| Diana498 a întrebat:

Imi explica si mie cineva ce este cu chestia aia numita "proxy"?

Răspuns Câştigător
| missbee a răspuns:

Proxy este un site sau un program care îţi maschează IP-ul calculatorului, dându-i unul fals.
Dacă eşti banat pe un site, şi ai accesul restricţionat, intri cu un proxy. Scrii linkul siteului unde vrei să intri şi acesta îţi va genera un alt IP cu care poţi vizualiza siteul.
Sper că ai înţeles.batting eyelashes

5 răspunsuri:
| Addaaa99 a răspuns:

Adica proxenetism...
cauta pe google dex [dictionar] si scrii acolo unde scrie cauta:. scrii proxenetism...winkingsi gasesti
succes

| BloodMagickNecromance a răspuns:

Chestiia asta in primul rand nu-i de stiinte sau filosofie rolling on the floor
Un proxy server este un tip de server proxy inversă care este folosit pentru comunicaţii prin tunel un alt protocol. Serverul Proxy este o idee experimentala centrată în jurul lipsei de resurse, cum ar fi de ce plătesti pentru un server cand poti folosi computerul tău ca un server.

| DonAnonymius a răspuns:

Un program cu care iti schimbi ip-ul...sunt sute de site-uri "proxy".

| allleeeee a răspuns:

A mai fost pusa intrebarea :http://www.tpu.ro/......au-sa-dau/

| alandala a răspuns:

O explicare mai simpla:

Proxy - e un alt calculator prin intermediul caruia te-ai conectat, pentru a naviga pe internet.

Care e diferenta?
In spatele proxy-ul tau, IP-ul tau va fi ip lor.

Astfel incat, daca utilizezi un proxy (sa zicem, daca ai probleme in legatura cu netul si doresti sa utilizezi MSN, Y! M, poti utiliza un server proxy).

Ajuta?
Ei bine, daca IP-ul tau este blocat, sau daca esti in spatele unui firewall care nu iti permite sa te conectezi la site-ul X, atunci tu poti accesa folosind proxy, pentru a rula acel site/serviciu.

De obicei, hacker-i folosesc pentru a isi ascunde identitatea, sau persoane care au fost blocati(ip) pe un site / forum, si doresc sa intre