Întrebare recomandată | dragos9234 a întrebat:

Lăsand religiile deoparte...
De ce omenirea este atat de cretină încat se opune, cu atata vehementa, casatoriilor intre persoanele de acelasi sex?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Din cauza ignoranţei, îndoctrinării (în special religioase), prejudecăţilor, egoismului şi obiceiului de a-şi băga nasul în curtea vecinului.

În opinia mea, fiecare, indiferent de orientarea sexuală (sau de orice alt fel), ar trebui să aibă dreptul la fericire şi la o familie. Este o treabă strict personală şi nu văd de ce aceşti oameni ar trebui să aibă nevoie de acordul cuiva ca să-şi trăiască viaţa aşa cum îşi doresc.
Consider că li se încalcă drepturile şi libertatea.

90 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Asa cum spune si NOname din cauza indoctrinarii, prejudecatilor si egoismului. Indoctrinarea - obisnuinta, normalitatea stabilita ii tine la om ratiunea captiva, nu mai poate vedea ceea ce este normal si ceea ce este anormal, ceea ce este benefic si ceea ce nu societatii. Egoismul la fel, inlatura tot ce i-ar putea crea disconfort propriei persoane, asfel ii creaza incapacitatea de a putea concepe ceva diferit de ceea ce este stabilit.

Cu ce sunt mai buni religiosii? Cu ce sunt mai normali? Ca asa suntem obisnuiti!? Mi-e scarba de gay(asta mi-a bagat societatea in cap), dar in aceeasi masura mi-e scarba de tot ce insemna religios, diferenta ar fi ca sentimentul e putin diferit, insa ratiunea imi spune ca trebuie sa-i accept, ca sunt drepturile lor.
Majoritatea credinciosilor cred ca ateii sunt rai, posedati, ei sunt pleava societatii, e o normalitate pentru ei, pentru ca nu pot gandi independent de valorile lor "spirtuale". Ei impart lumea in buni si rai, ei despart... si, tinand cont de subiectul homosexualitatii, dupa modul lor de a gandi este stabilit si normalul.

| Paulla a răspuns:

E doar o chestiune de timp, istoria ne învaţă că unele minorităţi o să fie discriminate dar o să-şi câştige drepturile. Peste câţiva ani o să arate la fel de stupid ca ăia care se opuneau căsătoriei între persoanele de etnii diferite (iar pentru mulţi arată la fel de stupid şi acum). Nu e o diferenţă între rasişti şi homofobi, ura lor se manifestă la fel şi e justificată la fel (de bine).
http://1.bp.blogspot.com/......rotest.jpg

| Shammal a răspuns:

Observa comportamentul tau spui de cretinitatea si vehementa omenirii in ce priveste casatoria persoanelor de acelasi sex iar la sfarsit spui ca 2 persoane sa se abtina in a raspunde?!
vreau sa spun ca tu ceri omenirii sa nu judece, sa respecte libertatea persoanele gay iar tu opresti 2 utilizatori pe un site sa se exprime.
n-am nimic cu relatiile intre oameni de acelasi sex, e alegerea lor

| Inferno a răspuns:

Eu nu inteleg de ce se discuta atat de mult pe subiectul acesta.
Gata, cautam in dex termenul homosexual, vedem ce inseamna, observam ca se manifesta si la animale, punct. Caz inchis.
Homosexualitatea este un fenomen natural, nu ar trebui sa discutam despre asta decat din punct de vedere biologic.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Inferno):

Sa inteleg ca esti gay, punct.Caz inchis!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

„Intrebare:
„De ce baietii au par pe corp mai mult decat femeile?"

23 Martie 2013 15:57
Jυsтℓσяγ a răspuns:
Întrebarea trebuia formulată aşa :
De ce bărbaţii sunt mai urâţi (fizic vorbind) ca femeile?"devil

23 Martie 2013 18:19
dragos9234 a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):
De unde stii tu ca un barbat este mai urat fizic decat o femeie?

23 Martie 2013 18:28
Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru dragos9234):
Nu, nu stiu laughing...
Am stat in pestera toata viata mea, n-am vazut niciodata un om.
Lasand gluma la oparte, in cazul in care esti baiat/barbat te-as ruga sa nu te simti atacat caci nu aceasta a fost intentia mea ci aceea de a sublinia un adevar, deja foarte bine cunoscut.

-Numai bine.

