| GulDan a întrebat:

O fi adevarat ce se spune peste tot asupra sanatatii organismului?

Oamenii care: stau mult la PC,care dau la maxim castiile,care fumeaza, care mananca fast-food/beau sucurii, etc.

Teoretic ne-ar pune viata in pericol dar nu am auzit pe nimeni sa se vaite de ceva...si multi alti care practica zilnic asa ceva si nu patesc absolut nimic...
Ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt sigura ca acei oameni au dreptate.Eu iti spun din experienta: multe ore la calculator imi dauneaza foarte mult si dau semne de strabism.Cat despre mancarea fast-food, am urmarit un videoclip in care un chimist facea demonstratie cu acid clorhidric, mancarea fast-food nu se dizolva, ce se innegrea. Dupa 3 ore arata ca o smoala topita. Fumatorii...E prea patetic, stie oricine ca fumatul nu te ajuta. Funda?

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

... iar totul te poate baga in mormint super rapid. Par example, nevasta-mea a facut o entorsa (posibil factor agravant, dar cauza e cam incerta la ce urmeaza sa zic), din cauza repausului la pat fara heparina cheaguri de singe (trombi), colaps/embolie pulmonara, a trecut cam aproape de moarte. Nu fumeaza, nu maninca junk, problema e lipsa activitatii fizice gen alergare/bicicleta/inot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eh,chiar acest site e plin de intrebari la categoria sanatate.Multi tineri se vaita de atac de panica, care numai pc-ul il provoaca. orele de nesomn si noptile nedormite stand la internet, asta provoaca.Ameteli,atac de panica, nesiguranta, etc.

| Alicezzz a răspuns:

Tutunul dauneaza sanatati, dar totusi nu ne putem lasa foarte usor pentru ca creeaza dependenta, din cauza fumatului ne sunt afectati plamani se poate ajunge pana la cancer, dintii, boli cardio vasculare, s-a dovedit ca fumatori traiesc cu 2 pana la 10 ani mai putin decat un om care nu fumeaza si multe altele.Mancare fast-food este o mancare care genereaza obezitate daca este consumata zilnic. Statul la pc, oboseste vederea. statul pe scaun la pc afecteaza coloana, cand devii dependent de pc apare frica de socializare, de expunere publica.risti sa devi izolat, dezvolti o pofta mai mare de mancare... Asa ca toate se fac cu masura! happy

| untu a răspuns (pentru Alicezzz):

Ai raspuns corect!

| GabrielaIoana a răspuns:

Este adevarat dar depinde de fiecare. Exista oameni care stau mult la PC dar care fac sport si nu patesc nimic, oameni care dau castile la maxim dar doar uneori, oameni care beau sucuri si mananca tampenii si organismul lor le face fata. Fiecare organism are nivelul lui de rezistenta unora le poate fi bine daca fumeaza de exemplu pe cand alti se pot inbolnavi.
Specialistii ne avertizeaza sa ne luam precautii.

| aXandra a răspuns:

Este adevărat, toate aceste lucruri dăunează. Efectele lor dăunătoare nu se observă imediat, ci în timp. În plus creează depentență, nu se plânge nimeni de ceva care îi place.

| roland2948 a răspuns:

Incearca! Calculatorul iti strica tot spatele si ramai cocosat.Castile auzul, fumatul sanatatea, si fast-foodol te face obez si nu o sa arati chiar bine.Concluzia,da,toate aceste elemente ne strica sanatatea si modul de viata.Iti sugerez sa le ocolesti pe cat se poate de posibil!

| GulDan explică (pentru roland2948):

Da asta faceam demultbig grin tocmai de aia vreau sa vad daca pierd ceva in timp ce ceilalti se distreaza eu stau langa ei si privesc nedumeritlaughing

| roland2948 a răspuns (pentru GulDan):

Este foarte actual si pentru mine.Am multi prieteni care fumeaza, consuma doar chestii de fast-food.Dar pe mine nu ma tenteaza si cu cat ocolesc aceste vicii ma simt mult mai multumit de mine. big grin laughing