| MeisterSchnitzel a întrebat:

Oare a încercat cineva să dea un răspuns filosofic argumentului lui Platon pentru reîncarnare din "Phaidon"?

2 răspunsuri:
| StimabiluI a răspuns:

Cu siguranță că au fost mulți filosofi care au dezbătut ideile lui Platon, cu privire la nemurirea sufletului am impresia că Aristotel a fost printre primii care au contestat-o.

De altfel, Alfred North Whitehead a spus: "Tradiția filosofică europeană e doar o lungă serie de note de subsol la Platon."

Răspuns utilizator avertizat