| Gabi1123 a întrebat:

Ma lamureste si pe mine cineva cu o problema? am un unghi si stiu ca are cos=3/4 si am cautat tabelul cu functiile trigonometrice ale tuturor unghiurilor si nu am gasit.

dau funda happy

Răspuns Câştigător
| alexutzza121 a răspuns:

Pai vezi ca este la lectia din cartea de cls 7.succes

2 răspunsuri:
| MultiCore a răspuns:

Dacă ești sigur că acel cos(x)=3/4, atunci unghiul, adică x, este arccos(3/4) (cred că ai învățat funcțiile trigonometrice inverse). Alt răspuns clar nu poți să dai. Eu întâlnesc frecvent astfel de situații, nu e ceva ieșit din comun.

| andrei690 a răspuns:

Nu mai bine postezi toata problema? happy