23 Martie 2013 19:18
dragos9234 a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):
Nu ma simt atacat...
Intreaba un homosexual daca barbatul este mai urat ca femeia...
Probabil raspunsul unora te va soca.
Atat timp cat ceva nu este unanim recunoscut acel ceva nu poate fi considerat adevar."

Sa inteleg ca si tu esti homosexual?

| Lizzu a răspuns (pentru Inferno):

De acord.

| sabin89 a răspuns:

Mie mi-e jena sa ii spun cretin si unui singur om. Dar sa faci cretina omenirea...

| dragos9234 explică (pentru sabin89):

...fac o remarca, nu incerc sa jignesc.

| Paulla a răspuns (pentru sabin89):

Eu zic fără ezitare că toţi homofobii şi ăştia de genul lor dau dovadă de cretinism, pentru că asta fac.

| PredatoR a răspuns:

De ce ma ori esti poponar? Cati poponari pe siteul asta...

| PredatoR a răspuns:

Lasa ma sa fiu eu prost daca pentru. tine asta inseamna prostie... mai bine sa fiu prost decat poponar!

| Liviu a răspuns:

Ce pot spune, nu am nimic cu nimeni atata timp cat aceea persoana imi respecta opinia/parerea.
Privesc cu ochii buni o relatie dintre o fata si o fata laughinginsa dintre un baiat si un baiat mi se cam face scarba laughing probabil ca sunt baiat, cine stie.
Insa nu sunt contra acestor relatii, fiecare are libera alegere.

| RAY a răspuns:

Nu mai pot ei de gay, asta e problema nr 1 a romaniei gay

| Azµre a răspuns:

Nu ți se pare că e deplasat? Nu ți se pare că este imoral? Împotriva naturii?

| dragos9234 explică (pentru Azµre):

Nu.
Am trecut ( ca specie) de stadiul cand stiam doar sa ne inmultim si sa murim.
Evolutia este imposibil de oprit.

| Azµre a răspuns (pentru dragos9234):

Adică tu vrei să spui că asta e evoluție? ca un bărbat să se culce cu altul? Unde ai văzut tu așa ceva?! Eu zic să renunți la astfel de idei că nu sunt bune, nici pe departe sănătoase!

| Lizzu a răspuns (pentru Azµre):

Fiecare fiinta umana de pe aceste Pamant are dreptul de a alege sa traiasca in felul in care se simte implinit/a.
Nu este gresit, nu este de judecat, fiecare e stapanul propriului destin.

| dragos9234 explică (pentru Azµre):

Evolutiile in sensul ca nu trebuie sa ramanem la conceptiile de acum sute-mii de ani.

| dragos9234 explică (pentru Lizzu):

Intocmai.
De asta nu inteleg de unde atata impotrivire.

| Lizzu a răspuns (pentru dragos9234):

Stiu. Nici eu nu inteleg de ce ne uitam in gradina altora decat in propria gradina? E total gresit.
Si ce e cel mai rau este ca niciodata "razboiul" si ura aceasta nu se vor termina. Se vor cere mereu si mereu satisfacute ...trist.

| M25M a răspuns (pentru Azµre):

Împotriva naturii? -- Nu suntem singura specie unde homosexualitatea este intalnita.

| Azµre a răspuns (pentru M25M):

Ok și ce vrei să susții cu asta? că sunt animale, și nu oameni care fac treaba asta? Oricum ar fi nu compara creierul unui animal cu cel al omului. Ți-ar pace ca, copilul tău să ajungă homosexual? Uită-te în jurul tău să vezi copii de 13-14-15 ani care sunt gay, pardon care nu știu unde se regăsesc și pretint că sunt gay și într-un final ajung să fie gay sau mai rău.
Eu zic că nu e un exemplu bun deloc promovarea gay-lor.

| Azµre a răspuns (pentru dragos9234):

Ce concept de acum sute de mii de ani, uită-te în jurul tău! Vrei să ai un copil care la 13-14 ani să nu știe de capul lui și el să se regăsească că ar fi gay? datorită libertății acestei practici în rândul oamenilor? nu e de ajuns mass media că i-a transformat în sex maniaci de mici? de la 12-13-14 ani fac sex! Dar să se discute șiber despre homosexualitate să se mai dea și drepturi nu îți dai seama ce ar fi? gândește-te la viitor la concepțiile care ți le poți forma despre viitor nu trecut.

| Azµre a răspuns (pentru Lizzu):

