| baciu92 a întrebat:

Pana la ce varsta creste un baiat/adolescent si care sunt sansele sa mai creasca in inaltime dupa 23 de ani?
Care sunt solutiile pentru a mai creste 10-15 cm in inaltime?

14 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Resemneaza-te, nu mai ai sanse.

| RAY a răspuns:

E imposibil asa ceva, o data cartilajele inchise adio crestere in inaltime din contra devi mai mic de la 40 de anii in sus, singura metoda e operatia la genuchi care costa mult e singura care asigura o cretere in inaltime, sportul nu creste, in proportie de 80% tine cont de inaltimea parintilor tai, am cunoscut persoane de 1, 90 care urau sportul si uni de 1, 70 care faceau sport de mic, desi e un mit, barbati cresc dupa pubertate pana la 20 de anii maxim, rar cand mai cresti dupa 20 de ani, eu de la 18 ani n-am mai crescut deloc, 2, 3 cm poate, asa ca singura posibilitate e operatia aia care costa vreo 50 de mii de dolari da merita decat sa fi pitic o viata mai bine un an de suferinta

| RAY a răspuns:

Bonus persoanele care au pana in 1, 70 au riscul mic sa nu se reuseasca operatia sau sa ramane paralizate sau alte chesti

| Dismally a răspuns:

Dupa 23 de ani nu mai cresti dar sunt unele exercitii care te-ar putea ajuta.

| Idkidk a răspuns:

Păi pe la vârsta de 18-21 se opreşte din crescut. Dacă vrei să mai creşti poţi face baschet, volley-ball, înot, atletism, gimnastică.
O zi bună! happy

| suffarstar a răspuns:

Te mai dezvolti dar trebuie sa faci exercitii fizice intense, sa dormi minim opt ore pe noapte, hrana bogata in proteine dimineata, seara doar un ceai si biscuiti. Exeercitii fizice nu inseamna culturism (a.k.a sala), ci inseamna alergari, sprinturi, exercitii aerobice, calistenice etc. Nu uita sa iti faci incalzirea de fiecare data minim zece minute, te ajuta sa-ti administrezi energia anaeroba si o arzi pe cea aeroba (grasimea).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Solutia este sa iti cumperi o pereche de incaltari cu o talpa mai intalta si problema rezolvata : ai crescut cu 10-15 cm in inaltine. A fost greu?

Pubertatea ia sfarsit la varsta de 21 de ani. Daca nu esti multumit de inaltimea ta atunci tin sa iti spun ca ramai cu nemultumirea. Nu mai cresti dupa varsta de 21 de ani. Eventual doar sa te dezvolti fizic daca te apuci de sala. Dar in inaltime doar incaltarile te ridica. As recomanda pantofi cu toc, dar nu si in cazul tau. laughing.

| 6684464 a răspuns:

Te intinzi. Mult, des si bine.

| ʎpooɯ a răspuns:

La baieti cresterea se opreste pe la varsta de 21 de ani, dupa 23 de ani nu mai cresc.

| Cossta a răspuns (pentru ʎpooɯ):

Si intre 21 si 23 ce se intampla? laughing

| ʎpooɯ a răspuns (pentru Cossta):

Posibil sa mai creasca lent cativa cm.

| Cossta a răspuns (pentru ʎpooɯ):

In general, dar depinde de fiecare in parte.

| ʎpooɯ a răspuns (pentru Cossta):

Asa este, eu am vorbit in general, nu stiu ce gene a mostenit happy

| Cossta a răspuns:

Ai cumva 1, 50? Cum naiba 10-15 cm? Solutii sunt: apuca-te de un sport de performanta din urmatoarele categorii: baschet, inot, volei, hanbal, atletism(poate).