| anonim_4396 a întrebat:

Hi! Care este definitia molului in chimie? Va rog sa nu-mi veniti cu propozitii de pe wikipedia. Veniti cu definitii inteligibile, complete pentru elevii de liceu.

3 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Iti dau un exemplu:
1 mol H2O este egal cu 18 grame deoarece 2+16=18.

| relian a răspuns:

Asta tine de dimensiunile atomilor, de modul cum sint ei masurati.Atomii sint f mici, cauza pentru care sint f dificil de masurat.Ca urmare sa convenit o masa, adica un anumit numar de atomi dintr-o substanta care se ia ca etalon.Sa cintarit un anumit nr de atomi de C si i s-a spus mol.Acest nr de atomi are o greutate de x. Daca cintaresti acelasi mol de CL de ex o sa fie diferit ca greutate desi ai acelasi nr de atomi.Asa cred ca este, dar nu-s sigur 100%

| steficelfrumossibun a răspuns:

Molul de atom este cantitatea de substanta dintr-un corp numeric egala cu masa atomica relativa exprimata in grame.Mai exact numarul de moli de atomi care se noteaza cu niu este de cate ori intra numarul lui Avogadro in numarul de molecule dintr-un corp.