| George_Vrana_1994 a întrebat:

Intr-un grup de 10 persoane, se stie despre membrii sai ca, fie mint fie spun adevarul (o persoana care minte nu poate spune adevarul, iar o persoana care spune adevarul nu poate minti ). Fiecare rosteste propozitia :,, Toti ceilalti 9 mint ". Cati spun adevarul si cati mint?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa rezolvi problema asta (cat se poate de simpla) trebuie sa vezi ce situatii sunt posibile, adica sa te gandesti cati din cei zece ar putea sa minta si cati ar putea sa zica adevarul, tinand cont de ce scrie in enunt.
Nu pot sa minta toti, pentru ca daca toti ar minti (chiar si unul singur de fapt) atunci cand ar spune "Toti ceilalti 9 mint", ar insemna ca cel putin unul din ceilalti spune adevarul. Contradictie.
Nu pot fi doua sau mai multe persoane care sa zica adevarul atunci cand spun "Toti ceilalti 9 mint", pentru ca daca ar fi adevarat ce spune o persoana, atunci nu mai exista altcineva in afara de ea care sa spuna adevarul. Contradictie.
A mai ramas un singur caz, in care numai unul spune adevarul atunci cand afirma: "Toti ceilalti 9 mint" si toti ceilalti mint.
Cum am mai zis, nu stim cine e persoana aceea, dar stim ca unul singur spune adevarul si restul mint.

12 răspunsuri:
| drutzix a răspuns:

Maxim 1 persoana spune adevarul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru drutzix):

Hai sa judecam logic:
-fie mint,fie spun adevaru;
-fiecare spune:"toti ceilalti mint";
-spune cineva adevarul?
Daca nu stim, noi care suntem pusi sa dam un verdict, in ce consta adevarul, cum ne putem exprima?
Sa luam situatia ca TOTI spun adevarul :nu se poate din enunt;
Sa luam situatia ca TOTI mint: nu se poate din enunt;
Sa presupunem ca MAI MULTI spun adebarul; nu se poate din enunt;
Sa presupunem ca UNUL spune ADEVARUL:NU se poate, intrucat NU STIM CARE ESTE ADEVARUL.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

La ultima ai gresit. Daca cineva zice ca toti ceilalti mint si e adevarat atunci el este cel care spune adevarul si adevarul e ca toti ceilalti mint.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu stim care este adevarul, cum putem stii ca el spune adevarul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu putem sti care din cei zece spune adevarul, stim numai ca exista unul care zice adevarul si 9 care mint. Adevarul e: "toti ceilalti mint".

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ne intreaba cate persoane spun adevarul. Eram de acord cu tine daca intrebarea era formulata:"Cine spune adevarul?".

Doar o persoana spune adevarul dar este imposibil sa aflam cine anume e.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca FICARE din EI SPUNE:"toti ceilalti 9 mint", din ce motiv ar trebui sa credem si mai ales pe care din ei?

| VladyXR a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu va inteleg, 10 persoana, 9 mint, si al 10 spune adevarul! ce naiba e asa greu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai dreptate, daca in enunt s-ar fi spus in mod explicit ca se spune si adevarul, dar in enunt se spune numai despre fiecare ca " fie minte fie spun adevarul". Poate toate mint? Enuntul permite si aceasta supozitie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

In raspunsul dat mai inainte ti-am spus de ce nu pot sa minta toti, pornind tocmai de la ce scrie in enunt.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce din enunt exclude posibiliatea ca TOTI sa minta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Copy/Paste:

Nu pot sa minta toti, pentru ca daca toti ar minti (chiar si unul singur de fapt) atunci cand ar spune "Toti ceilalti 9 mint", ar insemna ca cel putin unul din ceilalti spune adevarul. Contradictie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa rezolvi problema asta (cat se poate de simpla) trebuie sa vezi ce situatii sunt posibile, adica sa te gandesti cati din cei zece ar putea sa minta si cati ar putea sa zica adevarul, tinand cont de ce scrie in enunt.
Nu pot sa minta toti, pentru ca daca toti ar minti (chiar si unul singur de fapt) atunci cand ar spune "Toti ceilalti 9 mint", ar insemna ca cel putin unul din ceilalti spune adevarul. Contradictie.
Nu pot fi doua sau mai multe persoane care sa zica adevarul atunci cand spun "Toti ceilalti 9 mint", pentru ca daca ar fi adevarat ce spune o persoana, atunci nu mai exista altcineva in afara de ea care sa spuna adevarul. Contradictie.
A mai ramas un singur caz, in care numai unul spune adevarul atunci cand afirma: "Toti ceilalti 9 mint" si toti ceilalti mint.
Cum am mai zis, nu stim cine e persoana aceea, dar stim ca unul singur spune adevarul si restul mint.