| 562i a întrebat:

Intrebarea asta ma macina de la un timp.De unde vin sentimentele? Adica ce le produce,creierul,inima? Tind sa cred ca totul porneste de la creier dar atunci durerea in piept de ce este in piept?laughing de ce nu in creier? Si daca sentimentele sunt produse de creier,stiti ce parte a creierului cauzeaza frica, afectiunea? Nu stiu daca in lista asta pot sa adaug si iubirea.

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu stiu, fiecare clipa traita este ca urmare a unor procese nu doar extrem de complexe,ca sasi isi raspund mi-ar fi imposibil pentru ca nu stim, nu stiu cum poate niste celulue sa dea cunostinta,iubire,empatie,sunt chesti care nu le inteleg rational, se crede ca partea stanga e cu ratiunea si partea dreapta cu emotiile parca,dar se crde si ca lucra impreuna, cine stie,creierul e mai complex ca orice lucru, numai vb de ochii,ficat, inima, ficat, rinichi, plamani etc
gandeste-te la asta e o minune ca existi, nb

| relian a răspuns:

De la creier vin,dar organismul executa. Daca intrebi pe oricine daca inima bate de una singura ori este influentata, dirijata de ceva or sa iti raspunda ca bate independent, ceea ce nu este aevarat.Un sentiment sa luam bucuria, sau frica, ori altceva care iti cauzeaza durere in piept cum ai spus.De ce se intimpla asa.Normal ca totul pleaca de la creir.Tu sa fii bucuros sau sa iti fie frica trebuie sa vezi, sa auzi ceva corect? Iti bate inima mai tare cind vzi o fata frumoasa sau ce-ti place tie correct? De ce? Pt ca de fapt tu ai vazut ceva ceva ce creierului tau ii place.Atunci ce treaba are inima in chestiunea asta? Pai are pentru ca cind ai vazut ceva ceti provoaca bucurie sau frica in creier se intimpla ceva, au loc ceva modificari de substanta, iar aceste modificari au nevoie de sprijin din partea organismului.Cu alte cuvinte creierul fredonindo asa normal sa zice, sta la umbra da? si deodata vede ceva cei place ce vrea, normal ca el deja incepe sa lucreze mai rapid si are nevie de energie mai multa ba uneori foarte multa.Intrebarea de unde ia energia creierul? Pai din singe normal, oxigen, hrana etc.Deci e clar oxigenul este pompat de cine? De inima normal.Pai si sa trimiti mai mult oxigen, hrana care in final reprezinta energia pentru creier inima cum trebuie sa bata? normal mai rapid.Cine ii spune inimii sa bata mai repede? Normal creierul ii spune da-mi pompeaza ca am nevoie de mai mult.Si uite asa apar aceste senzatii, sentimente sau cum le numim.Pe linga ele normal ca apar o serie de alte modificari la mai toate nivelele organismului pentru ca odata ce modifici ceva se schimba tot ansamblu.Cam asa stau lucrurile in mare.Nu exista nici un sulfet nu exista alte povesti.Acest sulfet ori alte povesti au aparut ca rezultata al necunoasteri, al neexplicarii anumitor fenomene.Si nu trebuie sa ne mire ca si astazi habar n-avem de o gramada de chestii din toate domenii ce nu le putem explica.Dar asta nu trebuie sa ne faca sa scoatem tot felul de povesti, de suflete pentru o neputinta dea noastra.Acum ceva ani citeam cum cineva din america, medic a spus ca totu vine de la creier, ca orice boala care nu are o explicatie s-ar putea sa vina de acolo banuia acest doctor. Dupa s-a apucat de studiat pentru ca doar medicii de pe acolo mai fac asta pe planeta asta si nu stiu de ce, deci a apucat de studiat pe cadavre vreo 4 mii zice el pe care lea disecat avind fisele medicale la fiecare de cea murit sia descoperit ca mai toti aveau probleme cu instalatia electrica asta spun eu deci aveau probleme cu nervii, cu trminatiile nervoase care ajung la fiecare organ in parte.De aici a tras concluzia ca totul este controlat de creier ca intre acesta si fiecare organ au loc schimburi de informatii si ca chiar si o f mica perturbare in acest schimb duce la o functionare proasta a intregului sistem.El mai spunea ca o simpla atingere de puterea unei gene adica ca si cum ai clipi, cit de tare ai apasa cind ai clipi cu genele deci cu aceasta apasare asupra unui nerv deja reduci la jumate schimbul de informatii dintre creier si organul respectiv.Sa luam iInima.Ea bate cu un ritm functie de nevoie organismului.Ea trimite semnale spre creier si arata cum bate, iar pe baza asta creierul stie cum bate ea cit singe pompeaza si creierul avind info din tot corpul ii da comanda in continuare cum sa bata cit de repede si etc.Asta e tot. Daca de ex acei nervi prin care circula informatiile ca nervii astea sint fire ca la radio fire electrice, deci daca un fir din asta este rupt esti deja dus sau sa zic circula prin el un sfert din info cit trebuie.Ginditiva la un fir electirc care este rupt pe jumate si este legat la un resou.Ala daca tot il lasi asa la un mom dat se va arde de tot deci sa va strica pentru ca la acel resou na mai ajuns cit curent trebuia.Cam asa stau lucrurile si cu organismul nostru.Inima nemaitrimitind sau nemaireceptionind comenzile de la creieri ea bate asa de una singura cam cum batea inainte de ruptura sa zicem sau de acea defectiune si normal ca in timp te inbolnavesti de inima apar chestii ce doctorul no poate explica.El zice inima bate aiurea, dar fara sa stie de ce si scoate tot felul de povesti sau teorii pentru ca nu stie cauza clar.Scuze ca am scris romane dar naveam ce face si eu.Deci de aia nu te doare in creier si te doare in piept pentru ca de fapt inima lucreaza in conditii naspa nu creierul.Tu daca ai un sef si te pune sa sapi santuri pai ce il doare pe ala ceva? Il oare in cot pe el si pe tine te vor durea mainile, picioarele etc.Este exact acelasi lucru.

