kongeriket
| kongeriket a întrebat:

Pentru toţi iubăreţii de animale:
În SUA, o femeie de 19 ani, mamă a unui copil sugar se află în arest preventiv riscând o pedeapsă de 2 ani de închisoare cu executare pentru că a omorât un nenorocit de hamster.
Întrebări pentru iubăreţii care pun animalele pe picior de egalitate cu oamenii sau chiar mai presus:
1. Ce este mai important? Viaţa femeii care-şi va rata tot viitorul(neputând merge la facultate sau să muncească să-şi întreţină copilul) riscându-l grav şi pe al copilului său (prin nealăptare şi neprezenţă în primii 2 ani de viaţă) sau viaţa hamsterului pentru care "infractoarea" trebuie să plătească?!
2. Cine are nevoie de asistenţă de specialitate? Iubăreţii de animale care susţin distrugerea vieţii unui om în numele memoriei hamsterului sau "infractoarea" care a avut un moment de nervozitate cel mai probabil datorat hormonilor instabili post-naştere?!
3. Aţi susţine astfel de măsuri în România? De ce da, de ce nu?
4. Dacă răspunsul dv. la întrebarea 3 este da, vă rog să menţionaţi cine ar trebui să plătească pentru "investigaţii" şi de ce.

Sursa: http://www.care2.com/......in-prison/

Răspuns Câştigător
| Iepurila a răspuns:

Eu cred ca "iubitorii de animale" ar trebui sa faca consiliere psihiatrica. Nu psihologica. Aia sunt oameni nebuni. In china se jupoaie caini de vii. Deci de vii ii lasi fara blana... Dar aici ca a omorat un hamster face femeia puscarie. Oameni nebuni.
Bafta Lucian!happy

29 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Buna, kongeriket!
N-ar fi trebuit sa-ti raspund la aceasta intrebare, pentru ca nu pun viata unui animal mai presus decat viata unui om (desi unii cu greu pot fi numiti "oameni"), dar totusi o s-o fac, pentru ca asta simt. Iar ca sa inteleaga si ceilalti, de unde a pornit toata povestea: http://www.tpu.ro/......vinovate/. Ma insel?

Bineinteles, nu mi se pare normal, ca aceasta femeie sa fie inchisa. Dupa parerea mea, trebuia pedepsita in alt mod si dusa obligat-fortat la un psiholog. Un om normal din punct de vedere psihic nu-si sugruma animalele de companie in momentele lui de nervozitate. Si da, stiu cum e cu hormonii, dar totusi! La fel de bine putea sa-si sugrume si copilul la nervi, nu? Aceasta femeie trebuie tratata (medical, cum o fi), nu inchisa (la ce bun? eventual, doar ca sa serveasca drept exemplu pentru ceilalti, ca ei sa ia legea in serios si sa dea bani pe psihologi, cand simt ca e cazul, nu pe avocati, cand deja sunt dupa gratii).
Si ca sa-ti raspund si la a treia intrebare, nu cred ca in Romania poate fi vorba de asa ceva...cel putin in urmatorii 50 de ani. La noi si daca omori un om, ai mari sanse sa scapi, ce sa mai vorbim de animale?
Iata, cum sunt tratate animalele in Romania:
http://www.youtube.com/watch?v=UqELlQv8afI
http://www.youtube.com/watch?v=GS29-P1o0KU
http://www.youtube.com/watch?v=0D8wm0PhvJA
"Caine subnuntrit, deshidratat, incapabil de a se mai ridica, bolnav, cu mucoase purlente, suspect de jigodie, lasat in tarc cu cainii sanatosi. In perioada noeimbrie-decembrie 2010 in adapost nu s-au facut tratamente medicale cainilor bolnavi, fiind lasati sa moara de boala sau devorati de cainii sanatosi."
Asta se intampla la noi, si culmea, vorbim de ADAPOSTURI - constructiile facute ca sa ocroteasca, ca sa apere de intemperii/primejdii. Dar cum la noi totul e pe dos...
Cam atat am avut de spus.
Numai bine!

kongeriket
| kongeriket explică:

În afară de ardnaxur1961 n-a înţeles nimeni unde bat...
NOname: N-ai spus nimic şi în afară de întrebarea 3, te-ai învârtit mult pe lângă subiect pe după cireş.
Kronstadt: Exagerezi! Mult rău.
andra22: Şi de Crăciun le iubeşti?
Chiritza: Aşa, şi? Răspunsul, unde e răspunsul?
eucosti: Aşa... şi deci după tine merită să-i fie distrusă tot restul vieţii şi să aibă cazier de dragul hamsterului, nu?
WR104: Deci hamsterul e mai important decât viaţa a doi oameni, nu?

kongeriket
| kongeriket explică:

NICU: Da' de ce să mă pun în locul hamsterului? Ce? Hamsterul se pune în locul meu când mă enervează?
Argumentele astea cu "dacă urma copilul" nu merg. Şi să vă spun şi de ce: Pentru că o corelaţie nu implică în mod sine qua non şi o cauzalitate ci doar invers.
Faptul că s-a răzbunat pe un hamster nu mi se pare nici pe departe la fel de grav cu faptul că unii dintre voi sau rahatul de legislaţie americană este dispusă să-i distrugă tot restul vieţii pentru un rahat cu ochi de hamster.
De fapt, mulţi oameni ar avea ei înşişi nevoie de control (începând cu iubăreţii de animale) şi abia apoi "infractoarea" internată într-un program de control al furiei.

kongeriket
| kongeriket explică:

@Roxa: Din păcate oamenii ăştia vorbesc serios.
Nici nu mă obosesc să contrazic. Pur şi simplu n-ai cu cine.
Oamenii ăştia chiar trăiesc în cărţi şi basme.
Ce treabă o fi având presupusa mea "milă" pentru "fiinţe nevinovate" (apropo, nu există fiinţe nevinovate!), cu presupusa punere în pericol a propriului copil cu faptul că Statul îi distruge iremediabil viaţa socială pentru un rahat de hamster, nu ştiu.
Din punctul meu de vedere şi simplul fapt că cercetarea penală se face în stare de arest mi se pare un abuz fără de margini şi o traumă pentru proaspăta mămică.
Dar nu, HAMSTERUL e important!
Opriţi planeta, vreau să cobor!

kongeriket
| kongeriket explică:

Apache: Şi pisica ucide din plăcere!

| Vizitiul a răspuns:

Nu stiu daca ar fi corect sa valorificam mai mult viata unui om decat cea a unui animal. Viata e viata pana la urma. Cert este ca femeia (atentie, cu ratiune fiind inzestrata) a comis-o prin simplul fapt ca a luat o viata. O VIATA...nu o viata de animal. Dupa cum bine stii, orice pas stramb trebuie penalizat (bine, se mai trece si cu vederea, lucru foarte rau) pentru a nu se incuraja repetarea lui. Si ca sa dau un raspuns complex la intrebarea 1, spun ca cel mai important este ca femeia sa nu mai repete greseala dupa ispasirea pedepsei. Viata hamsterului a fost pecetluita, deci nu mai are relevanta, raman regrete, si atat.
2. Eu nu as fi atat de hiperbolic in exprimare, nu cred ca poate fi vorba de distrugerea acelei femei, ci dimpotriva, este vorba de reabilitarea ei... dupa ispasirea pedepsei. Aceasta pedeapsa nu se face in memoria hamsterului, se face cu scopul de-a descuraja astfel de actiuni execrabile asupra vietii altora.
3. Da, le-as sustine, si nu oricum, ci frenetic. Stii, daca azi omori pisica, maine omori catelul, e posibil sa te obisnuiesti si sa-ti placa la un moment dat, asta daca nu vei fi pedepsit. La niciun caz nu admit privarea de pedeapsa a persoanelor care au astfel de conduite fata de orice fiinta vie. FIINTA VIE!
4. Cine plateste pentru investigatii? Sa stii ca nu chiar totul se plateste. Mai exista si voluntariat, dar cam greu de gasit spirit de abinegatie intr-un asa habitat.
P.S- Tu ai mers pe o astfel de premisa: Viata hamsterului este mai putin importanta decat viata omului! Nu-s de acord. Atata timp cat suntem fiinte vii (avem simturi, reactionam), viata noastra este la fel de valoroasa. Suntem aici, pe Geea, pentru a vietii cu animalele, nu pentru a le agresa sau omori, lucru care-mi sustine si mai mult parerile de mai sus.

Apache
| Apache a răspuns:

Viata unui om mereu va fi mai importanta ca a unui animal!
dar de ce sa nu fie pedepsiti cei care omoara animale fara motiv?
cu ce suntem noi mai presus de ele daca le omoram doar de dragul distractiei?
...pentru asta omul este cel mai rau animal!
fiindca ucide chiar daca nu are motive sa o faca! ucide din placere!

