| Geanin a întrebat:

Oare optimismul este sinonim cu prostia?
Pesimismul cu depresia?
Atunci realismul cu cine este sinonim?
Voi ce parere aveti de primele 2 afirmati?

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu merge chiar asa. E ca si cum ai spune ca lumea exista DOAR in alb si negru.
Nimeni nu este optimist tot timpul sau pesimist tot timpul.
De altfel, cred ca ar fi complet aiurea sa fii permanent intr-una sau alta dintre stari.
Esti pesimist in unele privinte, optimist in altele si, de preferat, realist in majoritatea timpului.
De pilda, in momentul asta, incerc sa fiu optimista la gandul ca, poate, data viitoare cand scrii cuvantul "afirmatii", il vei scrie corect, nu cum l-ai scris aici.

| sublime89 a răspuns:

Nu cred ca putem generaliza asa. Depinde de la caz la caz. In unele situatii, optimismul este perfect justificat, deci nu l-am putea numi sinonim cu prostia. Atat optimismul cat si pesimismul compun impreuna realismul.

| Elena9328 a răspuns:

Realismul este sinonim cu realitatea, optimismul nu este sinonim cu prostia pentru ca daca vrei sa faci ceva de exemplu sa sari cu parasuta nu te declari prost, nu i asa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le consider false. Starile respective au in spate o intreaga istorie, asta cuprinzand deprinderile si obiceiurile din familie pe langa multe altele.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

De fapt optimismul este sinonim cu succesul daca intrebi orice om care a pornit de la zero si s-a realizat pe toate planurile[dragoste, cariera, social, spiritual].

Cu pesimismul ai dreptate. Nu doar ca duce la depresie dar omoara si sanatatea.

Realismul, parerea mea, e o stare de mijloc. Nici nu te omoara, dar nici nu te ajuta sa evoluezi.