| NightboyLG a întrebat:

Neata! Am o intrebare legata de anatomie: Ce inseamna ca nervii cranieni nu au o dispozitite metamerica?

Răspuns Câştigător
| carpediem a răspuns:

Segmentare, în biologie, divizie a corpului, în multe animale bilateral simetrice în părţi mai mult sau mai puţin similare repetabile, sau metameres (segmente), dispuse în serie, de-a lungul axei longitudinale a corpului.

Metamerismul în formă de strobilation este caracteristic tenii parazitare. Organismul al parazitului este format din oua, segmente de structura identica care mugur la cap (regiunea gâtului) de vierme şi a forma un lanţ, sau strobila. Metamerismul poate fi extern (pseudometamerism), sau se poate implica organele interne, precum şi (adevărat metamerismul). Metamerismul adevărat poate fi completă, care implică întregul organism, sau incomplete, extinderea numai într-o câteva sisteme de organe (de exemplu, dermatomeres, sau metameres cutanate; myomeres, sau musculare; scleromeres, sau a scheletului, şi neuromeres, sau neuronale).

Se face o distincţie între metamerismul homonomous, în cazul în care toate metameres sunt similare structural, exercita funcţiile identice, şi poartă extremităţi identice, şi metamerismul heteronome, în cazul în care metameres, păstrând în acelaşi timp în esenţă, un plan comun structurale, distincţie în direcţii diferite, devin extern diferite, şi poartă extremităţi diferite sau pierzi. Metamerismul completă este caracteristic de anelide şi artropode, în care metameres fuziona pentru a forma un cap, torace şi abdomen.

În chordates, metamerismul se manifestă în structura scheletului, musculatura, sistemul nervos, formatiuni cutanate, sistemul circulator, şi organele excretoare. În cele mai multe vertebrate, inclusiv omul, metamerismul este clar exprimată în primele stadii ale dezvoltarii embrionare. În adult uman, caracteristicile metameric supravieţui în scheletul vertebrale, centre de cefalorahidian reflex, şi rădăcinile nervilor spinali şi în alternanţă regulată de coaste, muşchii intercostali, şi nervi
Adica nervii cranieni(12 perechi), nu mai au dispozitia asemanatoare cu restul din coloana vertebrala

3 răspunsuri:
| Zangetsu a răspuns:

Se petrece ceva care nu ar trebui sa fie, ceva acolo sus in craniu, de unde pleaca niste asezari si in care in loc sa fie metatarsiene de fapt este metamerica.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna ca trebuie sa mai treci pe la scoala laughing