| Ionela_Vlada_1994 a întrebat:

Imi spune si mie cineva la ce ajuta functiile in viata de zi cu zi?

11 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

La absolut...NIMIC.

| Inferno a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Sa fie doar o coincideta ca tu crezi in Dumnezeu? Posibil.
Dar cand o coincidenta se repeat atat de mult, este mai correct sa presupunem ca nu e doar o coincidenta.

Prostia e strans legata de credinta in Dumnezeu, am mai spus-o. Inca nu stiu exact modul in care se influenteaza, insa o pot dovedi statistic.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru Inferno):

Un raspuns inteligent este ca eu sunt mai atras de uman si tot ce tine de stiintele umaniste..decat de stiintele exacte.
Si ce legatura are Dumnezeu cu functiile matematice?
Tu esti atat de frustrat incat asociezi prostia cu credinta in Dumnezeu.
Afla ca sunt foarte multi oameni inteligenti si care cred in Dumnezeu...eu am intalnit medici si ingineri care aveau o cariera demna de luat in seama care creeau in Dumnezeu.
Newton, Eistein, Pascal au crezut si eu intr-un Creator.
Dar las' sa vorbeasca frustrarea din tine.
Eu ma refeream ca in viata de zi cu zi nu prea iti trebuiesc functiile care le inveti la matematica...happy

Inferno, oare ti-a placut cartea lui Dan Brown? Iti place sa mai si citesti literatura universala ca te-au ingustat rau viziunile ateiste din stiinta...Ce bine ca exista unele si creationiste.(Intelligent Design).
Acum astept sa vii cu'' n-ai logica'' si bla bla bla.

Hai pace.happy

| Inferno a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ok. Deci faptul ca tu "esti atras de uman" scuza imbecilitatea spusa mai sus. Foarte tare.

Pai stii ce? Mie nu imi place istoria. In concluzie pot sa neg existenta lui Stefan cel mare,nu? Foarte tare. Stefan cel mare nu a existat, hitler s-a luptat cu elefantii, iar Mircea cel Batran a fost fiul sau. Putem abera cat vrem cu conditia sa nu fim "atrasi" de disciplina respectiva. Foarte tare.

"Si ce legatura are Dumnezeu cu functiile matematice?"
Nu cu functiile matematice, ci cu prostia necesar pentru ca cineva sa spuna tampenia respectiva legata de functiile matematice. Asta era legatura pe care o faceam.

"Tu esti atat de frustrat incat asociezi prostia cu credinta in Dumnezeu."

Nu as spune ca e vorba de frustrare, ci doar de un rationament statistic.

"Newton, Eistein, Pascal au crezut si eu intr-un Creator."
Si asta e adevarat. Insa la vremea respectiva progresul era altul. Eu vorbeam ma refeream mai mult la prezent.

"Eu ma refeream ca in viata de zi cu zi nu prea iti trebuiesc functiile care le inveti la matematica..."
Asa este Alin. Nu ai nevoie.
in viata de zi cu zi nu ai nevoie nici sa stii ca Pamantul se roteste in jurul Soarelui.
Tot ce ai nevoie e mancare, apa, som si sex (optional pentru tine, banuiesc...). Exact ca un patruped obisnuit.
Inteligenta e doar un bonus. Nu e necesar sa-l exploatam.

| Teardrop a răspuns (pentru Inferno):

Băiatu', tu nu înveţi nici din propriile tale greşeli şi imbecilităţi, cum dracul să înveţi din istoria generaţiilor ce-au trăit cu mult înaintea ta?

| Inferno a răspuns (pentru Teardrop):

Ha?

| T0T a răspuns:

Păi la funcții se rezumă aproape toate științele exacte, toată știința. Deci tot ce ține de inginerie, tehnologie, automatisme, etc. absolut tot ce ai tu ca aparat sau sistem de orice tip are la bază funcția. Pe mine mă miră că sunt oameni care folosesc tehnologia, au o casă făcută din niște materiale care dispune de niște sisteme care le furnizează apa, gazele, curentul(sisteme complexe), cumpără alimente de la magazin și afirmă că habar nu au la ce e bună funcția și consideră că este chiar inutilă...Cred că ar trebui să meargă în pădure.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care functii? Alea de la matematica? Inca nu am aflat, daca aflu iti zic. laughing

| Teardrop a răspuns:

Dezvoltă gândirea şi logica. Dacă poţi înţelege funcţiile, poţi înţelege o grămadă de lucruri ce ţin de ştiinţele exacte, şi nu numai.

| gratargratar a răspuns:

Uite aici:
functi de (caramizi, ciment, nisip, apa etc.) = casa.
Sistematizez:
fie caramizi: c
ciment: c1
nisip: n
apa: a

atunci avem
f(c, c1, n, a) = casa

Intelegi la ce ajuta functiile? Este vorba de determinism care e pretutindeni.

| Ienasescu_Ioana_1999 a răspuns:

Îmi zice și mie cineva cu ce ne ajuta fuctile in viața de zi cu zi