| Dorotheea21 a întrebat:

In afară de alchimie şi religie, se mai cunosc si alte semnificaţii sau uzanţe pentru Ouroboros?
Are cumva şi o simbolistică legată de cosmos? Şi dacă da, doresc o explicaţie sau o carte care tratează subiectul.
Cautările mi-au dat numai ezoterisme şi tatuaje. sad
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Exista, dar nu o sa gasesti pe internet asa ceva, e folosita strict in mediul academic, cu precadere in Marea Britanie si SUA.

Pe scurt, Ouraboros ilustreaza sub aspect stiintific conexiunile dintre "spatiul interior" al lumii subatomice si "spatiul exterior" al cosmosului.
In partea stanga a figurii se afla atomii si particulele subatomice ale lumii cuantice, in dreapta gasesti lumea macro, planetele, stelele, galaxiile, in intreaga figura fiind reprezentante lungimi care acopera 60 de puteri ale lui 10.
Am citit prin anul 2000 trei sau patru lucrari, doua dintre ele apartin unor profesori la Cambridge, Barrow si Rees parca, dar nu stiu sa fie editate pentru public sau sa alcatuiasca „o carte".
Imi lasi o adresa e-mail intr-un mesaj intern si iti trimit ce notite mai gasesc, (daca mai gasesc), happy in format scan.

| Dorotheea21 explică (pentru Darkmagic):

Numai tu? happy
Ţi-am trimis, sunt curioasă şi cum arată figura, dacă se poate.
Mersi mult. :*

| Darkmagic a răspuns (pentru Dorotheea21):

Iti trimit ce am in cursul zilei de astazi, ai rabdare daca doresti sa ti-l si desenez impreuna cu simbolurile.

Cat despre "numai" eu...s-a intamplat sa stiu.
Poftim:

http://www.tpu.ro/go-to-answer/13574695/

http://www.tpu.ro/go-to-answer/13139470/

http://www.tpu.ro/go-to-answer/8093757/

Daca nu te satisfac exemplele, iti mai pun o suta. :D
Concluzia:
Intrebi ceva aici, SI NU SE AFLA RAPID RASPUNSUL "pa net"...atunci e jale.

Fa un "experiment" daca ai chef si o sa vezi cum intr-o covarsitoare masura, "inteleptii TPU" dispar ca prin minune.
Se prefac ca nu vad intrebarea...

Intreaba ceva despre Cheops/Khufu, si daca nu se afla on din intamplare vreun nene cu ceva studii in egiptologie, jur ca TOATE raspunsurile vor avea fix...un rand si jumatate.
Atat "stie" "doctorul in istorie" Wiki, un rand, si o "jumate". :))

Cu placere. :D

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Uroborus (cunoscut și sub numele de Uroboros sau Ouroboros) este un simbol antic asemănător unui șarpe sau dragon care își înghite propria coadă formând cu ajutorul corpului un cerc. A fost folosit de-a lungul istoriei pentru a înfățișa multe lucruri, dar de cele mai multe ori el simbolizează unitatea primordială, ciclul nesfârșit al timpului și al universului.

| Dorotheea21 explică (pentru T0T):

Ah, mulţumesc dar asta am gasit şi eu pe google şi nu mai puneam întrebarea aici dacă numai asta mă interesa.