Apache
| Apache a răspuns:

@kongeriket
mda...daca stau sa ma gandesc. pisica aia de la profilul tau arata ca un adevarat criminal!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

La faza asta, ar fi interesant de stiut cati ani de puscarie fac parlagiii care omoara vaci, porci, capre, oi si mai stiu eu ce alte necuvantatoare pentru ca americanii sa-si umple burtile cu hamburgeri, carnati, fleici la "barbecue".
Sau, alea nu sunt animale? Alea nu se pun?

| NoChanceForUs a răspuns:

@WR104: Ai vreun "animal de companie"? Pentru ca ar trebui sa-i dai drumul in salbaticie daca tu chiar crezi ca animalalele de companie nu isi au rostul sau nu merita sa fie domesticite de noi si iubite(pentru ca in majoritatea cazurilor sunt iubite, de ce sa generalizam?)

| NickiMinaj a răspuns:

straight face voi vorbiti serios? ce exagerari ingrozitoare, angajati-va oameni buni la realitatea tv.mie mi se pare dincolo de aberant toata treaba asta. evident ca saraca femeie a avut un moment in care nu a mai putut face fata...asta nu inseamna ca e bolnava psihic(?!?) sau ca si-ar pune odrasla in pericol.

| Kosuchin a răspuns:

@kongeriket daca s-ar fi datorat hormonilor instabili post-nastere, femeia nu ar trebui sa fie inchisa.Insa in articol am citit despre o lunatica, ce ucide hamsterul fratelui ei in fata celorlalti fratiori mai mici, doar ca sa se razbune.19 ani + copil si daca e suparata, raspunde cu violenta? Trebuie inchisa si evaluata =/.

| WR104 a răspuns:

In primul rand nu mi se pare normal sa existe ideea de "animal de companie". pentru ca animalele oricat ar fi ele de "dragalase" nu sunt niste jucarii. Apoi daca omori un animal dupa parerea mea intentionat cu siguranta trebuie sa fi pedepsit.acum nu stiu daca la fel ca si cand ai omora ujn om dar este tot o crima.Restul nu mai conteaza ca ai copii sau nu stiu ce.In orice tara din lume ar trebui sa dispara conceptul de "animal de companie" oricat de mult ai iubi animalele si astfel s-ar evita aceste cazuri cum este cel prezentat de catre tine.

| Furculingură a răspuns:

Eu am un hamster si daca mama mea l-ar strange de gat in fata mea, as ramane traumatizata si mi-as pune mari semne de intrebare daca mama mea e zdravana la cap. Insa mai rau m-ar durea daca ar aresta-o.Un psiholog i-ar rezolva problema.A ei si a mea.
Femeia din articol va iesi mai devreme de 2 ani, pentru buna purtare, daca nu starnge de gat toti sobolanii din celula.

| pyma a răspuns:

Pe de o parte, susții că nu orice om merită să fie părinte, pe de altă parte îi iei apărarea femeii respective, scuzându-i comportamentul și punându-l pe seama ''hormonilor instabili post-naştere?!''. Poi tu crezi că tot pe seama acestor hormoni ea nu ar putea la fel de ușor să-i facă rău propriului copil? Adică comparând între cât de dificil este să ai grijă de un copil nou-născut, câtă răbdare, câte nopți nedormite...și comparând cu un hamster, care sincer, cu ce te poate enerva atît de mult încât să-l ucizi?
În al doilea rând nu ți-ai citit propria sursă, atât ești de pornit pe idioții ăștia de iubitori de animale, încât nu citești faptul că tipa era însărcinată când a ucis animalul (a născut după acest ''eveniment neplăcut'' - argumentul cu hormonii atotjustificabili nu pică, dar credibilitatea ta da) și modul în care l-a ucis: a venit acasă, și-a găsit propriul hamster mort, a intuit ea prin cine știe ce mijloace că de vină este fratele ei, s-a dus și i-a luat acestuia hamsterul și l-a sugrumat în fața lui după care l-a aruncat în stradă.
Ți se pare că o astfel de persoană merită să fie mamă? Tu ai avea încredere să-ți lași copilul în grija ei?
Deși e puțin probabil, dar na, chiar dacă ea s-ar fi dus la facultate, nu ziceai tu că un copil=adio facultate, adio viitor? Deci până la urmă, e vorba de doi ani, femeia a încălcat legea, trebuie să plătească. Poate să facă o mie de facultăți după, are timp. Care e faza, că eu nu înțeleg? Greșești, încalci legea, plătești.
Iubitorii aștia de animale nu vor decât să li se respecte dreptul la viață celorlalte vietăți de pe pământ, nimic mai mult, nimic mai puțin. Că tu consideri că oamenii sunt superiori animalelor problema ta, dar să ai pretenția să ai dreptul de a le omorî pentru că așa-ți vine ție, unde-ți mai este superioritatea?

