| hypothesis a întrebat:

Orice fapt este explicat de catre o teorie?

33 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Avand o capacitate de concepere, de analizare, de contemplare, prin crearea unei teorii (idei) aduci viziunea ta asupra unui fapt, asta nu implica automat explicarea faptului.

| T0T a răspuns:

Nu. Fapturile de care nu știm nimic nu sunt explicate de nicio teorie. Teoriile se formează pe baza a ceea ce știm.

| J0B0MAT a răspuns:

Teoriile incearca doar sa explice unele fapte, dar cele mai importante fapte nu pot fi explicate

| iSwag a răspuns (pentru J0B0MAT):

Profund. Aproape am lacrimat.

| J0B0MAT a răspuns (pentru iSwag):

S. M.I.L.E!

| iSwag a răspuns (pentru J0B0MAT):

Seeing Miracles In Life Everyday = smile? happy

| J0B0MAT a răspuns (pentru iSwag):

In your dreams

| iSwag a răspuns (pentru J0B0MAT):

Don't be rea. I tried to be a gentălmen. Yu broke my hărt sad.

| J0B0MAT a răspuns (pentru iSwag):

Dar de ce? Dreams sunt mai bune ca life everyday!

| iSwag a răspuns (pentru J0B0MAT):

Aa. dreams la propriu, credeam ca la propriu-secundar.:*

II facem notificari baiatului degeaba laughing

| J0B0MAT a răspuns (pentru iSwag):

Aaaa. Corect.Gata nu mai zic niic.

| iSwag a răspuns (pentru J0B0MAT):

Nu, mai spune. Imi place sa-ti aud... vad scrisul.laughing

| J0B0MAT a răspuns (pentru J0B0MAT):

Dreams la ce vrei tu.Anytime,anywhere,anyhow

| J0B0MAT a răspuns (pentru iSwag):

Ma bag la meci

| iSwag a răspuns (pentru J0B0MAT):

Lol, tu esti baiat ma? laughing

Bine, baga-te. Pwp.hee hee

| J0B0MAT a răspuns (pentru iSwag):

Feminina. da ce numai baietii se uita la meciuri? pe bune?

| iSwag a răspuns (pentru J0B0MAT):

Intrebam si eu laughing

Hai, aduc niste seminte si o bere. Te bagi?

| J0B0MAT a răspuns (pentru iSwag):

Naah. prea comun

| iSwag a răspuns (pentru J0B0MAT):

Bine bine. Hai ca ma uit si eu, te pup. laughing

3-1 Romania, tu cat zici? Pariu pe 50 de bani.

| J0B0MAT a răspuns (pentru iSwag):

2.maxim 6

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Ipotezele incearca sa explice unele fapte, daca ipoteza e confirmata de experiment se schimba in lege sau teorie stiintifica.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Da. Propuneri?

| Dorotheea21 a răspuns:

laughing De aceea limba romana are in opozitie termenii sau expresia "teoretic si practic", sau "teoretic si faptic".

| AnonimaOk a răspuns:

Cand oamenii vad ceva inedit, isi dau cu parerea si formuleaza mici teorii. Numai practica dezvaluie valoarea de adevar a teoriei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoria e explicata de fapt. Orice fapt e explicat de faptul in sine si urmarile faptului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

TEORÍE, teorii, s. f. 1. Răspuns sau soluție la o chestiune filosofică sau științifică, bazată pe dovezi și coordonată sistematic cu alte răspunsuri într-un întreg doctrinar; interpretare bine întemeiată a dovezilor. 2. Oricare dintre încercările de a explica același set de fapte sau aceeași problemă. ◊ Loc. adv. În teorie = în mod abstract, speculativ. 3. (În sintagme) Teoria informației = teorie matematică a proprietăților generale ale surselor de informație, ale posibilităților de păstrare și de transmitere a informațiilor etc. Teoria literaturii = ramură a științei literaturii care studiază trăsăturile generale ale creației literare, curentele și metodele artistice etc. Teoria relativității = teorie a relațiilor dintre spațiu, timp și mișcarea materiei, în care legile fundamentale ale fenomenelor fizice sunt enunțate într-o formă valabilă atât pentru viteze relative mici ale corpurilor, cât și pentru viteze relative foarte mari, apropiate de viteza luminii. 4. Partea teoretică a instrucției militare. [Pr.: te-o-] – Din fr. théorie, lat. theoria.

| nlko a răspuns:

Da... pentru fiecare fapt sunt formalate diferite teorii, mai degraba pareri.
Doar ca nu se stie care din ele sunt adevarate.
De exemplu cu aparitia omului.

| Emankonovici a răspuns:

Omul este un Nimeni si fiecare om este un altu` intr-un sens echivalent bun.

Răspuns utilizator avertizat
| Pintoiu_Valentina_1998 a răspuns:

Nu oricare. Oricum omul cere prea multe explicatii. Daca nu e neaparat nevoie sa stie, atunci sa nu mai caute asa de mult.
E bine sa te informezi, dar nu e bine sa exagerezi.

| HOHOHO06 a răspuns:

Depinde si de faptul cu care te ciocnest nimeni nu-ti va putea d asa raspuns chind te ciocnesti cu el atunci i apar si teoriile si concluziile dar dupa parerea mea NU

| CebotariSlavic a răspuns:

Aceasta este ideea pe care se bazeaza orice stiinta.La moment exista teria M care incearca sa explice orice fenomen.Eu cred ca experienta ne arata ca pentru orice lucru exista o explicatie stiintifica.