| MeisterSchnitzel a întrebat:

Nicolás Gómez Dávila, un intelectual columbian de dreapta, meditând asupra istoriei, a spus că aceasta nu este "o simplă trecere în revistă a situațiilor în care s-au găsit oamenii, ci relatarea modurilor imprevizibile cu care au ieșit din ele" (vezi "Escolios a un texto implícito").
Ce părere aveți despre această definiție mai degrabă originală a istoriei?

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

O vorba de duh. Dar ce spune de fapt?

Răspuns utilizator avertizat
| Sekim a răspuns:

E o definitie realista, dar vazuta dintr un anumit punct de vedere, un punct de vedere optimist. Parerea lui e bazata pe faptul ca ceea ce a iesit din acele situatii e imprevizibil si este fascinat de capacitatea umana in situatii nefiresti, nu neaparat de eveniment in sine, ci de factorii care au dus la producerea evenimentului si la ce a urmat. In acelasi timp, dintr un alt punct de vedere mai mult pesimist pot sa spun si eu : Istoria este doar o trecere in revista a situatiilor in care s au gasit oamenii. Nu e gresit, dar e privit dintr o cu totul alta perspectiva, perspectiva obiectiva, imposibil de contrazis dar fara vreo anume valoare. Te poti uita la un pahar, eu spun ca e un pahar, tu spui ca e o creatie ce apare prin incalzirea nisipului la temperaturi mari si modelata pentru a creea ceva artistic, iar in final amandoi avem dreptate, dar difera punctul de vedere.

| StimabiluI a răspuns:

Cu alte cuvinte, istoria ne învață cum au ieșit oamenii din problemele pe care tot ei le-au creat.
Și de asemenea din istorie învățăm că nu învățăm nimic din istorie.