| Răzvănykă a întrebat:

Neandertalii au coexistat impreuna cu specia noastra?

5 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Da, pentru o perioada, dar nu au mai supravietuit mult dupa venirea noastra. Probabil ca o parte din ei au fost omorati, altii integrati printre stramosii nostri, iar restul au murit pentru ca nu au mai avut hrana, neputand sa concureze cu noii veniti care aveau tehnici mai moderne de vanatoare.

| LisaJulie a răspuns:

Da apoi au descoperit focul și au evoluat

| anonimulll12345 a răspuns:

S-au intermixat cu noii veniti din Africa iar rezultatul suntem noi adica toata omenirea de azi in afara africii sub-sahariene care is homo sapiens pur sange. Deoarece Homo Sapiens aveau gene mai bune in urma intermixarii genele homo-sapiens s-au transmis dar avem ramasite de neandertali in noi. Pe cand sub-africanii nu au

| Emilian27 a răspuns:

Nu, specia umana a evoluat in mod liniar as zice pe tot globul, adica, dintr un singur loc s-a extins si apoi evoluat cam la fel peste tot

| Pacesica a răspuns:

Da, neandertalii au coexistat cu oamenii moderni într-o anumită perioadă a istoriei umane, fiind răspândiți în Europa, Asia de Vest și Orientul Apropiat în timpul paleoliticului superior.