waiting waiting waiting waiting waiting waiting waiting waiting waiting waiting

| Tiberiuss a răspuns (pentru Geanin):

Ma tu esti greu de cap sau ai o varsta prea frageda ca sa intelegi? Illuminati sunt o organizatie care au ca membrii niste oameni foarte inteligenti si bogatani, in general politicieni. Scopul lor principal e sa controleze intreaga lume si sa le adopte propriile reguli. Vor totul! Sunt lacomi din fire. Mai e o posibilitate ca acestia sa vrea sa faca o lume mai buna, fara primitivi care cred in diverse religii si concepturi idioate (mai simplu, sa scape de prostie). Sunt chiar 2 teorii. Ti le am explicat pe intelesul tau, nu am mai luat de pe wikipedia cum au facut cei mai sus. Daca vrei sa intelegi bine, daca nu si mai bine.

| Geanin explică (pentru Tiberiuss):

Mai, eu stiam ce stiam despe Illuminati. Dar nu eram 100% sigru deoarece mai erau si afirmati de la fanatici religiosi. Si de asta nu intelegeam complet acest subiect. Stiam ca vor sa fie lideri ai lumi, ca au ceva cu religia. Acum am inteles. Si mai spun odata nu intelegeam deoarece erau cre(s)tini care aduceau tot felul de informati false.