| UnOmPrietenos a întrebat:

Intr-un atom doar pe ultimul strat nu pot fi mai mult de 8 electroni sau si pe M, N, 5, 6. Si inca o intrebare...N se pune ca ultimul strat sau stratul 7?

2 răspunsuri:
| Megan2002mimi a răspuns:

1K,2L,3M,4N,5O,6P,7Q sunt straturile (numerotate) iar numarul de atomi se gaseste cu o formula.De ex pentru startul 1K formula e 2•2²=8e
La urmaroarele straturi se calculeaza la fel doar se schimba numarul se foloseste modelul 2•x²=y e happy

| UnOmPrietenos explică (pentru Megan2002mimi):

Tin sa te contrazic cu ceva tu ai zis ca pentru stratul 1K formula este 2 x 2 la a 2-a dar de fapt este 2-1 la a doua pentru ca este cum ai zis tu 2•x²=y x fiind stratul. Dar eu am intrebat alt ceva...Care este ultimul strat (nu sunt sigur daca este 4N sau 7Q) si pe ce straturi nu pot fi mai multi electroni