| Anni02 a întrebat:

Hey TPU...ce parere aveti despre cometa ISON,ceea despre care se spune ca se va lovii de Pamant, sau ca va lasa in urma un nor de gaz care va afecta populatia planetei?

9 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Sa nu treaca o cometa sau asteroid pe langa Pamant ca imediat astia si sar cu apocalipsa. Pentru audienta e buna orice stire senzationala, si daca nu are nicio baza in realitate. Pana la urma, ce conteaza asta? Ca si asa romanul nu are cunostinte despre stiinta si astronomie. Deci poti sa-i spui orice, mai ales ceva legat de "pericol". Doar cand il ameninti cu moartea se mai trezeste si el din "somnul cel de moarte" si-si da seama ca exista un univers intreg in jurul lui. Spune-i romanului despre sex, mancare si pericol, si o sa vezi ca-i atragi atentia oh go on

| Danzell a răspuns:

In primul rand unde ai citit asta? happy

| Anni02 explică (pentru Danzell):

Pe mai multe site-uri...nu mai tin exact minte asta am citit ultimele zile : http://www.ziuaveche.ro/......91728.html

http://www.opiniatimisoarei.ro/......17/09/2013

| Wehrmacht a răspuns (pentru Anni02):

In articolul din primul link nici nu este mentionata o apocalipsa.Nici macar ceva similar.
Al doilea link... titlul si inceputul spun totul.
Nu mai baga in seama ce spun astia din mass media daca incep sa vorbeasca despre apocalipsa.

http://9gag.com/gag/2984648

| Danzell a răspuns (pentru Anni02):

Personal mi se pare o aberatie.
ISON o sa treaca la o distanta de 64 milioane de Km de Pamant. destul de aproape incat sa putem vedea cea mai stralucitoare trecere din istorie, insa nu atat de aproape incat sa loveasca Pamantul.

| BlueViP a răspuns:

Iar vine apocalipsa? M-am saturat sa tot mor din an in an!

| Ἕvolutioղ a răspuns:

Una dintre zecile de posibilitati prin care va lua sfarsit omenirea va fi aceasta: o cometa va lovi Pamantul si totul sau cel putin aproape tot(sa nu zici ca nu-s optimist) va lua sfarsit, dar foarte putin probabil va fi cometa ISON.
Stii ca se vorbea prin 2011 de cometa Elenin care va aduce sfarsitul omenirii pe data de 21 decembrie 2012? S-a dovedit a fi ceva fals.Genul asta de stiri sunt stiri care sa atraga atentia omenirii de la adevaratele probleme:
apropierea SUA de faliment, Rosia Montana, criza financiara etc.
Deci nu are rost sa ne impacientam.
Hai sanatate!

| relian a răspuns (pentru Ἕvolutioղ):

Daca SUA da faliment inseamna ca restul lumii deja este de multa vreme in faliment, adica tu acum probabil vorbesti de undeva din groapa Marianelor

| KodrutZ a răspuns (pentru relian):

De ce ti se pare tie ca SUA ar trebui sa fie un etalon economic pentru restul planetei? SUA e un stat neonazist cu cheltuieli de "securitate" si militare care trec binisor de 700 de miliarde de dolari, asta daca discutam de cifre oficiale. (http://armscontrolcenter.org/......spending/)
Legat de cometa, o parere am si eu - noi sa fim sanatosi! Cu siguranta ca fotografii or sa fie foarte incintati de eveniment... :)