| Kosuchin a întrebat:

Nu vi se pare ciudat ca, dintre toate popoarele lumii, "Dumnezeu" a ales tocmai poporul evreu ca sa ii "implineasca voia"? Ca "si-a trimis unicul fiu sa propavaduiasca invataturile dumnezeiesti in Israel" si restul locatiilor mentionate in biblie? La vremea aceea, existau si alte popoare, nu numai evreii :/. Exista vreun motiv pentru care "Dumnezeu" nu "s-a aratat" si oamenilor din Asia, sau America nedescoperita la vremea aceea?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Stefan: Reciteşte ce-ai scris, dă-ţi două palme şi apoi foloseşte Google-ul.
Există dovezi care atestă existenţa oamenilor în Americi încă din anul 5000 î. e. n. iar în Asia există China care are o istorie perfect documentată de mai bine de 5000 de ani iar locuitori pe actualul teritoriu chinez există atestat arheologic de cel puţin 10000 de ani.
Trezirea la realitate!
Cât despre întrebare, eucosti, e destul de simplu: Evreii au scris biblia (de altfel vechiul testament este o colecţie de pilde evreieşti păgâne). Nu ţi se pare firesc ca acţiunea să fie în jurul poporului de care aparţin autorii?
Salut.

22 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Dumnezeu nu a ales niciun popor, asta este o inventie a evreilor de pe vremea lui Avram sa-si justifice ocuparea teritoriului de acolo. Evreii nu sunt crestini, religia lor este iudaica si este un popor monoteist si Dumnezeu este unul singur fara egal.Biblia lor "cartea splendorii" este cunoscuta sub numele de Kabbala. Aprox. 90% din evrei are religia iudaica care nu are nicio legatura cu Isus Hristos si doar aprox, 10% sunt mesianici.
@stefan, pe teritoriul Mexicului de azi era inainte de Cristos civilizatia Olmeca si se presupune ca a fost "civilizatia muma" a lumii noi, iar in Asia era deja de mult civilizatia chineza aprox. 5000 de ani i.Hr.(construstia zidului chinezesc a inceput cu peste200 de ani inainte de Isus) civilizatia indiana (imperiul maurya), in europa civilizatia greaca, impriul Roman, etc. si nu mai spune prostii pe aici "ca din Israel au plecat oameni si au populat acele locuri".

| Hombre a răspuns:

@Draghicieladenisa, "documentati-va serios si nu-i mai lasati pe altii sa va bage prostii in cap", perfect de acord cu tine insa cu un mic amendament, celelalte prostii pe care le-ai spus (tu esti absolvita de ele) este de vina scoala care va baga aceste idiotenii in cap. Sa se scoata o data religia asta din scoli, rusine invatamantului romanesc care a bagat ca materie de studiu religia in scoli asta o gasesc ca o agresiune asupra formarii si libertatii liberei constiinte, copiii fiind de mici indoctrinati religios. Era suficienta biserica.Romania are nevoie de generatii educate, instruite tehnic, cultural, dezvoltarea spiritului novator si contributiv sa se alinieze tarilor dezvoltate, nu de olipiade de religie, nu de calugari si maicute ca doar mersul este inainte spre progres tehnic de care lumea reala are nevoie ci nu spre mediocritatea evului mediu. Inca o data RUSINE.

| Hombre a răspuns:

@eucosti Lumea noua (America) a fost crestinata de conchistadori si colonisti ce le-au urmat.
@Draghicieladenisa mi-a placut ultimul raspuns.

| Alphawolf a răspuns:

@Draghicieladenisa, tu ai venit si acuzat de nestiinta folosind convingerile altora. Te anunt ca, acele convingeri de care te folosesti acuzand de nestiinta sunt formate din subiectivism. La intrebarile aparute, trebuie raspunsuri, deci oamenii religiosi trebuiau sa gaseasca raspunsuri intrebarilor aparute, iar pentru a gasi raspunsuri intrebarilor aparute, au trebuit sa gaseasca explicatii care sa se potriveasca dar sa fie si convenabile. - Ce sustii tu ca este adevar, in fapt, este subictivism.
Incearca tu sa gandesti, nu altii pentru tine, ca daca gandesc altii pentru tine, o putem numi manipulare.

| danut a răspuns:

Exista o mica neantelegere intre intrebarea ta, raspunsurile primite si realitatea, chiar cea relatata Biblic. Israel nu a fost ALES de catre Dumnezeu ci FORMAT de care Acesta. Intai Avraam este scos din orasul unde locuia si dus in locuri pusti, il face pe Isac din care Dumnezeu promite ca va face un neam mare. Unul dintre fii lui Isac ajunge prim ministru in Egipt (consemnat istoric prin noile descoperiri arheologice) unde isi aduce familia destul de numeroasa. Dupa 400 de ani de stat in Egipt acesta familie devine POPORUL EVREU. De aici puteti continua voi istoria acestuia. Diferenta este destul mare dintre a alege un popor si al forma.

| ramona30 a răspuns:

Pai si alte popoare aveau zeii lor care se aratau poporului. D-zeu (Iahve) era zeul iudeilor, normal ca ei sunt poporul central al cartii. Daca s-ar fi raspandit religia egipteana ca religie dominanta pe glob acum d-zeu era de fapt Ra, nevasta lui d-zeu era Isis si tot asa. Dar, din pacate, o serie de intamplari nefericite au raspandit aceasta ciuma numita religia crestina.

mira
| mira a răspuns:

Ciudata sau nu.istoria a fost scrisa. Legenda nu se mai poate schimba.

| Kosuchin explică:

@anonim mda eu bat campii...de ce indienii de pe teritoriul Americii de Nord credeau in cu totul altceva decat "Dumnezeu"?

| Kosuchin explică:

@danut wow, dar afirmatia mea am luat-o tocmai din caietul meu de religie laughing. Inca odata crestinilor, exista vreun motiv pentru care civilizatia aztecilor, civilizatia maya, indienii navajo, s. a. m. d nu au primit vreun semn de la divinitate? Daca evreii erau pagani, atunci cum erau cei despre care am mentionat? A durat ceva vreme pana sa ajunga religia aceasta in America, adica pana cand a descoperit-o C.Coulomb si apoi au venit colonistii, etc. Apostolii intr-adevar au raspandit religia, cum spune crinu, dar nici unul nu a ajuns pe acel continent.Nu spuneti ceva de genul "dumnezeu e acelasi in toate religiile etc etc" va contraziceti total.

| YourDailyApple a răspuns:

Iudaismul a fost prima religie din lume care a afirmat existenta unui dumnezeu unic.
Fiind prima, e logic ca dumnezeu s-a "aratat" poporului lor, si nu a altora.
E simplu.

Răspuns utilizator avertizat
| deeeeeebora a răspuns:

Poate Dumnezeu a vazut ca i momentul acela evreii erau cel mai bun popor in care sa investiasca CREDINTA LUI.stiia ca ei se vor raspandi prin lume si asa multi oameni vor intra in poporul Sau.

| ileanaadrianastan a răspuns:

D-zeu nu a ales nici un popor. Patriarhul Avraam a avut numai o idee geniala atunci cand a renuntat la idolatria paterna si a descoperit unicitatea si incorporalitatea Creatorului Universului. Dar Acesta nu l-A contactat. Si nici pe Moise. Thora este o carte scrisa de evreii antici cu bune si cu mai putin bune. Cele mai putin bune au fost eliminate de catre Rabinii Reformei judaice in anul 1837, la Conferinta rabinica din Wiesbaden.

| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

Da, erau cel mai bine pus la punct fata de ceilalti, iar soarele era mai aproape de ei.

| Draghicieladenisa a răspuns:

Am participat de 2 ori la olimpiada de religie happy si datorita acestui fapt am aflat lucruri pe care oamenii de rand HABAR N-AU! Israel a fost ales ca popor unde Iisus sa se nasca pentru ca era cel mai PAGAN! El avea cea mai mare nevoie de "curatire" happy, iar denumirea de "popor ales" nu arata ca acel popor era cel mai credincios happy ba din contra. Inainte de a va da cu parerea pe aici documentati-va serios si nu-i mai lasati pe altii sa va bage prostii in caphappy. Nu stiu cum puteti sa preluati o idee, o afirmatie, o informatie de la cineva si n-o verificati sa vedeti daca e adevarata.winking

| Draghicieladenisa a răspuns:

Am raspuns strict la intrebarea lui eucosti happy si am incercat sa nu-mi expun punctul de vedere despre religia noastra, religia invatata in scoli happy. Cine invata atatea lucruri la religie, ca mine, ajunge sa se indoiasca de 10ori mai mult de existenta lui D-zeu decat un ateu happy. Daca ati stii cat se incearca sa se faca o teorie prin care sa se explice unele lucruri pe care mintea umana chiar nu le poate intelege happy. Iti baga tot feluri de termeni happy care cica ar denumi ba Intruparea Fiului lui D-zeu, ba denumirea acestui "proces" etcstraight face pur si simplu te apuca greata cand vezi ca se incearca explicarea unor asemenea faptehappy care dupa parerea mea sunt doar de crezut si asta pentru ca mintea umana NU e in stare sa priceapa aceste fenomene (nu acum cel putin)winking. La liceu eu nici n-am mai facut religie, am facut teologie purahappy pentru ca asa considera profesorul nostru ca vom deveni "buni crestini". In schimb a facut din noi niste elevi plini de nervi ce erau nevoiti sa invete jumatate de caiet de teorie sa primeasca o nota amarata happy. Am colegi care au media 5, 6 sau 7 la religie happy tinand cont ca nu suntem la un liceu un regim special(gen liceu teologic). Ati observat ca religia noastra se bazeaza pe superstitii? Sunt multe lucruri de observat si de ce nu si de comparat(intre religia noastra si altele). Inca ceva: vi se pare normal ca intr-o carte "sfanta" cum se preteaza a fi Biblia sa se scrie ce e scris in Levitic?happy Poate nu mi s-ar parea ciudat ca astfel de lucruri sunt scrise acolo daca ceea ce e scris acolo nu ar fi combatut de Biserica. Si sa va mai zic ca cea mai mare mafie e cea "bisericeasca" (cunosc caz concret). Oricum, nu vreau sa generalizez nimic, fiecare le stie pe ale lui, e adevarat ca sunt si unii preotii sau asa zisi "mai-mari" un adevarat exemplu de urmat cand vine vorba de credinta, dar "fiecare padure cu uscaciunile ei". O forta cu mult deasupra noastra exista, asta e o certitudine, in afara de singurul lucru cu adevarat 100%: moartea.

| palut a răspuns:

Pai Dumnezeu s-a aratat la un singur popor deoarece a vrut sa prefigureze Biserica lui care este tot un singur popor.Acum procesul de evanghelizare e in floare asa ca multi il pot cunoaste pe Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cautarea unei intrebari inteligente ai inceput sa bati campii.De unde stii ca nu s-a aratat si la alte popoare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu s-a aratat si celorlalti.pavel este apostolul neamurilor, iar iisus a fost mai bine primit de neamuri decat de cei din natia lui care l-au rastignit.fiindca asa cum i-a zis si lui toma necredinciosul; fiindca ai vazut, ai crezut, adevarat va spun ca, mai fericit e cel ce n-a vazut dar a crezut. tu nu intelegi ca samanatorul a aruncat samanta. Dumnezeu a fost revelat prin cuvant.si iisus este cuvantullui dumnezeu care a incoltit acolo in israel si s-a inmultit prin apostolii trimisi in lume, care erau si ei samanatori si fiecare care aude cuvantul trebuie sa-l samene in altii asa aducand fiecare om roada precum spicul de grau. celelalte popoare nu-l cunosteau pe dumnezeu, aveau credinte false in idoli, pietre animale etc. dar legea lui Dumnezeu o aveau scrisa in inima lor, de aceia le-a fost usor sa primeasca vestea cea buna chiar fara sa-l vada personal pe mantuitorul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai in Romania ar putea exista olimpiada de religiehappy.

| stefan5982 a răspuns:

Nu exista vreun motiv anume. a ales israelul deoarece acolo a fost gradina edenului si acolo erau adunate mai multe popoare. Fiul nu a venit numai pentru poporul ales, ci El a venit pentru toate popoarele. Nu S-a aratat oamenilor din america sau asia pentru ca atunci nu erau locuite. din israel au plecat oameni si au populat acele locuri. Iisus a trimis pe ucenici si apostoli sa vesteasca evanghelia la toate neamurile. La noi in tara a fost Sf. Ap. Andrei.

| MTN a răspuns:

Poporul evreu avea sa pricinuiasca lucruri foarte rele si greu de imaginat.Venirea lui Dumnezeu este aproape! Ca o pasare phoenix ce rasare din propria cenusa.