| anonim_4396 a întrebat:

In ce mod impurificarea bazinului acvatic cu insecticide are ca urmare micsorarea efectivului broastei-testoase-de-balta-reptila inclusa in Cartea Rosie a Republicii Moldova?

1 răspuns:
| Nelicika96 a răspuns:

Broasca-testoasa -de balta- reptila se hraneste cu insecte, iar distrugerea acestora de catre insecticide vor reduce considerabil numarul de broaste, deoarece anume insectele constituie alimentatia de baza a broastelor. Sper ca te-am ajutat. Funda?