Corect! Dar gândește-te la copilul tău dacă va lua un exemplu prost din această libertate a homosexualității, la 12-13-14 ani nu îl duce capul și i-a exemplu un homosexual ce faci? îți mai convine această libertate a lor și dreturile despre care le vor avea? Eu zic că nu.

| Lizzu a răspuns (pentru Azµre):

Nu stiu ce se va intampla sau nu, dar oricat ne-am feri copiii ei isi vor alege cumva drumul lor singuri, fara sa tina cont de ce vrem noi pentru ei ..si va trebui sa acceptam si sa-i sprijinim sa fie ei fericiti cu adevarat, orice forma ar lua adevarul pentru ei ..asa cred eu cel putin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Azµre):

Nu poate lua copilul exemplul unui homosexual, pentru ca trebuie in primul rand sa te nasti homosexual.Nu cred ca va face ceva ce nu-i place.
Tu cred ca percepi homosexualitatea ca pe un mod de viata pe care-l alegi din urma influentelor.Nu-i chiar asa simplu...

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oh, crede-ma ca mare parte din ce se intampla este moda. Am fost in toata lumea, m-am ciocnit de ei in companiile in care am lucrat, am inceput sa ii cunosc destul de bine. Nu sunt impotriva lor absolut deloc, dar mai mult de ju, ate din cei pe care i-am cunoscut vor sa aiba o familie normala. Mai exact, sa se casatoreasca cu o femeie, sa faca copii si sa continue sa aiba relatii si cu barbati. Cea mai mare parte dintre ei (chiar daca pe moment se declarau gay cu cea mai mare convingere) sunt de fapt bisexuali, doar ca barbatii sunt cu mult mai deschisi la sex si nu sunt atat de fitosi, le convine mai mult din punctul asta de vedere. Am cunoscut si multi care fusesera casatoriti si aveau copii...deci nu s-au nascut gay. Este imposibil ca inyr-o companie care are peste 10000de angajati, in jur de 3500 barbati, ma mult de 50% din astia sa fie gay din cauza dereglarilor genetice. Acum este o moda...

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai nu stiu, eu am zis-o din propria experienta avuta cu cativa "baieti veseli" langa care am fost obligat sa dorm, asta se intampla in armata.Si uite ca n-am exeprimentat nimic cu ei, ba chiar am ramas prieteni, unul din ei chiar a participat si la X Factor(iti dai seama cat de penibil a fost de nu-ti dau numele lui). Bine, mi-am zis in fata unitati ca daca da dracu' si sunt repartizat cu ei in camera, dezertez.N-am facut-o, ca doar gardul il mai saream pentru bere, dar nu mi-au dat motive sa-i urasc.Ok, un pic scarbit am fost, dar m-am obisnuit.
Stii ce se intampla cu cei casatoriti (o parere somnoroasa), eu cred ca n-au avut curajul sa-si recunoasca orientarile in fata apropiatilor si imi pare rau pentru ei ca altii inca mai duc o lupta interioara si mi se pare o tulburare de identitate. Poate ca sunt si barbati deschisi homosexualitatii, chiar foarte deschisi, dar nu trebuie sa si iubesti persoana aia cu care faci sex? nu stiu...mai exista si genele gay care intervin in dezvoltarea prenatala, apoi cele influentate de dereglarile hormonale.Ok, cum zici tu! ma duc ma dau cu ruj, poate agat ceva, mergi? hai ca-i la modabatting eyelashes
P.S. imi cer scuze ca la prima faza am folosit expresia "proprie experienta", stiu cam ce ti-ai zis: "offf, si aici?!"

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Culmea este ca sunt foarte prietenosi si discuta foarte deschis despre orice, inclusiv despre subiectul asta. Am invatat o groaza de la ei, plecand de la cosmetice si terminand cu prima data cand au facut-o acolo. Concluzia din toate discutiile pe care le-am avut pe tema asta a fost curiozitatea, la care poti sa mai pui si ceva frustrari vis-a-vis de viata sentimentala (respingeri, ploctiseala in cuplu, adolescenta etc). Stii curiozitatea aia pe care o au toti barbatii de se fataie pe langa popoul tau poate, poate da Dumnezeu si le dai voie?! Toate frustrarile adunate, mediatizarea intensa din ultimii ani + sosirea sfintei zi a libertatii in care au avut ocaia sa-si satisfaca curiozitatea... asta este pachetul care lor li s-a parut foarte aractiv.
Da, eu sunt de parere ca atractia sexuala si sentimentele sunt necesare, de asa ma si consider depasita si demodata.
P.S. ia nu te, ai piti si zi si mie mai bine: cum a fost? laughing Glumesc, nu-mi da ignore! laughing

| Azµre a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulți aleg această cale datorită izolării, așa că nu e o generalizare faptul că se naște așa.

