| anonim_4396 a întrebat:

In spatiu, cele trei axe de coordonate X, Y si Z formeaza fiecare cu fiecare unghiuri drepte; si au un punct comun de intersectie. O alta axa care sa indeplineasca aceste conditii nu mai exista. Adica sa treaca prin acelasi punct de intersectie si sa faca unghiuri drepte atat cu X, cat si cu Y, cat si cu Z. Totusi, in matematica se vorbeste de spatiu cu patru dimensiuni (4D), ceea ce inseamna ca exista o astfel de axa, dar nu o vad eu. Stie cineva cum se poate trasa aceasta a patra axa?
P.s. Daca se poate cu cuvintele voastre, nu cu un limbaj matematic sofisticat.

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

Dimensiunile spatiului nu se stabilesc dupa axe ci axele dupa dimensiuni. Spatiul in care traim noi este tridimensional. Nu poti desena o a patra axa intr-un spatiu tridimensional dupa cum nu poti desena o a treia axa intr-unul bidimensional, dar asta nu inseamna ca ele nu exista. Din punct de vedere matematic este o generalizare necesara pentru a putea gasi o teorie care sa descrie spatiul in forma sa cea mai generala ca avand n dimensiuni, iar spatiul tridimensional ca un caz particular al acestui spatiu abstract ndimensional. Deci, (fara deci), n-ai sa gasesti niciodata o a patra axa cu ajutorul careia sa poti descrie a patra dimensiune intr-un spatiu tridimensional, dar o poti descrie matematic si o poti folosi ca atare. Pentru detalii vezi teseractul si asta: https://www.youtube.com/watch?v=rG6aIVGquOg

| sabin89 a răspuns (pentru StefanKogut):

Multumesc, Stefan. Ai respectat ce am zis eu - simplu si fara limbaj complicat. Am vizionat pe youtube si am cautat si tesseract pe Wiki. As fi un prefacut sa zic ca gata! acum totul mi-e clar, dar este totusi un punct de plecare. Am vazut ca si tu mai sus numesti "abstract" acest spatiu, termen care vorbeste de la sine despre cat de usor/greu este sa ne imaginam asa ceva. Stiu ca sunt teorii (stringurile, de ex.) care vorbesc chiar de mai multe dimensiuni. Poate ca viitorul ne va scoate din ceata, sa intelegem mai bine toate astea.

4 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Algebric este simplu sa creezi o baza de patru versori liniar independenti.
Geometric vorbind e imposibil, deoarece oricum ai trasa cel de al 4-lea versor va fi mereu combinatia liniara a celorlalti.

| neutrino a răspuns:

Ipoteza ta este valabila in spatiul cu 3 dimensiuni. Exista spatiu si cu 4, 5, ...n dimensiuni, deci cu n axe.

| LiviuBz93 a răspuns:

Invata algebra sa vezi ce de spatii dailaughing