| mikici a întrebat:

Invidia poate fi considerata o boala?

18 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Nu.

| Gizăz a răspuns:

Te doare capul de la unele răspunsuri. Voi ştiţi bă măcar ce e aia boală psihică?!

| ioandreii a răspuns:

Da. Si una dureroasa tare. Tu suferi pentru bucuria celuilalt si nu ai limita.

| sappy a răspuns:

Nu,este doar un defect major!

| OnuOnulică a răspuns:

In mod normal nu. Dar unii abuzeaza de aceasta "boala".winking

| BiuL a răspuns:

Nu, e o trasatura de caracter.

| suffarstar a răspuns:

E o manifestare a ego-lui. Ca și gelozia,ura,gurmandismul, vanitatea etc. Ego-ul este o boală cu care ne naștem, la unii e mai pronunțată, alții poartă măști, fiecare cu apucăturile lui. Oamenii...

| Darkmagic a răspuns:

Invidia este...o stare, nu o boala.

Dictionarele zic intr-un fel, DAR, invidia este de fapt o reactie la neputinta respectivului in raport cu "realizarile" unei persoane din anturajul imediat sau mai indepartat.
Nu esti invidios pe bogatia lui Gates, nici pe puterea lui Obama, si nici pe "succesul" in amor al lui Dan Chisu. big grin
Invidia loveste de cele mai multe ori strict in raportul dintre dorintele tale, si realizarile cuiva pe care il vezi/cunosti, cu care interactionezi, etc.

| Neo12 a răspuns:

După cum au spus şi ceilalţi, poate fi considerată o boală psihică, dar pe deasupra mai e şi păcat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi considerata o boala psihica.Nu e boala propriu zisa, sa o poti lecui cu medici si medicamente ci o boala care o poti trata chiar tu cu indiferenta la ea.La invidie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca toate defectele ar fi considerate boala atunci toti am fi foarte bolnavi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, in masura in care este constructiva individului pentru a se ambitiona sa munceasca pentru o stima de sine imbunatatita. Daca te rezumi doar la a detesta vecinul e posibil sa dezvolti probleme mai complicate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu chiar.Ma rog, metaforic da.

| frostxtq a răspuns:

O boala fizica nu, insa una psihica poate fi. Depinde de la om la om.

| 1Mihai1 a răspuns:

Invidia exista in fiecare din noi, fara exceptie! Cu o observare subtila a sinelui in diferite circumstante ne vom da seama de acest lucru.

| Morrígu a răspuns:

Invidia e o forma de apreciere.

| Lia340 a răspuns:

Depinde... cand e exagerta.Invidia reprezinta dorinta de a dobandi ceva de natura materiala sau spirituala ce apartine altuia.Este extrem de greu de combatut si niciodata nu o poti elimina pe deplin. Devine boala,si poate fi considerata asa atunci cand afecteaza viata persoanei in cauza, cand devii trist, nu te mai concentrezi la ce faci, esti irascibil si doresti fara stapanire,, acel ceva,, fiind capabil de acte reprobabile pentru a-l optine. Atunci este considerata o boala psihica asemanatoare cu Simdromul Peter Pan, intrand totodata in categoria tulburarilor obsesiv-combulsive.Te-am lamurit? happy

| Me4ever1 a răspuns:

Depinde: daca mergi si omori pe cineva din invidie adunci e o boala.una pshihica