| anonim_4396 a întrebat:

In aceasta mini -vacanta am avut unele discutii cu un individ care,trebuie sa recuosc,m-a cam complexat la un moment dat. Simtindu-se "incoltit" pe anumite teme, m-a provocat sa-mi spun parerea despre MEME, vizavi de gene. Am ramas ‘bus-be’ intrucat eu nici nu stiam ce vrea sa insemne cuvantul respectiv.Atat a asteptat,cu o morga superioara,mi-a spus: memele reprezinta abilitati,comportamente sau povesti transmise de la o persoana la alta prin imitatie.Ele(memele) se afla in competie in vederea copierii,insa, in loc sa fie chimicale incapsulate intr-o celula (facea referire la celulele nervoase in special), ele sunt informatii care sar de la un creier la altul..Cum adica,zic eu. Exact asa cum informatiile pot "sari" de la un calculator la altul si de la o carte la alta,mi-a spus el. Imaginandu-mi ce a spus,am realizat ca avea dreptate,memele "castigatoare"in aceasta competitie se raspandesc prin lume, modelandu-ne mintea si cultura. Cand speram ca m-am "reabilitat",tipul "pluseaza" spunandu-mi: memele se asociaza, formand "memeplexe". Multe dintre ele ne imbunatatesc viata, asa cum fac sistemele financiare, teoriile stiintifice, sistemele legale, sportul si artele" Am tacut, nerealizand pe moment ca avea dreptate. Simtidu-mi ezitarea, a "plusat":altele,se aseamana mai degraba infectiilor sau parazitilor ce sar de la o gazda la alta, in randul acestora intrand, spre exemplu, remediile sarlatanilor, cultele, scrisorile in lant si virusii de calculator." L-am aprobat completand cu :"deci structura lor de baza este constituita din instructiunea. "Da" zice el, dar presupune promisiuni sau amenintari."Cum adica", zic eu. S-a uitat putin "superior" la mine si a zis:" gandeste-te cum procedeaza religiile, politicienii si tot ce ne impune un mod de comportament si gandire." Avea dreptate, desi din orgoliu prostesc, nu am recunoscut.
Ajungand acasa am cautat sa ma documentez. Nu am realizat mare lucru, adica nu ceva care sa-l poata contrazice.
V-am spus toate astea, nu pentru a-mi etala limitele, ci pentru a va ruga sa ma ajutati sa-i dau eventual o replica inteligenta.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

NB.Dupa cuvantul Instructiunea am sarit "COPIAZA-MA". Scuze

| Xpressurself a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Mem%C4%83

http://ro.wikipedia.org/wiki/Meme

daca ar fi sa comparam creierele cu calculatoarele intr-o retea principiul este acelasi. constiinta poate fi aici considerata sistemul antivirus care are rolul de a tria informatiile si a bloca ce nu este conform cu credintele noastre specifice. astfel daca iti spun ca pisica neagra aduce ghinion si tu crezi atunci te catadicsesri cu o superstitie care este o mema in sensul a ceea ce vorbim noi aici. la fel oamenii isi transmiteau din generatie in generatie ca anumite pietre, munti etc sunt sfinte si se inchinau acestora. mai tarziu credeau ca raiul este deasupra norilor pana cand au inceput sa zoare avioanele pe acolo si s-a descoperit ca nu este nimic acolo. cei mai iuti la minte au inteles ca aceasta coparatie are un caracter ocult ce are ca scop ascunderea adevarului. comparand norii cerului cu gandurile din creier ajungem sa intelegem, unii, ca atunci cand nu te mai lasi influentat de propriile ganduri si esti detasat de ele te afli in "ceruri" adica intr-o stare de detasare fata de suferintele provocate de aceste ganduri specifice de care se leaga oamenii. unii cred ca sunt prosti si asa traiesc toata viata, altii cred ca sunt fiinte extrem de frumoase si asa traiesc insa sunt unii care stiu ca pot sa creada ce vreau ei si cand vreau ei si sunt mai castigati. putem discuta romane intregi pe aceasta tema insa am vrut doar sa dau un exemplu.
ai asadar toate cele necesare pentru a nu te lasa influentata de aceste informatii, unele bune, altele rele. atentia, discernasmantul, simtul realitatii sunt cateva dintre uneltele ce la poti folosi.
daca simti ca o persoana vrea sa te impresioneze cu astfel de subiecte insa nu-ti place compania ei intelege ca ai intuit bine. nu este necesar sa-i dai nici o replica, de ce vrei sa intri in jocul altora. tu spuneai ca se simtea incoltit pe anumite teme asa ca te-a adus pe teritoriul lui unde tu esti slab(a) si aici te poate controla.
aceste subiecte sunt pe internet, e bine sa stii ceva despre ele insa nu te vor ajuta cu mare lucru. in principiu stii deja despre ce este vorba.
de ce vrei sa inveti engleza ca sa citesti poeziile lui eminescu in engleza? nu le ai in romana?

