| anonim_4396 a întrebat:

Oare pe moise cand a scris acolo singur cele 10 porunci, l-a corectat cineva?

Stia el gramatica?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai fi citit Biblia ori alta scriere despre Moise ai fi stiut ca era un om foarte instruit pentru vremea lui, fusese chiar primul sfetnic al faraonului(echivalentul unui prim ministru de astazi), asa ca nu exista altul mai instruit ca el. De asemenea ai fi aflat ca poruncile i-au fost dictate, nu au fost compuse de el, asa ca nu era nimic de corectat.

13 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Raspunsul fiind dat la intrebare de ceilalti useri nu-mi mai ramane decat contemplarea avatarului, ce de ţâţoaie mai fratilor, dar nu stiu si intreb; contravine vreunei porunci contemplarea mea?

| Hombre a răspuns:

Help, atunci sa o schimbe, contravine placerii multor barbati (mai ales mie). Sssst sa nu auda @Andre999 ca ma afuriseste.

| Alphawolf a răspuns:

Moise a fost sef de lot
El avea in mana tot
Oameni, table si vopsele
Gramatica si alte cele

lolita
| lolita a răspuns:

Este un mister, de unde stim ca poruncile au fost corect traduse?

Răspuns utilizator avertizat
| Zenithf a răspuns:

Sigur de asta o stat el 3 zile acolo, ca scria incet. Nu are rost sa ma apuc sa ma cert cu nimeni, nici cu tine, dar ai face bine sa-ti vezi de treaba, decat sa-ti bati joc de altii.

| Zenithf a răspuns:

Imi pare rau, am judecat gresit. Intradevar, Moise era un om invatat, cum a zis si @ioandelasal, dar nu el a scris tablele de legi:
"Cînd a isprăvit Domnul de vorbit cu Moise pe muntele Sinai, i -a dat cele două table ale mărturiei, table de piatră, scrise cu degetul lui Dumnezeu." (Exod 31:18).
Cand am citit intrebarea ta prima data am crezut ca tu puneai la indoiala acest lucru. thinking
Inca odata, imi pare rau.

| foxi a răspuns:

Sigurat nu! dar crezi ca a scris corect?

| luckyluke a răspuns:

Hai sa mai strecor si eu ceva laughing

Prima data, tablele legii i-au fost date lui Moise, deci "au fost scrise de Dumnezeu"
Dar cand a coborat din munte, ce facea poporul ales? Se inchina la un idol, la un vitel de aur. -Ce face Moise? -Se oftica si de nervi, da cu ele de pamant si le sparge.
Se sui apoi iar in munte si le scrie din nou...
thinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Zenithf daca puteai sa raspunzi nu-ti zicea nimeni nimic, nu e vorba de cearta, vezi raspunsul lui @ioandelasal.
Intrebam de gramatica, acum m-am lamurit, trecand cu vederea ca iti poate dicta cineva porunci...mai ales daca esti om cu carte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@hombre 10.Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau. straight face
Da nimic!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Problema nu stiu daca e tocmai gramatica! In fond si noi inghitim o gramada de greseli si devieri de la norma literara pe aici.
Problema este faptul de a fi un interpret. Se stie ca interpretul...interpreteaza (da o semnificatie personala, chiar daca involuntar, dar tot o face!).
Iar dictarea...nu este o activitate de maxima fidelitate, despre asta vorbeam. Se pot strecura sau "strecura" maxime greseli!

| ciprian_2518 a răspuns:

Moise mi-a spus ca un extraterestru pe nume DocTrip, care isi bate joc de rasa umana, dar ne face tuturor mult bine.Ne facem bine sa stim ca a existat, candva, un personaj biblic, care s-a suit pe muntele Sinai si a luat cele doua table de piatra.