| Vizitiul a întrebat:

Optimisti si pesimisti. Care au un atu in plus? De ce?

16 răspunsuri:
| Vizitiul explică:

TheBestForYou -Sa-ti dau funda? Te rog frumos nu ma ruga.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună.
Bineînţeles că optimiştii. Deoarece trec mult mai uşor peste situaţiile critice.

Baftă!

| Alphawolf a răspuns:

Optimismul indica gandirea pozitiva, dar eu cred ca este doar aparenta.
Optimismul, in majoritate, trece de granitele realismului si se transforma in prostie curata. Pesimismul, la fel, are o latura buna ca, anticipeaza...dar si pesimismul, in majoritate, trece de granitele realismului si se transforma in negativism. Nu cred ca unul dintre cele doua concepte prezinta un atu in plus. O gandire sanatoasa, realistica stie sa profite de aceste doua concepte.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Nu m-am gandit niciodata la asta, dar eu cand vad pesimisti, fug mancand nori. Da, stiu, semenii, nostri, bla, bla, bla.
Hai sa nu confundam realismul cu pesimismul.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Completare: eu sunt o optimista prin excelenta, dar in toate situatiile imi iau si marja de eroare ( daca nu iese, ce variante am mai departe?), nu de alta, dar sa nu ma trezesc cazuta din pom.

| NickiMinaj a răspuns:

Pesimistul nu se hraneste cu iluzii frumos-impachetate. ideal ar fi un mix perfect intre cele 2... a! exista deja. realismul.

Răspuns utilizator avertizat
| Luori a răspuns:

Optimistul poate vedea cu mai mare usurinta in fiecare obstacol o sansa.
Un pesimist insa se gandeste la ce va urma, vazand partea neagra. Atunci cand esecul apare, dezamagirea pesimistului este mai mica. Poate e un fel de baraj pe care il construieste in jur. Pesimistul poate pierde unele sanse in viata doar pentru ca ar crede ca nu-s posibile de realizat, sau pentru ca le-ar este frica.
Optimistul insa nu da inapoi, si incearca aceste sanse.

| aliceinchains a răspuns:

Bună.
Eu...sunt pesimistă, deși am și o doză de optimism. Chiar dacă se întâmplă să caștig sau să pierd...sunt pregătită.
Pe optimist, îl ia prin surprindere un lucru rău, nu se așteaptă...să i se întâmple tocmai lui.

Răspuns utilizator avertizat
| BigV a răspuns:

Categoric optimistii! Un om optimist poate realiza ce vrea! Daca ai auzit de legea atractiei si de faptul ca gandurile devin lucruri(nu la modul absurd) stii deja raspunsul! Pesimistul se va concentra asupra dificultatilor ignorand oportunitatile! Nu va suparati insa optimistul e campion (reueseste sa iasa din orice situatie) pesimistul pierde si considera ca merita sa piarda!

| Psychologist_2863 a răspuns:

S-a demonstrat, din punct de vedere medical si psihologic, ca pesimistii au un risc mai mare de a se imbolnavi si sunt predispusi sa traiasca mai putin... Si daca o luam pe partea mai putin logica, gandindu-ne la Teoria Atractiei, este evident de ce. Cu cat ai mai multe ganduri negre cu atat ele se manifesta in realitatea apropiata si mai ales imediat apropiata tie...

| SockyQ a răspuns:

Dupa multi, optimiștii.Dar, un răspuns mai diferit, după mine, pesimiștii.
De ce? Fiindcă n-ai incredere, ști,te gândești la ce-i mai rău, iar,din punctul meu de vedere,e mai bine sa ști,sa te gândești ca poate nu vei reuși și sa nu reușești, decât sa-ți faci iluzii degeaba. Plus ca, dacă vei reuși, vei fi uimit,fericit pentru. faptul ca ai trecut de momentul respectiv.
* în sirul de propoziții,fraze, a reuși = referitor la ceea ce vei face, de exemplu vorbind de notele de la scoală.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un aforism la temă: "Orice optimist nu e decât un prost fericit. Desigur, pesimistul e doar prost" (Louis Bernanos)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt tu vrei normal sa vezi care sint pesimisti si care optimisti pentru ca intrebarea dealtfel mi se pare fara sens pentru ca optimistii vor spune ca ei au atuul pe cind pesimistii vor spune ca e de partea lor si tu ramai aceeasi persoana care speculeaza relativitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chestie de conjunctura. Intotdeauna, ce este prea mult strica. Iar cei care aleg calea pesimismului, sau a optimismului, vor da gres la un moment dat. TREBUIE SA GANDIM!