| anonim_4396 explică (pentru Xpressurself):

Da,mi-a placut in mod deosebit finalul.Eu insa, in ajutorul cerut, doream sa invat engleza nu pentru a-l citi pe Eminescu in engleza, ci pentru a vedea daca englezii il inteleg corect pe Eminescu. Apropo de tot ce ai spus si ce rezulta de pe wikipedia, nu crezi ca am devenit oameni in primul rand datorita vorbirii? Dar ce din selectia naturala a determinat graiul si de ce numai noi?

| Xpressurself a răspuns (pentru anonim_4396):

Nicidecum nu devii om datorita vorbirii, devii om datorita integritatii si moralitatii. punct.
graiul este fructul nevoii de comunicare si de asta a aparul daca vrei sa privim totul din punct de vedere evolutionist.
sincer nu are sens raspunsul tau. cel putin pentru mine se pare ca dintr-o data lucrurule nu se mai leaga.
in orce caz, sper sa-ti fi fost de folos catusi de putin.

| anonim_4396 explică (pentru Xpressurself):

Te credeam mai "perspicac", esti un "copiator". Sa fii fericit!

| Xpressurself a răspuns (pentru anonim_4396):

Te asigur ca este original raspunsul meu. Ideea este ca raspunsul tau nu mai este la subiect. Cel putin subiectul initial al discutiei noastre. Nu cred ca este cazul sa trecem la acuze. Ideea era ca acest studiu al memelor este o pseudostiinta care schimba definitia relatiilor interumane si a maturitatii cu care acceptam in mintea noastra idei invechite si deloc nefolositoare. Exact remarca ta "Eu insa, in ajutorul cerut, doream sa invat engleza nu pentru a-l citi pe Eminescu in engleza, ci pentru a vedea daca englezii il inteleg corect pe Eminescu" este ce iti spuneam si eu. Si ca lamuresc cele spuse de tine subliniez din nou cu alte cuvinte ca NU, "engezii nu il inteleg corect pe Eminescu" ci mai degraba au creat cum spuneam o pseudostiinta care pare ce nu este. Daca nu esti de acord cu mine porneste pe acest drum pentru ca in final sa revii la ce stiai inainte si ce incercam eu sa-ti explic.
Macar mi-ai dorit sa fiu fericit, multumesc la fel, in final arata ca la origini esti un suflet cu intentii bune.

| anonim_4396 explică (pentru Xpressurself):

Intentiile mele nu pot fi relevante pentru tine, deci le excludem.Intrucat"le excludem" le pot spune ca irelevante: faptul ca ai exclus GRAIUL din devenirea noastra, te-a exclus din "gandirea" mea.Asta nu inseamna ca eu am dreptate.Inseamna ca pentru a-mi dovedi ca eu "pofit" (am in vedere spusa:"oricine are dreptul sa fie un idiot, numai ca unii profita prea mult de acest privilegi") trebuie sa dovedesti ca TU te delmitezi de mine.Atat!