| sublime89 a răspuns:

Ai avut dreptate sa presupui ca totul porneste de la creier. El controleaza tot organismul.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

In piept este un manunchi mare de nervi, d-aia acolo simti toate emotiile mai puternic decat in restul corpului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Absolut totul porneşte de la creierul omului.Nici un proces nu este posibil fără creier.
Acesta este cea mai complexă parte a corpului uman. Ştim prea puţine despre el şi totuşi foarte multe până acum.
În creier au loc miliarde de reacţii chimice atunci când mâncăm,când bem, când suntem îndrăgostiţi, stresaţi, bucuroşi, furioşi etc.Creierul este alcătuit din trei părţi care la randul lor sunt alcătuite din mai multe părţi iar părţile respective sunt alcătuie din alte părţi etc.
Fiecare parte a creierului are anumite funcţii. Orice substanţă chimică care afectează sistemul de comunicare a creierului şi modul în care lucrează neuronii duce la distrugerea acestora şi afectează întregul organism.De asta ţi se spune să ai o gândire pozitivă, să mănânci alimente cât mai sănătoase, să faci sport etc. Toate aceste activităţi influentează creierul prin eliberarea unor substanţe în corpul uman.
Se presupune că omul este singura fiinţă de pe pămât care a fost înzestrată cu acest dar : Conştiinţa despre care nu ştim m-ai nimic.
Durerea apare în piept deoarece există o legătură destul de strânsă între creier şi inimă. Amigdala este zona care se ocupă cu memorarea reacţiilor emoţionale.
Principalele emoţii ale omului sunt exact ca şi cele al animalelor: frica, ura şi dezmăţul.
Sunt mult mai multe detalii despre creier.Mergi la bibliotecă şi caută-le e fascinant acest micro-univers din corpul uman.Sigur îţi va plăcea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Se presupune că omul este singura fiinţă de pe pămât care a fost înzestrată cu acest dar : Conştiinţa despre care nu ştim m-ai nimic. "
Abilitatea de a-si constientiza existenta o au si animalele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mintea gandeste, creierul proceseaza, centrul inimii reactioneaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rolul inimi e doar de-a pompa sange nu are legatura cu niciuna din aceste procese, chestia cu inima dateaza din evul mediu de cand se credea ca creierul e un organ ce raceste sangelelaughing

| Blamely a răspuns:

Totul pornește de la creier, inima doar resimte acțiunea creierului.

| Genessis a răspuns:

Sentimentele provin din mediul exterior si pot fi manipulate tot de mediul exterior. Insa toate acestea : emotiile, ambitiile, dorintele iau nastere in mintea noastra. Mintea este un aspect care gandeste, pe cand inima este un aspect al aceleiasi minti care simte. Mai devreme sau mai tarziu, ele pot disparea, insa inexorabil constiinta va exista in permanenta, chiar si dupa moarte. Iubirea ia nastere involuntar, undeva in subconstientul nostru. Tocmai de aceea se si spune ca subconstientul este de 9 ori mai mare decat planul constient.

| Arsius a răspuns:

Omul are o structura dihotomica. Tot ceea ce ai enumerat tu nu vine nici din inima, nici din creier. A spune ca totul este rezultatul creierului inseamna sa admitem inexistenta prezentei divine in om, ceea ce ar fi o mare greseala daca ne referim la filosofia germana

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arsius):

Din nefericire pentru tine, totul chiar vine de la creier ultimele cercetari arata ca creierul produce cam totul. Cercetatori au demistificat foarte multe procese si procede ale organismului uman despre care se credea ca sunt produse de suflet. Oamenii de stiinta la momentul actual cauta sa afle cum s-a forma "sinele" si starea de sine, insa nu e nicio indoiala ca sufletul nu exista:http://www.descopera.ro/......l-stiintei

| Arsius a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa-ma sa fiu de acord cu marii filosofi ai lumii decat cu "marii" oameni de stiinta din ziua de azi care descopera lucruri noi pe care mai tarziu le contrazic cu alte "noi descoperiri". Este inutil sa incerci sa iti explici chiar totul din punct de vedere fizic, pentru ca omul nu are capacitatea asta. Raman alaturi de filosofia germana

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arsius):

Da-mi exemple de descoperiri contradictori.

| 562i explică (pentru Arsius):

Cand spui prezenta divina te referi la suflet?

| Arsius a răspuns (pentru 562i):

Categoric. Altfel nu se pot explica multe lucruri

| CelMaiMorcov a răspuns:

O viata de studiu comprimata intr-o singura fraza: Sentimentele sunt reactii bio-chimice declansate de anumiti stimuli.