| Azµre a răspuns (pentru Lizzu):

Ok să înțeleg că dacă băiatul tău ar deveni homosexual nu ai avea nimic împotrivă... eu unul sigur m-aș omorâ. Acum să nu ne supărăm da asta e părerea mea, astalaltă e părerea ta. happy Acum ce-o fi o fi nu?

| lolium a răspuns (pentru dragos9234):

Si sexul la 12 ani sau pornografia fac parte tot din ideea asta de evolutie?

evolutia voastra va prosteste din ce in ce mai mult

| M25M a răspuns (pentru Azµre):

Sunt doua cauze ale homosexualitatii, cea hormonala care se petrece inainte de nastere si cea psihica care survine in timpul vietii. Deci aceasta schimbare se produce ori intainte de nastere cand nu ai cum sa intervii ori in timpul vietii cand ai putea sa suprimi aceasta "pronire". Daca copilul meu ar fi homosexual nu as incerca sa schimb nimic la el, nu l-as ostraciza, nu am eu ce sa decid cand natura a decis de la sine asa ca decat sa il fortez sa fie "normal" hetero si sa fie nefericit mai degraba sa fie homosexual dar fericit, pentru ca pana la urma asta este o sarcina a parintilor, printre altele, sa isi vada copii fericiti. Sunt de acord cu imbecilizarea prin mass media pe care ai atins-o si tu insa nu prea are treaba aici mass media. Sunt niste amarate drepturi care se exercita in casniciile dintre indivizii de acelasi tip si nu vad unde este problema. De fapt problema este in noi, cei hetero, fiindca prejudecam si etichetam.
Etichetezi conceptul meu ca fiind antediluvian dar oare al tau nu se incadreaza tot in aceasta "perioada"?

| Azµre a răspuns (pentru M25M):

Mintea unui copil este fragilă și poate fi modelată după anumite modele pe care și le i-a el în viață. Promovați homosexualitatea și o să fie bine. N-are rost discuția aceasta, ai vrut o părere ți-am zis părerea mea. Fiecare cu părerile lui. Acum nu trebuie să ne certăm happy. Multă sănătate și să ai o zi plăcută.

| M25M a răspuns (pentru Azµre):

Nu o consider cearta ci o discutie, o zi buna si tie!

| anonim_4396 a răspuns (pentru M25M):

Tocmai de aia ar trebui sa treaca pe la psiholog inainte de a merge la Starea Civila. A fost un caz in state: un homo si-a facut operatie de sex dupa ce a fost declarat dereglat genetic, si dupa ceva timp si-a dat seama ca nu-i mai place sa faca sex cu barbati si a devenit lezbiana.
P.S. daca vrei libertate in adevaratul sens al cuvantului ar trebui sa desfiinteze si casatoria intre hetero. casatoria este un contract prin care ambele parti se obliga sa bla, bla, bla. nu este libertate nici pe departe. Nu poti sa dai libertate dragostei printr-un contract. asa ca sunt liberi, daca asta cer. sau nu?
Iar copii nu dau spre infiere nici la cupluri de hetero daca nu indeplinesc anumite conditii...

| M25M a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am afirmat ca libertatea s-ar intersecta cu casnicia ci ca aceasta este un drept. Daca vrei te casatoresti daca nu nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru M25M):

Pai sa se marite atunci. sa mearga in strada sa faca demonstratie pana ii casatoreste careva si sa ma invite la toate nuntile lor ca...eu mereu fur mireasa! happy

| Lizzu a răspuns (pentru Azµre):

Da..nu putem controla, nu? Si de ce ne-am ura propriul copil doar pentru ceva ce el traieste? Cu toate ca anturajul acela este putin periculos eu stiu? sau poate nu, dar nu cred ca voi inceta sa-l iubesc, voi incerca cat de mult pot sa-l inteleg happy

| WhatheWow a răspuns:

Lumea nu e deloc cretină dragule ci cei care luptă cu disperare pentru aceste drepturi sunt de-a dreptul cretini. Nu am absolut nimic împotriva homosexualității sau a oricăror înclinații sexuale făcute cu acordul ambilor sau tuturor participanților dar să te lupți pentru ceva ce suprimă ideea de societate familială așa cum a fost construită de natură, mi se pare o aroganţă ieșită din comun.
La început au dorit ca societatea să nu-i mai hulească și să-i judece, apoi au cerut ca homosexualitatea să fie legalizată, mai apoi să se permită căsătoriile, acum mulți cer să li se recunoască dreptul de a avea copii în cadrul familial al unei astfel tip de căsătorie; ce mai urmează? E dreptul fiecăruia să facă ce vrea în dormitor dar nu să ieși pe stradă și să faci paradă.
Tu te întrebi cum se va simți un copil crescut într-o familie de homosexuali, într-o societate predominant heterosexuală? Acelui copil crezi că îi cere cineva părerea atunci când este înfiat?
Cum va fi tratat la școală, în fața blocului?
Cum crezi că va fi influențat de către părinți din punct de vedere al orientărilor sexuale? Ți-e ți-ar plăcea să crești într-o familie în care mama e tot un bărbat?
Ce se va întâmpla dacă o mare comunitate de homosexuali ajunge prin absurd să conducă lumea?
Deci mă repet : nu lumea care e împotriva căsătoriilor gay legalizate e cretină ci cei care nu se gândesc la consecințe!
Asta e părerea mea și nu am să mi-o schimb doar pentru că astăzi trăim vremuri în care dă bine să fii pro homosexualitate, să privești handicapații ca pe cineva fără nici un handicap sau să aplaudăm actori porno ajunşi formatori de opinie în televiziune.

| Azµre a răspuns (pentru WhatheWow):

Bravo! În sfârșit un răspuns demn!

| Alphawolf a răspuns (pentru WhatheWow):

Copiii nu stiu ce este normal si ce este anormal, copiii gandesc in functie de ce le-a bagat parintii si societatea in cap.

| suffarstar a răspuns:

Pentru ca este inuman, imoral si indecent.Ti se pare normal sa sa te * cu unul de sexul tau? In evul mediu homosexualitatea era considerata boala psihica.Eu o consider ratiune redusa.Un motiv ca suntem mai jos ca animalele.Nici cainii nu fac asta. Daca e libertate acum hai sa ne apucam sa facem toate porcarile scarboase, ca deh, nu deranjam pe nimeni.
Azure are perfecta dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate din acelaşi motiv pentru care este atât de cretină încât să se opună rasismului, nazismului, xenofobiei, crimelor, violurilor, avorturilor, prostituţiei, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prea complicat la starea civila sa declari 'sot si sot' sau 'sotie si sotie'. Cine preia numele cui, si cine vine beat acasa?
Nu sunt cretini, isi apara drepturile si propriul bors.Cuvantul casatorie, reprezinta o conventie intre doi oameni de sex opus. Daca alte cupluri cu alte inclinatii, indraznesc sa faca acelasi lucru, cuplurile normale risca sa piarda din farmecul unei casatorii.
Asa ca e bine sa inventeze alta metoda mai aparte de impreunare, una prin care nu vor deranja pe nimeni.Pana la urma oamenii nu impun, ei vor doar sa-si pastreze traditiile intacte.
Acu' sa nu se inteleaga ca am ceva impotriva, e doar un motiv sau intelegere din partea mea cu privire la cei care se opun.

| dragos9234 explică (pentru anonim_4396):

" isi apara drepturile""
Pai cine le incalca drepturile?

| anonim_4396 a răspuns (pentru dragos9234):

Scrie mai jos... cei care incearca sa se foloseasca de taina casatoriei, avand alte orientari.Fiecare are dreptul sa-si protejeze traditiile.In traditii nu poti aduce alte tipare de comportament si pana la urma e dreptul la integritate, drept care-l avem cu totii, adica sa nu schimbi forma de baza a casatoriei sau a unui lucru de care te-ai folosit. Daca si homosexualii se casatoresc, eu cu femeia mea ce ar trebui sa mai facem? sa ne facem transplant de creier in fata ofiterului de la starea civila?

| dragos9234 explică (pentru anonim_4396):

Traditiile impiedica dezvoltarea...Nu sunt un fan al traditiilor.(poate gresesc)

| anonim_4396 a răspuns (pentru dragos9234):

