lolita
| lolita a întrebat:

Iisus sau Isus? Cum se scrie corect? De ce?

Răspuns Câştigător
| Klara a răspuns:

De fapt il cheama Yehoshua big grin

60 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Cele doua nume - difera - datorita pronunţiei literelor, dar corect este sa scriem Iisus deoarece acel "Je" din Jesus(cuv. din lb.greaca sau latina, tradus de englezi) s-ar traduce "Ii"tongue
Si cum au zis si ceilalti(useri), ca numele Domnului se scrie Iisus, deoarece "Isus" din greaca veche, înseamnă "măgar".happy

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns:

Daca stim la cine se face referire, mai conteaza? Daca ne lovim de unul sau doi de i atunci avem posibilitatea sa-i spunem: Domnul Hristos, Dumnezeu Fiul, Majestatea cerului, samd. EL stie cand vrem sa ne adresam Majestati Sale.

| edoru a răspuns:

Şi dacă l-ar chema Măgar, care ar fi problema? Care ar fi cu adevărat problema?

| Eron a răspuns:

Se spune ca Isus cu un "i" inseamna in greaca magar si tocmai de aceea se scrie cu dublu i. Dar chiar nu are importanta cum se scrie, ci ceea ce a facut.Eu totusi prefer sa scriu cu un i. Tu ce parere ai?

| BUBULINA a răspuns:

Pentru mine este Isushappy
nu cu dublu( I)
eu una asa cred ca este corect!

| BUBULINA a răspuns:

'@bombonela, ai gresit este invers!

| BUBULINA a răspuns:

De cat la ortodoxi se scrie cu dublu (i)
in rest se scrie cu un singur (i)

| Victoria a răspuns:

Iisus. Din acelasi motiv pentru care l-au mentionat ceilalti.

| cascadorys a răspuns:

Iisus.Asa apare in greaca, de asta. Dar nu e gresit sa zicem si Isus. El nu se supara.Se bucura daca Ii avem numele cat mai des pe buze!

| Slavic a răspuns:

Isus Hristos happy

| cretzufinish a răspuns:

Cred ca depinde de religie. La ortodocsi, de cand sunt mica stiu ca e Iisus.winking

| miauu a răspuns:

Iisus
cica daca scrii su un singu i il faci magar
ceva de genu

| Cryssy a răspuns:

Iisus

| User a răspuns:

Iisus clar. De ce? nu stiuthinking

| fluturas a răspuns:

Iisus e corect big grin

pentru ca Isus = magarhee heekiss

| NomberOne a răspuns:

Ortodocsii scriu Iisus.nu stiu de ce.

| NomberOne a răspuns:

La catolici este Isus

| BuBuLyNa a răspuns:

Iisus se scrie corect pentru ca stiu de la matusa mea ca este profesoara de religie.

| dragalasica a răspuns:

Se scrie Iisus insa nu putem stii deoarece cuvantul provine din israeleana iar ei au un alt vocabular.

| cucaracia a răspuns:

Se scrie cu doi de i. Iisus!

| scumpik a răspuns:

Iisus pentru ca ISUS cu un i inseamna magar. stiu de la religie

| Smackdown a răspuns:

IIsus pentru ca Isus in limba greaca inseamna magar

| Decebal a răspuns:

Se ortografiază corect Iisus. Varianta Isus e gresita, de fapt exista asa cuvant in ebraica si se traduce in româna ca măgar (isus - măgar happy ) Protestanții preferă să spună Isus, doar ca să se evide nțieze de dreapta credință.

| mamarutza1 a răspuns:

Se scrie cu 2 *i* adica Iisus Hristos de ce? pentru ca ti-au spus si ceialti nu trebuie sa scrii cu un *i* pentru ca in greaaca inseamna magar!

| liliana83 a răspuns:

Buna intrebare. eu de cand ma stiu scriu IISUS HRISTOS. dar nu stiam ca doar cu un,, i '' inseamna magar.

| ☆ Danny☆ a răspuns:

Iisus.Am vazut in biserica picturile si la toate care erau cu Iisus erauscrise cu doi de "i". Nu sunt sigura daca Isus inseamna magar... Dar stiu clar ca se scrie Iisus

| ◕‿◕Al3xUtZa◕‿◕ a răspuns:

Corect se scrie Iisus.

| gingasull a răspuns:

Iisus, asa am vazut scris in cartile de religie, dar poti afla in mod cert uitandu-te in Biblie.