| sabin89 a întrebat:

Noi traim, existam, pentru ca am avut sansa sa ne nastem. Altii, insa, nu au avut aceasta sansa si poate ca nici nu o vor avea. Acestia din urma nu stiu ca exista lumea asta, nu stiu ca exista universul; nu stiu nimic. De care credeti ca e mai bine, de noi sau de ei?

Răspuns Câştigător
| zuzualina a răspuns:

Depinde cum privesti problema...

Traiesti, visezi la viitor, iubesti, suferi... poate ca majoritatea dintre noi cand intampina ceva greu, peste care nu cred ca vor trece, isi doresc sa nu se fi nascut in aceasta lume...
Pe cand unii se bucura la maxim de ce-i ofera viata, uitand ca daca nu era cineva datorita caruia EL, omul, exista, nu ar fi avut parte de ceea ce traieste... din pacate multi uita asta.

42 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Poti sa spui ca esti foarte norocos ca te-ai nascut avand in vedere nr. de 1 urmat de 200 de zerouri spermatozoizi ejaculati fara a fertiliza numai din masturbare, daca nu crezi poti sa-i numeri.winking

| sabin89 explică (pentru Hombre):

Asa e, prietene. Ceea ce ai scris e perfect adevarat si arata ca, in ultima insatanta, totul e un fel de loterie. Daca tata nu o intalnea pe mama, nu ma nasteam eu. Sau, daca era cu mama dar foloseau anticonceptionale la momentul respectiv, nu mai apaream eu. Iti dai seama ce paguba ar fi fost pentru omenire.
Ce mai stii de harciog? O mai trai?

NOname
| NOname a răspuns:

Adică de conştiinţa sau lipsa ei?
Probabil...depinde. Dar, la general vorbind, suntem foarte norocoşi: s-a întâmplat să primim o şansă pe care foarte puţini o au.
http://i.imgur.com/Exsgu6t.png

| sabin89 explică (pentru NOname):

Mi-a placut faza cu "Probabil...depinde". Te referi desigur la depinde in ce masura ii surade omului norocul in viata. Daca are parte numai de nenorociri, probabil merge varianta cu "mai bine nu m-as fi nascut".

| NOname a răspuns (pentru sabin89):

Desigur. Totul ţine de percepţie. : )

| Dreamer a răspuns:

Hmmm, parca imi imaginez cateva sute de miliarde de suflete personificate (ceva de genul,, waiting to be born in the fizic world'') intr-un,, spatiu'' non-fizic stand la rand langa un portal intre lumea fizica si cea non-fizica asteptand sa-si ia locul intr-un corp nou nascut.

Si astfel o avem pe Maria care urmeaza sa nasca un baiat iar de partea cealalta portalul se deschide doar pentru Johnny pentru a-si lua locul in lumea fizica. Maria din pacate naste un copil mort iar Johnny este tras inapoi de portal, replicand :,, Daaaamn, I was so close to touch those tities...''

PS: deci cred ca da, cu siguranta este mult mai bine de noi happy

| sabin89 explică (pentru Dreamer):

Haios scenariul cu Maria si Johnny! Imi place finalul optimist (este mult mai bine de noi).

| Dreamer a răspuns:

Imi place felul tau de a filosofa...keep up the good work happy

| Inferno a răspuns:

Altii nu exista, daca nu te nasti nu existi.
Nu poti vorbi de ~nimic~ ca de ~ceva~.
Asa ca intrebarea este cam gresita, care ~ei~?

| sabin89 explică (pentru Inferno):

"Nu poti vorbi de nimic ca de ceva"
Stii ca exista o teorie a nimicului. Unii sustin ca nimicul nu exista. Ce-i nimicul?

| Inferno a răspuns (pentru sabin89):

