| anonim_4396 a întrebat:

Notiunea de libertate. Intr-o lume in care esti liber sa faci ce vrei atat timp cat dispui de resursele necesare, libertatea nu este altceva decat momentul in care orice gand, dorinta care le ai sa le poti exprima fara ca nimeni sa te impiedice. Corect?

In momentul in care decizi sa actionezi in comformitate cu logica ta inseamna ca deciziile pe care le iei in considerare sunt adevarate, bune, corecte, folositoare(pentru tine). Dar daca aceste decizii sunt influentate premeditat de alte surse exterioare, atunci inseamna ca nu esti liber. Corect?

In concluzie cu cat esti mai destept si ai mai multe informatii cu atat poti lua decizii in cunostinta de cauza. Cu alte cuvinte unii sunt mai liberi decat altii, pentru ca pot fi influentati mai greu sau nu pot fi influentati deloc iar asta le ofera un liber arbitru independent, ca despre asta vorbim.

Daca la o masa de 10 persoane, 5 sunt prosti si 5 inteligenti. Sansele ca cei 5 inteligenti sa ii inrobeasca pe aia prosti, si sa le limiteze libertatea sunt foarte ridicate. Intre cei 5 inteligenti, automat exista o ierarhie, unul va incerca sa preia puterea. El vrea mai mult. Daca nu ii oferi mai mult, sau daca nu obtine mai mult inseamna ca practic il limitezi. Pai si atunci ajungem la concluzia ca pentru a fi liber trebuie sa fii capabil sa renunti la dorintele tale pentru ca si altcineva probabil va renunta la dorintele lui pentru a nu iti taia tie din libertate corect? Solutia, e aia spusa in biblie, cu cat oferi mai mult cu atat primesti mai mult sau ceva de genul.

Pai din punct de vedere matematic, asta e solutia. Daca unu care are un milion de euro, ii da altuia care are 10 000 de euro, iar cel cu 10 000 ii ofera celui care are 500 iar cel cu 500 ii va oferi celui care are 50, se realizeaza un fel de perpetuum mobile. In care toti vom fi egali prin simplul fapt ca toti facem un sacrificiu.

Voi ce credeti, ar trebui sa devenim mai darnici si nu pentru ca asa o spune biblia ci pentru ca este logic.

Voi ce parere aveti? Iar instinctul ala ca te simti bine cand daruiesti, nu este de fapt o adaptare de la natura pentru ca in subconstientul tau stii ca la un moment dat cand iti va fi greu vei vrea sa fii ajutat si de asta ajuti la randul tau pentru ca vrei ca acest obicei sa nu se piarda, e ca sexul, nu e nimic metafizic, e doar adaptare de la natura sa ne inmultim.

"Sa fii liber inseamna sa daruiesti." Gogu06

3 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Tu nu faci distinctia intre libertate si egalitate. A fi liber nu inseamna sa fii egal cu X, ci inseamna sa faci ce vrei tu atata timp cat nu deranjezi pe altii iar pe sistem sa il doara fix in cot de ce faci tu. Mai exista si alte feluri de libertati care de fapt nu prea sunt libertati dar e prea mult de discutat.

A fi liber inseamna sa nu ai in vocabularul tau verbul "a trebui". nustiucumacheama

| Dugalle a răspuns:

Notiunea de libertate. Intr-o lume in care esti liber sa faci ce vrei atat timp cat dispui de resursele necesare, libertatea nu este altceva decat momentul in care orice gand, dorinta care le ai sa le poti exprima fara ca nimeni sa te impiedice. Corect?

M-am oprit aici pentru ca nu exista libertate in sensul deplin al cuvantului.

Nu poti cumpara planeta Pamant, nu poti cumpara pamant pe Luna sau sa ai pamant in Polul Nord sau Sud.
Nu poti sparge unele reguli ale naturii. Nu poti sfida moartea sau sa o previi.

Mereu omul a fost, este si va fi rob. Nu exista libertate absoluta ci doar relativa data de anumite domenii gen legislatie, literatura, drepturile omului, din astea.

Alta chestie, pana si statul in care traiesti, fie Romania sau U.S.A, tot nu esti liber pentru ca trebuie sa iti platesti darile la stat.

| Gameplay_Cirus_1998 a răspuns:

Depinde cui daruiesti... In lumea de azi decat in familie mai poti avea incredere caci in lumea straina... Nu prea.