| EzioAuditoreDaFirenze a răspuns:

Sa moara femeia. De ce ai omori nu animal? Ce eu facut.

| EzioAuditoreDaFirenze a răspuns:

Kongeriket da esti chiar enervant-a sa fim seriosi ai zis sa ne dam parerea nu sa spunem fortat ce vrei tu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca il dadea unei pisici moarte de foame tot la acelasi articol intra? Ar fi trebuit sa se tina cont in cazul ala ca a salvat pisica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dementa aia are probleme grave. Este foarte bine ca au pus-o la cutie, altfel ar fi venit si momentul sugrumarii propriului copil, intr-un acces de furie. Prin trimiterea copilului la un orfelinat, se va pune capat unei convietuiri dintre o mama dementa si un copil nevinovat. Cel putin, copilul mai are o sansa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un om care sugruma ce-i iese in cale in momente de nervozitate, nu crezi ca e la fel de periculos pentru oameni, cum e si pentru animale? Poate s-a facut un bine, nu neaparat animalului ucis, copilului. Daca urmatoarea victima era copilul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@kongeriket, ai lasat loc de interpretare (prea mult loc), iar eu am luat-o mot a mot.
Si pana la urma urmei, azi omori in chinuri un hamster, maine omori in chinuri un Hummer (am vrut sa scriu copil, dar m-a luat valu').
Cei care ucid din placere, sau fiindca vor sa demonstreze ceva (!?) ar trebui ucisi la randul lor! De ce trebuie sa o ardem dupa visin mereu? Da-le dracului de legi, sunt facute pentru a fi incalcate, la un moment dat. Daca viata ta este una normala, nu cred ca poti face diferenta. Fa o excursie in Somalia (stai vreo 3 luni pe acolo), apoi vino sa discutam despre valoarea vietiiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai animal de companie iti asumi unele raspunderi,pune-te in locul hamsterului si ai sa vezi viata cu alti ochi, de ce unii au placerea ca sa chinuie animale? eu as baga la puscarie un om( daca asa avea putere ) si daca il vad ca da cu biciul in cal nu numai ca a omorit un hamster, daca nu avea hamsterul in fata ochilor isi varsa nervii si furia pe copil, ce mai ziceai stimate domn?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Konjeriket ma, te-au suparat astia? Bai ce naibii nu ghiciti directia si dati raspunsuri in contradictoriu? De-al dracului, nu? Pune-i jos konjeriketule si adu-i morti in miinile mele?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

kongerule,iti admir cultura de care dispui dar de ce nu te cred, de ce cred ca in sufletul tau este loc de mila si pentru un suflet, chiar daca este un animal nevinovat? sa nu ma contrazici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@NICU... baga mai nene la acordeon ceva de Onoriu, ca s-a intristat lumea! Uite, incep eu http://www.youtube.com/watch?v=GJObx8-tujM
Maaamaaaa, ce bag cateva pahare, imediat. Hai lume, ca-i duminica (eu sunt la ciorba de potroace)!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu una cred ca in animal pentru ca oare cat mai dura pana isi sugruma copilul?
norocul copilului ca a in eput cu bietul hamster...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Saracul hamster. Sa sti ca femeia aia e tare proasta la fel si Chiritza. Animalele sunt si ele vietati ca orice om. Sunt vii si ti-ar place sa fi omorat? Deci femeia aia merita ani grei de inchisoare.

Răspuns utilizator avertizat
| andra22 a răspuns:

Nici nu ma mai mir...noi suntem niste animale si ne omoram noi intre noi! nu spun da pentru ca in Romania nu va exista asa ceva prea curand! iubesc animalele de orice natura, dar cum am zis mai devreme nu avem rezultate! rusine