| suffarstar a întrebat:

Mark Twain a spus : "N-am lasat niciodata scoala sa-mi distruga educatia!".Ce parere aveti? Daca un om atat de faimos priveste scoala asa, de ce se mai zbat profesorii in van sa ne bage in cap materie cu lopata ca oricum mai mult de 50% uitam?

31 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

"I have never let my schooling interfere with my education." - Mark Twain

Se traduce cam aşa:
http://i.imgur.com/DxmihyR.png

Cu sistemul nostru educaţional este greu să nu devii doar unul din turmă. Tinde să ne aplatizeze şi să ne priveze de individualitate.

| suffarstar explică (pentru NOname):

Foarte adevarat.Multumesc.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand, e parerea unui singur om. In al doilea rand, este parerea unui om genial, nu toti ne ridicam la nivelul lui. In al treilea rand, o persoana care uita 50% din ce a invatat, ar trebui sa urmeze o scoala speciala, fiindca inseamna ca are un usor retard mental.

| suffarstar explică (pentru Brigaela):

Serios? Ia baga repede formula aranjamentelor, anul in care Tucidide a scris "Istorii", sau legea lui Cirkoff pentru o portiune de circuit. Fara wikipedia. Oricum mersi de parere.

| Brigaela a răspuns (pentru suffarstar):

Stiu doar cand a trait Tucidide si bag mana in foc ca nu am invat anii in care a scris. teoremele lui Kirchhoff inca le mai stiu, fiindca mi-a placut fizica si am terminat liceul de doar 15 ani, nu am avut timp sa le uit. Nu stiu formula aranjamentelor, dar e adevarat ca face parte din matematicile la care invatam foarte putin pe vremea aceea (nu din vina scolii, ci din vina lenii mele personale).

| Terentee22 a răspuns (pentru suffarstar):

Las-o ca n-are treaba, mereu a fost asa.
deci eu stiam toate teoremele din geometrie plana si spatiu, acum mai stiu doar pitagora, insemnand 0.5% si vorbim doar de geometrie. in concluzie furnica e savanta pe langa mine, dupa mentalitatea ei.

| suffarstar explică (pentru Terentee22):

laughing

| carpediem a răspuns:

Ai dreptate. nu te mai duce la scoala. Din punctul meu de vedere Mark T. nu a adus nici un aport de dezvoltare a speciei. Si ma rog, unde a invatat M.T. sa citeasca si sa scrie!? ca mai apoi sa devina asa eminenta. De fapt e un subiect non rezultat nu stiu de ce m-am bagat.

| suffarstar explică (pentru carpediem):

N-am spus ca nu ma duc la scoala.Pentru cultura ta generala am cea mai mare medie din clasa.Si n-am spus ca scoala e inutila.Ma intrebam care e rostul sa ne umple capul cu 16 materii cand francezii si englezii au 6 materii pe care si le aleg ei, merg la scoala din placere, acolo nu se lasa repetenti, dinpotriva elevii daca cred ca nu au inteles materia decid sa repete anul.Si sunt cu 100 de ani in fata noastra si ca mentalitate si ca dezvoltare.

| anad a răspuns:

Scoala te invata doar "notele", iar "melodia" ti-o creezi si promovezi singur! Respinge scoala si vei vedea pe pielea ta ce vei ajunge ca "fiecare pasare pe limba ei piere"!

| Inferno a răspuns:

Inveti pentru a putea zdrobi intr-un mod elegant.

| Kaℓi a răspuns:

Twain a fost umorist si un critic al societatii, asa ca "zicerile" lui trebuie intelese prin prisma aceasta... sau poate ca a vrut sa spuna ca nu a permis scolii sa-i limiteze educatia, sau educatia (ori poate inteligenta) sa inalta i-a oferit posibilitatea sa discearna cunostintele capatate in scoala si sa nu ia totul ca pe niste adevaruri absolute...

| Maria123 a răspuns:

Scoala inseamna sa stai intr-o banca precum un robot cate 7-8 ore pe zi; daca ai lua asta drept educatie si n-ai mai invata nimic pe cont propriu e evident ca poti spune ca scoala e inutila. Eu cred ca Mark Twain a vrut sa spuna ca educatia ti-o faci singur, dincolo de portile scolii, iar daca iei doar informatia din scoala, aceasta e insuficienta. Scoala e un punct de plecare, dar nu trebuie s-o iei ca pe punctul maxim si presupun ca Mark Twain avea mult mai multe cunostinte decat materia aia de consideri tu ca iti este bagata in cap cu forta si ca o uiti ca e prea multa. Tocmai de aceea a reusit sa ajunga atat de faimos, si-a facut singur educatia cand a vazut ca ceea ce se facea in scoala era mult prea putin pe langa setea lui de cunoastere si si-a pastrat creativitatea desi scoala te incurajeaza sa fii doar un robot.