Din moment ce nu ai treaba cu traditiile, e normal sa gandesti asa si eu zic ca vegetarianismul impiedica dezvoltarea umana.
Amuzant e ca cei care vor sa intre in taina casatoriei, nu vor deloc sa priceapa, ca adoptarea unei pozitii intelegatoare dintre cele doua parti, poate avea rezultate bune la unele confruntari, negocieri.Eu am incercat sa caut motivele pentru care un cuplu hetero, e impotriva...aici e vorba de indoctrinare vs intelegere.Pana la urma cine trebuie sa inteleaga pe cine? cei cu practici anormale care intra fortat in taina casatoriei, sau cei care-si apara o traditie?
Intrebarea ta trebuia risca sa fie una bigota, din moment ce tu accepti din start doar parerile celor care sunt de acord.
Cretinismul de care zici tu acolo, e pur si simplu inutil, de ce? pentru ca si cei care iti vad postarea si au aceeasi parere despre cei care sunt de acord.
Pe mine nu ma intereseaza ce fac unii in dormitorul lor, atata timp cat nu ma deranjeaza, sunt pentru si nu contra.Dar e cam greoi ca la o confruntare sa fii cat mai deschis...Nimeni n-o sa zica DA casatoriilor intre persoane de acelasi sex pentru ca n-au stiu sa vorbeasca, iar paradele astea gayfest, Orange rainbow si care naiba or mai fi...sunt penibile uneori si distrug orice apropiere intre cele doua tabere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acest lucru tine de mai multe aspecte,evident ca biserica interzice asta,datorita faptului ca, casatoria a fost data pe pamant cu un scop, si anume procreerea, lucru care nu se poate realiza intre persoane de acelasi sex, si atunci alegerea este aceea de a adopta unul sau mai multi copii.Nu am nimic impotriva,acest "simt" il dobandim de mici,de cand incepem sa ne exploram propriul corp,pana in adolescenta, cand invatam o multime de lucruri si legam primele prietenii, mai ales cand ne manifestam interesul fata de anumite persoane si le etichetam de cuviinta "best friends".
Nu poti impune cuiva pe cine sa placa si cu cine sa aleaga intemeierea unei familii, desi suntem marginalizati ca placem o persoana de acelasi sex. Explicatia nu este tocmai una simpla, si aici este vorba de atractia fizica in principiu.De cele mai multe ori,cei care se simt dezamagiti de partenerii/partenerele lor,si ma refer strict la cei heterosexuali, adica persoanele care menifesta interes doar fata de persoanele de sex opus, aleg sa se interiorizeze si sa gaseasca sprijin in persoanele de acelasi sex, lucru care mai tarziu sau mai devreme conduce la o relatie de genul, si eventual la o casatorie.Omenirea se opune cu vehementa acestui lucru,pentru ca mai marea majoritate sunt un fel de robotei (no offence),care copiaza atitudinea si comportamentul altora,un fel de brain wash,care conduce la o singura parere,una globala, sa ii zic asa.Pot sa spun ca nu exista capacitatea aia de a vedea si dincolo de simplul aspect; casatoria intre persoanele de acelasi sex numai este un tabu de ceva timp, si s-a acceptat ca si lege, ca sa satisfaca nevoile acestor persoane, le-a oferit aceasta libertate pentru a se bucura de o viata dusa langa o persoana de sex asemanator.Omenirea,fara sa bat vreun apropo,s-a indobitocit din multe alte cauze,suntem rationali,ar trebui sa ne gandim sa ne autocriticam, inainte de a critica pe altii, cum sunt, ce fac, si cu cine aleg sa-si imparta viata.Nu cred ca lucrul asta este prioritar, adica sexul persoanei respective, ci mai degraba mentalitatea, gandirea si mai ales decizia care a condus la o astfel de alegere.Nu ar trebui nimeni sa se lase influentat pe planul asta,fiecare este liber sa isi cladeasca cariera si viata,in maniera in care vrea,sa fie maniac,sau trist,prost sau destept s.a.m.d.
Specificasem ceva mai sus cu gandirea la nivel global,exista aceasta gandire " de turma",afirma unu ceva, sar toti sa il aprobe, Noi insine putem fi proprii nostri critici, nu altii, si noi alegem ce facem in confortul propriilor noastre case.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai deh, daca tot ne p, ace sa ne uitam asa mult in curtea vecinului poate gasim si o iapa compatibila. Mi se incalca drepturile omului daca nu mi se accepta casatoria cu iapa? Ca asa as fi cea mai smechera: maritata cu o iapa lezbiana...
Cred cel mai sincer ca nu sunt acceptate pentru ca o foarte mare parte din relatiile de genul sunt bazate doar pe toane. Cunosc destul de multi homosexuali si nici unul nu pare a fi absolut deloc deranjat de chestia asta.

