| anonim_4396 a întrebat:

Ok, sa vorbim de religie si credinta. Voi in ce credeti? Si de ce?

P. S. Astept doar parerea voastra argumentata, nu sa va certati si sa ma jigniti unul pe altul. Vreau doar sa stiu in ce credeti voi.

27 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu ca El este Creatorul nostru,ca a dat pe Domnul Isus ca jertfa de ispasire pentru pacatele noastre, ca El doreste ca niciunul sa nu piara, ci sa vina la pocainta!

| Vizitiul a răspuns:

Cred ca o curca s-ar descurca mai bine la facut oua, nu la dezbatut probleme ale caror subiect este crezamantul.

| Vizitiul a răspuns:

AlinaCurca, iubiree, tu n-ai unde sa mai cobori, ai atins deja limita. Anunta-ma si pe mine cand dai de miner. Pe teme de religie si credinta s-a discutat exagerat de mult pe acest site. Cauta si tu la "intrebari si raspunsuri". Scrie acolo "religie" si "credinta" si apuca-te de citit. Nu mai repeta intrebari ce-au fost puse de nenumarate ori. Io pun pariu ca tu nici macar n-ai citit biblia, deci nu putem vorbi despre religie si credinta cu un personaj total strain fata de acest aspect. Oricum, subiectul asta este unul expirat, la fel si cei ce-si uzeaza tastatura, adordandu-l. Parerea mea o stii: mai bine-ai face un ou!

| Vizitiul a răspuns:

AlinaCurca, ar fi culmea sa fim "iubire" unul cu altul. Bateam prostia cu ironia.

| wales a răspuns:

Dumnezeu a spus:

" Poporul Meu piere din lipsă de cunoştinţă." Osea 4:6.

Eu cred în Dumnezeu și mă încred în El și în Cuvântul Lui.
De ce cred în El:

" Dar Dumnezeu Îşi arată dragostea faţă de noi prin faptul că, pe când eram noi încă păcătoşi, Hristos a murit pentru noi." Romani 5:8.

| FucktheSystem a răspuns:

În mine.
De ce?
1. Știu sigur că exist.
2.Nu mă dezamăgesc niciodată.
3. Dcaă vreau să fac ceva lupt pentru acel ecva nu aștept să mă ajute lat cineva.
Cred că-s 3 argumente clare și incontestabile de ce cred în mine.

| georgesur a răspuns:

Deseori am fost "porcait"pe acest site, de "liber-cugetatori"fanatici,ca iau apararea celor ce cred
intr-un Dumnezeu. In timp am sesizat,ca de obicei
cei credinciosi respecta un cod moral (multi macar de
frica Judecatii de Apoi). Spre deosebire de atei,ultimii
incearca sa-si rascumpere unele "pacate lumesti" prin facerea
si de fapte bune. Si asta conteaza pentru plasarea deasupra regnului animal,pentru a fi fiinte umane.
In plus trebuie sa inteleaga tot "norodul"ca declaratia de a fi
ateu/liber cugetator/materialist etc. nu inseamna ca esti si destept. Prostia este relativ uniform distribuita pe suprafata Pamintului,nedepinzind nici de rasa, nici de religie, nici de zona si
nici macar de moment(de plasarea in timp)

| DorelSudoru a răspuns:

Sfantul 1 era stapanul meu, cu el imi fac treaba si imi aduce placere

| Skylar a răspuns:

Corect ar trebui ca fiecare sa isi caute credinta nu sa ii fie bagata pe gat de societate

| aladinbeci a răspuns:

Alina,Eu cred in Dumnezeu sub forma Sfintei Treimi (adica Tatal,Fiul si Sfantul Duh),in Nascatoarea de Dumnezeu Fecioara Maria,in cei doisprezece Apostoli, in Sfinti, in Arhanghelii si Ingerii lui Dumnezeu. Sunt constient ca fara ajutorul lui Dumnezeu nimic nu e cu putinta, iar tot ceea ce se face fara ajutorul lui Dumnezeu nu rezista si nu va putea rezista.Se pot da foarte multe exemple in acest sens. Pana la urma, din punctul meu de vedere, raspunsul cel mai sugestiv pe care ti l-as fi putut da ar fi fost sa-ti redau Crezul.

| Alyra a răspuns:

Bună! Eu cred în Dumnezeu.Îţi aduc şi un argumentbig grine fiecare dată când îl rog ceva, El face ceea ce L-am rugat. De exemplu...de fiecare dată când mi-am pus iconiţa pe bancă la lucrări şi am spus o rugăciune în gând am luat note mari(au fost şi cazuri mult mai importante în care am primit ajutorul Său).
Totuşi... Dumnezeu nu e precum servitorul meu. Am observat că mă ajută doar dacă sunt o persoană bună. Adesea obişnuiesc să spun: ''Doamne, dacă mă ajuţi, promit să citesc 2 pagini din biblie!''
Şi m-a auzit. Pe bune! Chiar am sentimentul că Dumnezeu chiar există undeva acolo sus şi îmi ascultă rugăciunile. happy

| Kaℓi a răspuns:

Ok, hai sa nu mai vorbim. S-a vorbit destul despre asta.
P.S. no offense, am o problema cand citesc "vreau pareri argumentate" sau "argumentati", asa, imperativ...
Daca vrei adevaruri sau interpretari, citeste-l pe Eliade, pe Platon sau pe parintele Cleopa. Nu le cauta pe TPU. Si asta e un sfat in spiritul TPU, sincer vreau sa ajut.

| A98 a răspuns:

Sincer eu ca majoritatea lumii cred in Dumnezeu eu stiu ca el a creat universul si oamenii ci nu Bing-Bang-ul cum cred altii este chiar ridicol sa crezi ca din nimic a aparut dintrodata o explozie care a creat totul (cum a pornit explozia aia din nimic? cum spuneam stupiiiiid! Deci cred in Dumnezeu si dovada ca el exista este Biblia! In ceea ce priveste religia(cultul) eu sunt crestin evanghelic.

| CristiPavel a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu, dar nu in "biserici".

Nu cred ca am nevoie de semnul crucii sau de mers la biserica pentru a mentine contactul cu divinitatea. Nu cred ca e nevoie de mijlocitor.

Bisericile observ, creeaza conflicte intre oameni, vezi musulmani - crestini - hindusi. Toti spun ca religia lor e cea valida si celalalt e "pagan". Nu cred ca Dumnezeu instiga la ura intre noi.

Iti recomand o carte legata de acest subiect, sa nu fii distrasa de titlu. Gasesti o recenzie aici: http://castigatimp.com/recenzie-cartea-pentru-barbati-osho/

| ahri a răspuns:

Acum ceva timp se spunea:Crede si nu cerceta.Dar oamenii evolueaza, iar acum se spune:Cred, pentru ca stiu ca e adevarat.

| Cosminovici18 a răspuns:

Buna! Pai eu sunt ortodox si cred in Iisus Hristos in Maica Domnului si in toti Sfintii... funda?

| Cosminovici18 a răspuns:

Am vazut ca majoritatea sunt Atei ca sa spun asa...una spune ca oamenii au evoluat din maimutelaughing si draga mea Maimutele ai zis ca au venit din celule ovulate si celulele alea de unde au venit draga? si in primul rand Dumnezeu a creat cerul pamantul animale iar omul a fost creat dupa Chipul si Asemanarea Sa. si celelalte animale draga mea Dr.Death ca vad ca ai si nume de moarte dar in fine alea tot din celule ovulate s-au creat?laughing auzi chiar si daca erai crestina-catolica era bine. Dar sa fii ateu e un lucru rau de tot. Auzi draga hai sa-ti spun un lucru...Domnul Iisus Hristos arata ca un em normal dar de fapt EL este Fiul lui Dumnezeu si te intreb pe tine in special el tot din maimuta a evoluat?laughing astept raspunsul draga mea Dr.Death pe tine te intreb ori aici ori imi trimiti un mesaj si-mi spui raspunsul!

| DrDeath a răspuns:

Pai eu cred in teoria universului. Daca faci lucruri bune primesti lucruri bune.Toti ce faci ti se intoarce intr-un fel sau altul.Mama si bunica cred in dumnezeu foarte mult.Eu nu sunt pe deplin convins de existenta lui. Dumnezeu nu a creat oamenii. Oamenii eu evoluat din maimute, mainutele au fost alcatuite din celule evoluate.Ele au alcatuit corpul omenesc.
Sper ca intelegi.Planeta a fost alcatuita tatorita resturilor ramase din Big-Bang.Gravitatia a adunat tot praful spatial si asa au format planele.

| AloneInTheDarkness a răspuns:

Credinta a fost si este nimic mai mult decat un mijloc de manipulare a oamenilor folosit de biserica.Eu cred ca daca cu adevarat ar exista Dumnezeu si daca cu adevarat iar pasa de noi lumea asta nu ar mai fi asa de dura, si nu s-ar mai intamplat lucruri asa de oribile, dar Dumnezeu este doar o iluzie a noastra atunci cand suntem la capatul puterilor.

