| EmaS a întrebat:

Iubesti ceva, sau pe cineva, mai mult decat propria ta viata?

Răspuns Câştigător
| Karina1990 a răspuns:

Eu il iubesc mai mult pe Dumnezeu decat propria viata.

46 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Intrebarea mergea la sanatoriu de debili mintali.

| Hombre a răspuns:

Lasa Ema, mai am si parinti, dar ce sa-ti fac daca nu pricepi, vezi la Harciog mai detaliat., apoi asociaza cu raspunsul meu si vezi ce iese, dar fiindu-mi teama ca iar nu pricepi iti spun eu; tot aia dar altfel spus.

| EmaS explică:

Harciog
Bineinteles ca Dumnezeu!

| EmaS explică:

Hombre
Cu siguranta ca nu esti casatorit. Daca erai casatorit si aveai niste puiuti, nu ai mai fi raspuns asa.

| EmaS explică:

Arcaluinoesascufundat
Secta inseamna interzis de lege.Nu fac parte din nici o secta.Doar il iubesc pe Dumnezeu, si traiesc dupa principiile Lui.Isus spre deosebire de Buda, este viu! Buda zace intr-un mormant rece, dar Isus este la dreapta lui Dumnezeu!(Cand m-ai intrebat despre religia mea?)

| EmaS explică:

BingBang
Pentru mine exista oameni care cred in Dumnezeu si atei.Ok?
Salut.

| EmaS explică:

Arcaluinoesascufundat
Spune-mi unde se afla intrebarea ta.

| EmaS explică:

BigBang
Fii sincer care dintre noi punem mai multe intrebari cu tenta crestina, noi sau voi? La urma urmei si eu apreciez la un om sa fie Om cu caracter.

| EmaS explică:

Salut.M-ai urmarit tu de cand am intrat pe site si ai tras concluzia ca vreau sa fac prozeliti? Vai, ce bine ma simt.

| EmaS explică:

Arcaluinoe
Din nou o sa te dezamagesc, fac parte dintr-o Biserica frumoasa, peste 1000 de membri,nu suntem desprinsi dintr-o grupare religioasa, ci facem parte din Ministerul Cultelor suntem admisi de lege la fel ca si ortodocsii.Ce mai vrei sa stii? Religii sunt mai multe, pe cand credinta este una singura in Isus Hristos.

| Vizitiul a răspuns:

Daca nu-mi iubesc propria viata, nu pot iubi nici viata altcuiva si implicit acea persoana.

| harciog a răspuns:

Tu-mi vei spune ca iubesti pe Dumnezeu dar,daca existenta ar trimite cataclisme in viata ta care te obliga instinctual sa te salvezi si, sa presupunem ca vei reusi, cine te-a ajutat? Si cine a trimis acele cataclisme?

| harciog a răspuns:

De aia nici n-am mai adaugat nimic, cind Dumnezeu face si desface nu inteleg pentru ce ne storci creierii pentru raspunsuri logice pe care tot in fundul lui Dumnezeu le vei da.Astfel se spune ca tu Chiar vorbesti degeaba.

| Dumnezău a răspuns:

Nu,am facut asta de mai multe ori in trecut,si anume sa nu-mi pese de mine prea mult si sa-mi pese de toti ceilalti,si n-am de gand sa mai fac asta o data.Pur si simplu,nu e bine sa-i iubesti pe altii mai mult decat pe tine(doar daca stii ce faci si stii la ce sa te astepti),pentru ca,odata ce iti sesizeaza slabiciunile, oamenii aceia vor profita de tine, in cele mai multe cazuri.

| KyraW a răspuns:

Da.Pe iubitul meu pe care l-am pierdut.Mi-as lua gatul in secunda asta in cel mai dureros mod daca el ar spune ca ar fi fericit.As da toti banii din lume ca sa se intoarca la mine.Dar eu deja i-am dat totul,el a plecat, si faptul ca inca il iubesc arata ca dragostea e un fel de drog care te face sa fii dependent, il tii minte toata viata si te face sa vrei s afii pe locul 2 in propria ta viata.