| suffarstar explică (pentru Maria123):

Mersi de raspuns, nu vreau sa spun ca nu invat nimic la scoala, are si ea partea ei buna.Dar sunt dezgustat ca trebuie sa invat multe chestii care chiar nu ma ajuta la profilulmeu si mai e si materie multa.De obicei scriitori, oamenii de stiinta au apreciat scoala.Mark Twain m-a cam pus pe ganduri.

| suffarstar explică (pentru Maria123):

Cam asta voiam sa spun: http://www.youtube.com/watch?v=FgKfcTdY9wE

| WalterWhite a răspuns:

Sincer si mie imi era frica ca daca nu invat nu o sa ajung nimic dar m-am linistit cand am vazut chiar in familia mea ca cei fara scoala sunt bogati iar ceilalti saraci. Am primit sfaturi de la multi oameni sa invat dar cand vad ce au devenit ei...
Profesorii mei s-au suparat pe mine cand le-am spus ca nu le iau sfaturile in considerare deoarece nu vreau sa ajung ca ei, deci sfatul meu este sa iei sfaturi doar de la cei ce ii invidiezi si ai vrea sa fii ca ei. (plus ca de obicei tocilarii stiu teorie si tot dar practica deloc )

| suffarstar explică (pentru WalterWhite):

Mersi de raspuns si de sfaturi.

| Wøodenpints a răspuns:

Da, asta merge la Mark Twain. Care probabil avea preocupări mult mai interesante decât şcoala, din care învăţa mult mai multe chestii folositoare decât la ore.
Dar asta nu cred că ar merge şi la ăştia din ziua de azi pentru care să scrie o frază corect e un chin.

| Lizzu a răspuns:

Ma intreb cat la suta din ce am invatat vreodata si din ce invatam inca e adevarat.

Cati stiu ca si scoala si materia in exces e o indoctrinare?

Acum am auzit ca elevii vor invata 6 zile pe saptamana, adica si sambata...o aberatie si o prostie mai mare decat idiotenia din capul lor.

| suffarstar explică (pentru Lizzu):

Da e adevarat, sambata trebuie sa mergem la scoala sa "recuperam". Oricum vom merge doar ca sa fie oameni pe drum pentru ca vom sta degeaba la scoala.Profesorii predau cate o materie fiecare, aia o stiu si buna. Noua ni se cer 16.

| suffarstar explică:

Mersi foarte mult de raspuns, apreciez parerea ta.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru suffarstar):

Multumesc ca n-ai luat in considerare prostia scrisa de mine laughing.

| suffarstar explică (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Am scris intrebarea tocmai pentru a cauta opinii.In general mi-a placut raspunsul tau, treaba cu muzica chiar ca e adevarata.winking

| suffarstar explică:

Multumesc tuturor de raspunsuri!

| OOOLEOOO a răspuns:

Scoala nu te invata mai multe decat vrei sa stii.
Se spune ca scoala iti poate aduce un job bun, eu prefer sa zic ca te pregateste pentru a fi sclav in societate.

| dracu14 a răspuns:

La ora actuala scoala este facuta sa te indoctrineze,sa te indobitoceasca ca sa poti fi controlat usor
asta se vrea la nivel inalt, generatii de roboti care sa ajunga sclavi, exact pe principiul minerilor, noi muncim, noi nu gandim

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Materia la care faci tu referire se transforma in cultura generala (care este doar o componenta a educatiei), educatia este cu totul altceva...nu cred ca trebuie sa-ti mai explic de-aici.
P.S. n-o lasa nici tu sa ti-o distruga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă el a avut norocul să fie învățat de alții lucruri mai utile, e bine, dar nu toți sunt așa buni, așa că școlile și informația de orice fel e utilă; nu știi când îți va folosi în viață.

| victor987 a răspuns:

Gandeste te putin-scoala te invata cam 10-20 la suta din lucrurile pe care o sa le folosesti in mod curent in viata,restul e indoctrinare,manipulare si o mare labareala, in scoala nu te invata nimic despre sistemul monetar, nu ti dau sfaturi despre ce trebuie sa faci ca sa supravietuiesti in fel si fel de situatii, nu te invata primul ajutor, chestiile practice si utile lipsesc cu desavarsire.Sistemul finlandez e laudat la ora actuala te sfatuiesc sa l cauti o sa fii surprins de ce o sa aflii!

| suffarstar explică (pentru victor987):

Mersi de raspuns, voi cauta!