Teoria despre care vorbesti nu acopera si subiectul intrebarii, nu poti vorbi de nimic ca de niste oameni, iar apoi sa plangi sentimentele acestor oameni ce ar vrea sa concretizeze nimicul.
Poti vorbi in schimb, filosofic sau stiintific, despre ce este nimicul, si poate, cine stie, poti sa-l identifici cu ~ceva~, insa de la ~ceva~ la fiinta umana este cale lunga.

| sabin89 explică (pentru Inferno):

Ce zici de raspunsul lui suffarstar (sub raspunsul tau)?

| sabin89 explică:

Ce ti-e romanu'! In loc sa incerce sa filosofeze si el nitel, unul imi zice "intrebare fara rost", altul "care voi ma", altul ma-ntreaba "ce-ai fumat?"...Mentalitati dambovitene.

| SaveTheNature a răspuns:

Cred ca viata pe Pamant e doar o trecere. Universul e mare, cine stie cate secrete ascunde? Pamantul asta "pluteste" in spatiu fara sa se intample nimic cu el. Nu-i asa ca-i minunat?

| sabin89 explică (pentru SaveTheNature):

"...e doar o trecere" - bine, dar cum ramane cu cei care nu au avut sansa de care ziceam? Se poate vorbi si in cazul lor despre vreo "trecere"?

| SaveTheNature a răspuns (pentru sabin89):

Nu stim daca exista sau au existat acesti "CEI".

| Mădă0611 a răspuns:

Pai dupa ce murim n-o sa mai stim, n-o sa stim ca am stiut, o sa fim ca ei.

| sabin89 explică (pentru Mădă0611):

Pe o placa funerara era scris: "Am fost si noi ca voi, veti fi si voi ca noi". Sinistru! Dar nu-i nimic, mergem inainte spre noi victorii...

| sublime89 a răspuns:

Da, probabil printre acei oameni care n-au mai ajuns sa existe se afla poeti mai mari decat Eminescu sau oameni de stiinta mai mari decat Einstein. Pana la urma inexistenta nu e nici bune, nici rea, e doar nimic. Doar daca existi poti sa zici ca experimentezi lucruri bune sau rele. Dar nici existenta nu e doar un lucru bun sau doar un lucru rau. E undeva intre.

| sabin89 explică (pentru sublime89):

"Pana la urma inexistenta nu e nici buna nici rea, e doar nimic" - interesanta reflectie! E greu de conceput notiunea de inexistenta. Poti sa-ti imaginezi o lume fara tine? Probabil nu.

| sublime89 a răspuns (pentru sabin89):

Nu, pentru ca noi suntem centrul lumii noastre cum ar veni. De multe ori m-am gandit ce era daca nu existam noi ca specie niciodata. N-am mai fi stiut de nimic, de planeta asta, de celelalte specii, de tot universul asta. Toate ar fi existat fara probleme si fara noi, doar ca n-ar fi fost cine sa le vada. Cam asa e si cand vorbim despre existenta unui individ.

| Wøodenpints a răspuns:

Ăia alții, cel mai probabil și-au găsit sfârșitul înainte de a se naște într-un prezervativ înodat, pe gresia rece din baie, pe țâțele unei prostituate, pe haine dacă respectivul n-a fost atent, sau într-un pahar dacă avea fetișuri ciudate.
Și ce-i cu asta? Suntem și așa prea mulți, mai bine că n-au apucat să se nască.

| Dariusuu a răspuns:

Nu ne putem numii toţi norocoşi doar prin faptul că existăm.