| BigBang a răspuns:

In primul rand,persoanele care adopta,sau au convingeri comune, formeaza un grup, implicit o secta.Literalmente,secta este acelasi lucru ca si orice alt grup,format de o minoritate sau majoritate, avand ca scop interese, sau impartirea de convingeri comune.In al doilea rand,considerand un grup,fie el minoritar sau majoritar,ca fiind"o secta in afara legii",doar pentru ca convingerile sau interesele sectei respective difera de cele ale altui grup,secta,implicit creaza conceptul de rasism,inegalitate sustinuta pe baza diferentelor dintre un individ sau un altul, particularitati, diferenta intre grupuri formate de indivizi.salut

| BigBang a răspuns:

E ok! Dar, si pentru atei, exista oameni care cred in religia atee si cei care cred in cea crestineasca. Oricum ai aborda problema se ajunge la rasism.De ce nu va tineti convingerile religioase pentru voi,in loc sa aruncati cu ele, in stanga si in drepta, practic cerand contraziceri.Altfel cerand aprobarea cuiva.Pentru mine exista oameni.salut

| BigBang a răspuns:

Exprimarea imi este putin neclara.Eu nu am spus ca m-as afla in una dintre categorii.De fapt afirmatia ta m-a facut sa ma simt exclus.Tocmai de asta am spus ca,"oamenii sunt oameni".
Daca s-ar face o categorie crestina si una atee si inca una pentru cei ce nu au vreo preferinta religioasa, nu ar mai pune nimeni atatea intrebari despre religie.In fond, intrebarile care reflecta convingeri, se vor raspunse tot de persoane din aceeasi tabara.De aici apar contrele,nu exista numai crestini, si nici numai atei, exista si persoane care nu au vreo preferinta.Tocmai de asta am spus ca convingerile, fiecare ar trebui sa le tina pentru el.Practic cand arunci cu"convingeri", nu faci decat sa ceri a fi aprobat sau contrazis.Logic.salut

| Zazu a răspuns:

As fi vrut sa raspund,dar inainte de a raspunde mi-am facut mila de mine si am citit unele raspunsuri,reclama la berea germana lager,un sirop ayalan(sau cum ii zice), reclama la "curso de escaparatismo profesional",care este undeva mai la stanga si ma indoiesc ca toata lumea o vede(chestie de soft,marketing,limbi:bani in general).Tot am fost ocupata cu cititul reclamelor,cu click sus-jos, nu mi-am dat seama daca cineva a pomenit de copii(ei ar fi cineva-ul sau ceva-ul de care,cred,se pomeneste in intrebare)
Dar, deh, fiecare cu prioritatile lui in viata.

| 211wasgnij a răspuns:

Fiecare dintre noi ar trebui sa-L iubim pe Dumnezeu mai mult decat orice alta fiinta apropiata noua, fiecare avem alte prioritati, nu stiu daca am ajuns sa iubesc o persoana mai mult decat mine. Iubirea e trecatoare, oricat de mult ai iubi pe cineva, pana la urma, flacara ce va unit odata, se stinge si apare in cel mai bun caz monotonia.

| AndreiP98 a răspuns:

Dshfhsdhghfys

| Kristina_3133 a răspuns:

Eu imi iubesc familia si pe Dumnezeu inaintea propriei vieti!

| scumpik a răspuns:

Da.Pe Dumnezeu si apoi pe familia mea.Sunt o persoana sensibila care niciodata nu se gandeste la ea ci ii pune pe cei din jur pe primul loc.

| PrecioussGirl a răspuns:

Da. pe mama. atat!

| blackporcelain a răspuns:

Copii

| Yoคna a răspuns:

Dahappy familia mea

| nury a răspuns:

Da happy pe parintii si surorile mele happy aceste persoane sant adevarata mea bogatie.si ii multumesc lui Dumezeu ca m-a binecuvantat cu asa familie happy

| vibeantonio a răspuns:

Eu da