| ALLiNNaMiRRaBella a întrebat:

Ipoteza:
În urma unui accident de mașină, o persoană de 50 de ani suferă un traumatism la cap.
Pentru orice privitor exterior, persoana respectivă este în comă. Doar o legumă cuplată la aparate, luni în șir.
DAR...
Pentru persoana respectivă situația subiectivă este următoarea:
1 - decuplarea totală de la simțurile sale (întuneric total, lipsa oricărui sunet, miros, gust, lipsa durerii, pipăitului și... lipsa a orice stimul exterior sau interior.
2 - păstrarea intactă a amintirilor, a capacității de a raționa și a imaginației.

În afară de cele de mai sus, persoana își pierde capacitatea de a dormi și a visa.

Practic trăiește un prezent permanent și nu primește nici o informație.

După trecerea momentului de panică (ceea ce nu înțelegem ne panichează), cum va evolua mintea persoanei?

Va evolua sau va involua.

Este singurul personaj din singura lume pe care o are.

Va înnebuni?
Va uita - în timp - tot ce este și mintea se va stinge?
Se va adapta și va crea o lume interioară?
Va fi conștient dacă este vie sau moartă?

Ideea asta mă preocupă și nu pot afla un răspuns. Idei?

16 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Iti pui niste intrebari care au un raspuns, contrar credintei generale ca e imposibil sa meditezi asupra lor.
Partea proasta e ca trebuie sa cauti raspunsurile astea in diverse locuri; prin scrierile celor care au fost si ei macinati de subiect. Oamenii random isi pot da cu parerea in legatura cu orice, dar doar cei care studiaza domeniul aduc ceva adevar.

Recomandarile pe care le-am avut si eu din partea unui prof de filosofia mintii:
Simon Blackburn - Think
Thomas Nagel - Oare ce inseamna toate acestea?

| RAY a răspuns:

Daca creierul mai functioneaza cum sa numai viseze?

| ALLiNNaMiRRaBella explică (pentru RAY):

Nu mai doarme și nu mai viseaza ( face parte din ipoteza).

Ideea este un prezent continuu și o stare de luciditate continuă.

Care vor fi efectele?

| RAY a răspuns (pentru ALLiNNaMiRRaBella):

Fara acei stimuli nu putem percepe existenta

| Mayhem666 a răspuns:

Asteapta sa fac un accident de masina, si dupa ce ies din coma de cateva luni, o sa iti spun!

| ALLiNNaMiRRaBella explică (pentru Mayhem666):

Nu e nevoie să faci un accident de mașină.
E suficient să îți folosești mintea și să faci presupuneri.
Eu nu m-am aruncat niciodată din avion fără parașută, dar presupun ce s-ar întâmpla, dacă aș face-o.

AnimeLover95, tu ce ai gândi, dacă cineva ți-ar decupla brusc toate simțurile? Panică? Frică?
Și, după aia, ce ai mai gândi?

| Mayhem666 a răspuns (pentru ALLiNNaMiRRaBella):

Fara panica, frica, bucurie, tristete, etc. as fi ca o leguma, nu as mai simti nimic, as fi ca un zombi, cu exceptia ca nu as putea sa ma misc, as constientiza ce se petrece in jurul meu, dar nu as putea sa reactionez in nici un fel, e ca si cum as muri, dar numai ca stiu ca traiesc.

| Teo29 a răspuns:

Creierul fiecarei persoane e unicat, nu putem sti cum va reactiona, asa si din coma, unii se trezesc, altii nu. Timpul clarifica curiozitatea ta

| shotys a răspuns:

Nu vei afla niciodata

| ALLiNNaMiRRaBella explică (pentru shotys):

Nu, dar pot să presupun.
Eu nu am cerut răspunsuri de la voi, ci opinii.

| RAY a răspuns (pentru ALLiNNaMiRRaBella):

Tu acolo ai descris un om mort

| ALLiNNaMiRRaBella explică (pentru RAY):

Cogito, ergo sum.

Dacă gândesc, exist.

Cum să fie mort, dacă raționează în lumea lui izolată total?

| RAY a răspuns (pentru ALLiNNaMiRRaBella):

Prin ce rationeaza daca decuplarea totală de la simțurile sale (întuneric total, lipsa oricărui sunet, miros, gust, lipsa durerii, pipăitului și... lipsa a orice stimul exterior sau interior?

| ALLiNNaMiRRaBella explică:

Cum adică „Prin ce raționează?".
Dacă tu îți acoperi ochii și îți pui dopuri în urechi, nu mai raționezi? Nu mai gândești?

Normal că gândești.
Întrebarea era cât de mult rezistă un creier viu într-un borcan (ca să fac o comparație).
La ce se gândește? La amintirile lui?
Cât rezistă amintirile acelea și ce poate obține raționând la ele?
Le va pierde?
Va obține „amintiri" noi?
Dacă nu mai simte absolut nimic, va fi conștient dacă e viu sau nu mai e viu?

Va deveni poate un Dumnezeu și va începe să creeze o lume de la zero?

Ar rezista o minte în felul acesta măcar o lună? Sau va înnebuni?