| dragos9234 explică (pentru anonim_4396):

Iapa aia de care vorbesti tu nu este constienta, nu poate lua decizii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dragos9234):

Din experienta iti zic ca 90% din cei care se casatoresc nu sunt constienti. Asa ca: adica te iei de iapa mea? Ca acu ma iau si eu de navasta-ta!

| dragos9234 explică (pentru anonim_4396):

N-am nevasta ^.^

Sper ca nu voi avea vreodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai, scuze ca m-am luat de intrebarea ta...sunt un pic intr-o ureche acu. Da partea a doua de laprimul raspuns este ce cred eu.
Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tie ti-ar placea sa ai 2 mame sau 2 tati?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Principala cauza este religia. Pentru cei care cred ca a fi homosexual inseamna a fi bolnav psihic recomand filmul Brokeback Mountain.

| usuk a răspuns:

Nu. nu este deloc cretin sa crezi ca ar fi IMORAL sa vezi pe strada asa orori ale naturii.
adica WTF?(in cazul in care asa distrusi psihic ar dorii sa aiba o familie-adica si copii) cu ce dracu a gresit acel copil ca a fost adoptat de niste ticalosi dereglati psihic? ce vina are el?

(in cazul in care ar vrea sa fie doar ei, pentru mine unul tot ar fi imoral dar chiar si asa, nu as avea nimic impotriva deoarece nu m-ar deranja in mod direct cu nimic)
(si totusi, de ce cred eu ca ar fi imoral? deoarece e atat de scarbos sa vezi fiinta umana care, btw, dispune de ratiune, cum se injoseste in asemenea hal>e o idiotenie fara margini)

| DeKoniec a răspuns:

Ignoranta tine locul de orice pe lumea asta.

| Epigonul a răspuns:

Sunt ipocrit, nu sustin homosexualitatea masculina, sunt impotriva a tot ce reprezinta acest subiect, consider ca homosexualii nu trebuie lasati sa-si arate sentimentele liberi pe strada, cu atat mai mult sa fie legalizata casatoria intre acestia.Este cea mai dezgustatoare imagine posibila.Cat despre homosexualitatea feminina,sincer n-am nimic impotriva,asta nu inseamna ca trebuie sa reinviem sodoma bineinteles,dar nu vad lesbiencele atat de respingatoare precum homosexualii,ba dimpotriva! De aici rezulta si ipocrizia maxima despre care vorbeam,privita din perspeciva altora evident,dupa mine nu sunt ipocrit deloc, sunt doar un om de tip masculin ce gandeste ca unul. Oricum, subiectul este discutabil, as avea mult mai multe de zis, dar nu merita efortul.Pace!

| suffarstar a răspuns (pentru Epigonul):

Ai dreptate.Te sustin.

| Epigonul a răspuns (pentru suffarstar):

Ma bucur sa vad ca nu sunt singurul de aceasta parere!

| suffarstar a răspuns (pentru Epigonul):

Si eu!winking

| Prunela a răspuns:

Fiind (intr-o oarecare masura) in cunostinta de cauza, va pot zice ca nu sunt nici sarita de pe fix, nici o neimplinta. Obsesia, iubirea, afectiunea sau cum vreti sa-i spuneti se simte exact la fel pentru ambele sexe.Nu inteleg ce atata tam-tam contra homosexualitatii si a bisexualitatii, nu se alege chestia asta, cum nu alegi de cine te indragostesti.

| spy2o a răspuns:

Gay-ulelaughing,eu sunt de acord atat timp cat se interzice lesbianismulrolling on the floor

| lizy12iul a răspuns:

Eu cred ca din cauza fricii, le e frica ca poate copiii lor o sa ia exemplu dupa cuplurile homosexuale si o sa creada ca e normal sa iubesti o persoana de acelasi sex...parerea mea

| Azµre a răspuns (pentru lizy12iul):

Corect, exact asta se întâmplă uită-te în jurul tău, chiar pe TPU au fost câțiva gay și sunt! Copii care nu știu ce simt și nu știu ce vor să fie ori homo ori hetero.

| zHeArTz a răspuns:

