| MrEvil89 a întrebat:

Într-o emisiune ultimate survival B Grills încerca să pe adăpostească de o furtună şi pe uita pe cer când fulgeră şi apoi număra câte sec trec pana pe aude tunetul.îmi poate ea cineva un link cu acea emisiune.să ştie cineva câţi km sunt repr de o sec? daca să presupunem ca de la apariţia fulgerelui şi pana se aude tunetul trec 10 sec la ce distanţă este vremea rea? mulţumesc. funda

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Fulgerul si tunetul se produc in acelasi timp, insa lumina are o viteza de aprox 300. 000km/s iar tunetul doar 344m/s deci o diferenta de aprox un milion de ori intre cele doua.Se numara secundele ce despart lumina de tunet si rezultatul se imparte la 3 si avem distanta aprox in km.De ex daca numaram 6 secunde intre fulger si tunet avem 2 km pina la locul unde s-a produs fulgerul. Poti numara apoi de 2-3 ori repetat si vezi aca norii se departeaza sau se apropie.Nu am vazut emisiunea aluia dar asa se calculeaza.In general tunetul poate fi auzit cind se afla la o distanta sub 10 km.Cind auzi tunetul asta inseamna ca un fulger poate lovi oriunde in jurul tau.In cazul tau daca avem 10 secunde inseamna ca fulgerul respectiv sa desfasurat la aproximativ 3.3-4 km.Deci nu este vorba de vremea rea ci acest calcul arata distanta dintre ce auzi si tine, deci unde a avut loc acel tunet fulger fata de tine.Deci avem 3 s pe 1 km.

| Radu284 a răspuns (pentru relian):

Corect, cu mentiunea ca viteza sunetului nu este o constanta. Depinde de temperatura, umiditate, presiunea atmosferica, etc.

| relian a răspuns (pentru Radu284):

Probabil chestiile astea nu duc la diferente majore, cauza pentru care se spune ca asta e viteza.Asa nici viteza luminii nu are aceiasi viteza oriunde, ci doar in vid are viteza aratata.Dar nu cred ca atmosfera poate face o asa mare diferenta.

| Radu284 a răspuns (pentru relian):

Da, diferentele nu sunt asa de mari, si oricum, daca vreau sa vad la ce departare e un fulger, folosesc 333 m/s, ca doar nu o sa fac in cap cu 344 big grin

6 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Sunetul parcurge un kilometru in aproximativ 3 secunde.

| DeusCorrupti a răspuns:

Aveam un profesor la scoala care a zis ca mai intai vedem fulgerul apoi auzim tunetul pentru ca ochii sunt mai aproape decat urechile.

si odata l-am intrebat, si daca stau cu spatele?

| BURCILUCIAN a răspuns:

1km/1sec; 10sec inseamna 10 km