Sunt oameni care văd iadul pe pământ în fiecare zi.

| sabin89 explică (pentru Dariusuu):

Trebuie sa recunosc ca ai dreptate, din pacate. Tare as dori sa nu fie asa si in cazul tau.

| ErrorFound a răspuns:

De ei.
Apropo, toti suntem niste criminali.
Cand esti trist si n-ai incredere in tine, aminteste-ti ca atunci cand erai mic erai cel mai bun din cateva miliane.winking Sper ca stii la ce ma refer.

| suffarstar a răspuns:

Cu alte cuvinte : A fi sau a nu fi?
E mai bine sa existam sau mai bine nu?
Eu zic ca mai bine da. De ce? Pentru ca avem ocazia sa existam, iar existenta poate insemna lucruri marete, pe cand inexistenta inseamna nimic.

| sabin89 explică (pentru suffarstar):

Cam asta era esenta intrebarii mele. Si asta era si raspunsul cel mai natural. Nu inteleg de ce Hamlet avea dubii in privinta asta (!)

| OOOLEOOO a răspuns:

De noi.

| Darkmagic a răspuns (pentru OOOLEOOO):

"Noi" si "EI" nu exista in ecuatia asta.
Este la fel de lipsit de sens sa te intrebi:
"Ce s-ar fi intamplat CU MINE, daca nu m-as fi nascut?" happy

Altul! big grin

| Darkmagic a răspuns:

happy Alta intrebare filosofica?
Tu faci un experiment Sabin...sau vrei sa ne omori. big grin
O sa mai astept cateva pareri pentru amuzament, si am sa-ti spun apoi de ce intrebarea ta "se infunda" si nu poate avea vreun raspuns...
S-au mai intrebat si alti ganditori in sensul acesta, dar au fost ceva mai pragmatici, intrebarile fiind de genul: "Oare cati copii decedati prematur ar fi devenit la maturitate un Edison, un Einstein, un Mozart?", diferenta e ca erau totusi intrebari speculative, pe cand cea de mai sus nu lasa loc niciunei speculatii... happy

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

Tu ai inteles ideea, era si de asteptat. Vreau sa mai zic ca prin acei "altii" nu ma refer si la cei avortati, ci pur si simplu la cei care n-au castigat la "loterie" combinatia sp/ovul care le era necesara pentru a se naste.

| Darkmagic a răspuns (pentru sabin89):

Sabin... happy
Respect pentru tine. Este elegant sa lasi cate un coment. pentru fiecare dintre respondenti. Daca vrei sa lasi...2 comentarii, cere data viitoare sa-ti explice cine poate, habar n-am...sa zicem, ecuatia lui schrodinger. laughing
O sa gasesti...vant. laughing
La filosofeala se pricepe toata lumea, in orice definitie a disciplinei se afla termenul: "concepție generală despre lume și viață".
Ori conceptii generale despre lume si viata sunt vreo...7 miliarde, (nu stiu foarte exact cati traitori suntem pe planeta) laughing
Te mai miri deci ca primesti 30 de raspunsuri, la o intrebare ce nu are raspuns? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa o lunga vacanta de vara, te-ai intors iar cu intrebari marca sabin...of, ce dor mi-a fost de tine!

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Inteleg ca iti place marca intrebarilor. Atunci poate iti dai cu parerea si la intrebarea de fata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De care voi ma waiting

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Intrebare fara rost. Considerand ca intram in nefiinta dupa moarte, hai s-o luam asa:
Ce zici daca in 30 de ani se inventeaza un program cu care iti stochezi informatia din creieras si o bagi intr-o masinarie. Nu ca ar fi tare? Nu te simti norocos ca te-ai nascut?

| 4BubaNeagra a răspuns:

Cred ca-i mai bine de noi, spre deosebire de ei, noi putem face multe lucruri.Pe cealalta parte, e mai bine de ei, fiindca nu se zbat atat sa faca ceva ca noi, (durere, suferinta, tradare.) etc

| OmuCuBasca a răspuns:

Daca nu esti sigur de "cum este mai bine" de ce ai mai spus ca noi am avut sansa?
Esti fumat, sau pur si simplu doar... esti?

| sabin89 explică (pentru OmuCuBasca):

Bine, dar tu ai inteles ideea. Ok, corectez. In loc de "am avut sansa sa ne nastem", pun "s-a intamplat sa ne nastem".

| andrey2323 a răspuns:

Hay ba dauo in P##a mea ce aveti ba ce va pasa voua de ei!