O intrebare foarte buna, sunt sigur ca foarte multe persoane au aceasta dilema. Parerea mea este ca majoritatea oamenilor traiesc dupa obiceiurile vechi si de aceea li se pare ceva anormal ca doua persoane de acelasi sex sa-si intemeieze o familie. Poate o data cu trecerea timpului o sa constate si omul ca viata ti-o traiesti cum vrei si ca nu iti este altul stapanul, punandu-ti interdictii si restrictii referitoare la calea pe care vrei sa o urmezi.

| SSWK a răspuns:

In Romania - raspunsul este simplu: din cauza imbecilitatii BOR - biserica ortodoxa romana.

| spy2o a răspuns (pentru SSWK):

Ce ciuda am pe hotii astia, se scalda in bani si noi murim de foame!

| suffarstar a răspuns (pentru SSWK):

Nu baga si religia in asta. Orice om cu capul pe umeri stie ca nu e normal sa fi gay.Chiar si cainii.

| SSWK a răspuns (pentru suffarstar):

Defineste normalitatea.

| SSWK a răspuns (pentru spy2o):

Ciuda? Nu, deloc, sunt baieti destepti! Prost este cine da, nu cine cere! Nu este vina lor, daca as fi in locul lor, la fel as proceda. Este atat de simplu, dar multora le place sa se complice... inutil!

| suffarstar a răspuns (pentru SSWK):

Normalitatea.A avea o gandire sanatoasa.Cred ca natura este cea mai normala si putem lua exemplede acolo.Atractiile sexuale apar intre parteneri de sex opus. Avem instincte, urmarirea instinctelor native inseamna normalitate.In ultima vreme s-au trezit unii sa schimbe niste reguli,pincipii de mult stabilite,ca deh, suntem evoluati, avem ratiune superioara, ne credem gaura de la covrig, oameni care alta treaba n-au decat sa se apuce de tampenii.Treaba lor. Urat e ca au sfere de influente si corup si copii nevinovati.In curand, cei care vor avea relatii cu persoane de sex opus vor fi considerati anormali.

| SSWK a răspuns (pentru suffarstar):

Normalitatea este relativa. Gandirea sanatoasa este relativa. Natura este relativa.
Totul este relativ.
Exista specii homosexuale peste tot in natura, oamenii nu sunt exceptie.

Si homosexualii au instincte, dar altfel. Pentru ei sunt normale. Deci asta este normalitatea lor. Tu mi-ai definit normalitatea ta. Ce-i normal pentru tine, poate nu-i normal pentru altul.

Ai spus bine ca natura-i normala, desi o mai ia razna happy Dar dupa cum spuneam, in natura sunt si lucruri anormale, deci mai e natura normala?

Eu nu sunt contra homosexualitatii, dar asta nu inseamna c-o incurajez. O tolerez. In multe tari civilizate ale lumii, sunt acceptate casatoriile intre persoane de acelasi sex. Mai sunt unii care se casatoresc si cu animale, dar asta-i deja alta poveste.

Ideea este: daca doi oameni se iubesc, sau cred ca se iubesc si considera ca se iubesc si se potrivesc, nu conteaza sexul lor. Sunt homosexuali (si cand spun asta, ma refer atat la homosexualitatea masculina, cat si cea feminina) mai oameni decat cei care nu sunt gay.

Plus ca nu am vazut, pana acum, cel putin, vreun homosexual pedofil, altii decat - ma scuzati ca am deviat - popii, indiferent de religia lor. Deci, din acest punct de vedere, homosexualii sunt mai normali si pentru asta-i respect.

Zici tu: "In curand, cei care vor avea relatii cu persoane de sex opus vor fi considerati anormali." - asta nu este adevarat, este doar indoctrinare si prozeletism. Otravire lenta si intentionata.
Mintea trebuie sa fie deschisa, daca se inchide, se strica...

| Al99 a răspuns:

Pentru ca nu este natural. Daca in trecut toti ar fi fost gay omenirea ar fi diparut de mult.Deci cretinii nu sunt cei care se opun.
Vrei sa te f in cur, esti liber, nu-ti este de ajuns?
Vrei si sa imbraci in mireasa?
Este o deviatie sexuala, o boala hormonala, lumea va suporta prostiile dar totul are o limita.
Maine poimaine o sa cereti legalizarea poligamiei intre gay.

| Nimixpecial a răspuns:

Pentru ca e in mentalitatea oamenilor sa urasca tot ce e diferit.

| dragos9234 explică (pentru Nimixpecial):

Nu a tuturor oamenilor.