| GulDan a întrebat:

Mai demult auzeam ca lactatele sunt sanatoase si acum am gasit articole care spun ca sunt cancerigene, ca faci diabet si osteoporoza...

Ce sa mai cred?

Daca nici carne, nici lacate atunci nu imi mai pot lua doza de proteine...plus ca fac si sport!

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Proteinele se găsesc din plin în multe alimente vegetale.
Nu te panica! Trebuie doar să te documentezi puţin (mai mult).

http://www.tpu.ro/......ina-2.html

| Inferno a răspuns:

Https://en.wikipedia.org/wiki/Milk#Recommended_consumption

https://en.wikipedia.org/wiki/Milk#Possible_harms

Proteinele se pot obtine si in urma consumului de plante.
Faza ca intestinele nu ar avea dimensiunea potrivita pentru digestia carnii e o prostie. Ba chiar suntem mai apropiati de carnivore din acest punct de vedere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Zi tu un aliment despre care nu ai citit ca ar fi cancerigen

| doctorandus a răspuns:

Prof. dr. Martijn B. Katan zice ca cel mai sanatos este sa ignori ce scriu ziarele despre nutritie.

| Fatamuntilor a răspuns:

Si ce scoti pe gura poate fi,, cancerigen''!

| Oana92 a răspuns:

Si aerul e poluat, hai sa renuntam la el!

Fiecare destept vine cu o noua teorie despre ce e bun si ce nu. Daca te vei lua dupa toti nu vei mai manca si bea nimic...

| Staind a răspuns:

Nimeni nu moare sanatos, asa ca baga lactate acolo'sa.

| GulDan explică (pentru Staind):

Totusi eu vreau sa tin cont ce mananc....macar pana la varsta a 2-a.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lapte de soia, peste, seminte de toate felurile, chiar si macul e bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fructe si legume

| daniel33441 a răspuns:

KlausHasan iti voi da si tie acelasi raspuns care l-am dat si unei persoane care a intrebat de dieta vegetariana: omul este omnivor insa trebuie luati in considerare urmatorii factori: poluarea-aer apa mancare.fructele care sunt crescute mai mult cu chimicale etc. nu poti avea asteptari ca FIECARE om care adopta o dieta vegetariana sa fie sanatos pentru ca depinde de organism, de bolile pe care acel om le are, de sistemul lui imunitar mai slab sau mai puternic lista continua.Da o dieta vegetariana este mai sanatoasa in zilele noastre.de ce? pentru ca omul a inceput sa vaneze cand trebuia sa reziste conditiilor de viata dure, lipsei de hrana, bolilor si cand efortul fizic era la ordinea zilei.in ziua de azi insa stilul de viata al omului se schimba din ce in ce mai mult. obezitatea devine o problema de sanatate mondiala inca de la varste fragede.nu doar din cauza carnii cat si a chimicalelor din macare.In zilele noastre omul nu trebuie sa mai suporte vechiul still de viata al triburilor sau moartea nu ii mai pandeste la fiecare pas in lipsa medicinii moderne.nu mai ardem caloriile asa cum o faceam alta data.un alt argument al vegetarienilor mai mult sau mai putin adevarat este faptul ca intestinele noastre nu au dimensiunea potrivita pentru a fi carnivori.asta poti da si tu search pe google.in concluzie da cred ca hrana omului pe viitor se va baza mai mult pe legume atat din cauza sanatatii cat si a faptului ca zonele ocupate pentru. cresterea vitelor la nivel mondial au un nivel alarmant adica 26% din suprafata pamantului. dauneaza ingrozitor planetei.in momentul de fata suntem 7 miliarde.din care un procent prea mic este vegetarian.pe vremea romanilor nu erau 7 miliarde de oameni din care majoritatea sa consume carne.Plus ca in multe colturi ale lumii in care fermele nu sunt controlate din punct de vedere legal animalele sunt tratate in conditii de iad. Exista o explicatie cu privire la consumul de lapte care logic nu este normal pentru un organism adult.adaptarea organismului nostru pentru a consuma lapte s-a format cu timpul si nu e tocmai avantajos. poti cauta tu singura de ce consumul ridicat de lactate poate avea efectul invers decat cel care il credem noi adica mai de graba sa provoace lipsa de calciu decat sa o trateze.Omul adult in mod normal nu ar trebui sa consume lapte.Laptele este pentru nou nascut pentru ca el il ajuta sa isi construiasca un sistem imunitar. felul in care noi il consumam nu este normal. si de ce exista intoleranta la lactoza de asemenea poti cauta singura. uite link-ul : https://www.youtube.com/watch?v=UcN7SGGoCNI
Si asta e un video cu privire la vanzarea oualor de gaina. https://www.youtube.com/watch?v=utPkDP3T7R4 trebuie sa gandesti obiectiv cand vine vorba de acest subiect.iti pui intrebari de genul:cine are de castigat de pe urma unei anumite industrii si cat? *banul cantareste cel mai mult in aceasta dezbatere pentru ca noi consumam ce ne pun ei pe piata* cine are de castigat din a-mi vinde mie legume si cat? vs cine are de castigat din a-mi vinde mie carne\lactate\oua si cat? dupa cum se stie de sarbatori consumul de oua pentru paste e imens, carnea pentru craciun si asa mai departe. apoi..cu ce difera stilul de viata al omului modern cu cel al omului din trecut? ce schimbari globale au loc si cum suntem noi afectati? ce chimicale ni se baga pe gat? acum fiecare are dreptul sa decida ce fel de hrana doreste sa consume dar daca vrei sa iei o decizie cel mai bine e sa cauti singura care sunt factorii sau motivele pentru ambele puncte de vedere.