| Denisa444 a răspuns:

Eu cred într-unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul, Facatorul cerului si al pamântului, vazutelor tuturor si nevazutelor.
Si într-unul Domn Iisus Hristor, Fiul lui Dumnezeu, Unul-Nascut, Care din Tatal S-a nascut mai înainte de toti vecii. Lumina din Lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, Nascut, nu facut; Cel de o fiinta cu Tatal, prin Care toate s-au facut.
Care pentru noi oamenii si pentru a noastra mîntuire S-a pogorît din ceruri si S-a întrupat de la Duhul Sfînt din Maria fecioara si s-a facut om.
Si S-a rastignit pentru noi în zilele lui Pontiu Pilat si a patimit si S-a îngropat.

Si a înviat a treia zi, dupa Scripturi.

Si S-a înaltat la ceruri si sade de-a dreapta Tatalui.

Si iarasi sa vina cu slava, sa judece vii si mortii, a Carui împaratie nu va avea sfîrsit.

Si întru Duhul Sfînt, Domnul de viata Facatorul, Care de la Tatal purcede, cel ce împreuna cu Tatal si cu Fiul este închinat si slavit, Care a grait prin prooroci.

Într-una sfânta, soborniceasca si apostoleasca Biserica.
Marturisesc un Botez, întru iertarea pacatelor.

Astept învierea mortilor.

Si viata veacului ce va sa vie.

Amin!

| AlinaCurca a răspuns:

Sirius, sper ca raspunsul tau e din cauza faptului ca nu ai ce face si nu pentru ca tu chiar nu ai nimic in cap. Cat de competenta sunt eu este treaba mea si doar a mea. Mie una mi-ar placea sa stiu totul despre religiile si credintele oamenilor. Cat despre tine, nici macar nu ma cobor la nivelul tau.

| AlinaCurca a răspuns:

Nu m-a interesat un subiect fanatic si nici discutii pro si contra. Dar, ma asteptam la orice fel de credinte. Sunt oameni care cred in cristale, in magie, in ocult, in orice altceva. Mai mult, voiam sa stiu de ce ei cred in asta. Nu am creat discutia pentru a afla care Dumnezeu e mai special sau care este credinta adevarata. Sirius, nu suntem "iubire" unul cu altul.

| alinae a răspuns:

In Dumnezeu.Am mai multe experiente care mi-au dovedit ca exista.

1.Cand eram mai mica, vreo 9 ani, avem o fata care ne facea curatenie.De la o vreme nu imi mai gaseam Nintendo DS.Parintii nu stiau asta, dar cand am fost in Italia i-am spus mamei mele.A spus ca o sa il cautam.Cand am venit, intr-o zi am cautat intr-un dulap de sus de unde nu ajung, decat daca ma urc pe un scaun sau pe pat.Am gasit Nintendo Ds.Ala a fost un semn de la Dumnezeu.

2.Am mers o data cu parintii la un picnic.Am fost in locul in care mergea tata acum 20 de ani(na mai fost de acolo de 20 de ani deci nu mai stia pe unde trebuia sa mergem pentru ca eram buruieni cam de 2 metri laughing ).Am plecat pentru ca nu vedeam nimic.A gasit un pic drum, a mers pe acolo, si cand sa treaca de o balta cu noroi i s-au blocat roatile din fata in noroi.Noroc de niste oameni care ne-au ajutat.Cat timp faceau ei acolo eu am mers putin in colo, dupa in intorceam.Cand am mers m-am rugat lui Dumnezeu si cand m-am intors rotile din fata au iesit din noroi.

Dar oricum fiecare crede in cine vrea, nu?

| SnitiCuTrademark a răspuns:

Eu cred in mine. De ce? Pentru ca nu am nevoie de idoli. Nu vreau sa am motive sa astept sa imi faca altcineva treburile. Nu vreau o scuza care sa ma ascunda dupa rateu. Fac ce fac, ma descurc eu. N-am nevoie de icoana sau de D-zeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu una, cred n puterea psihica. E lucrul cel mai "ascuns". Psihicul uman.este lucrul ce ne eosebeste e animale, este esenta omului. Un lucru care nu poate fi inteles, si, tot odata, nu poate fi copiat.

| Annitu30 a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu, dar nu in "biserica".

| istefan a răspuns:

Cred in mine. Nu am nevoie sa ma-nchin la cineva pe care n-am vazut niciodata, si nici nu stiu daca exista. Si nu am de unde sti ca religia mea e mai buna ca religia vecinului s.a.m.d. In plus de asta, e prea multa superstitie si prostie.