| anonim_4396 a întrebat:

Personalitatea are legatura cu inteligenta?

21 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Nu cred.In timp ce personalitatea e rodul moralitatii, indiferent de care, inteligenta doar se manifesta.

| shadovv a răspuns:

Nu exista personalitate sau inteligenta... exist doar eu.

| profudereligie a răspuns:

Şi da şi nu. Mai întâi că inteligenţa nu este doar o aptitudine ce rezolvă probleme doar de logică, inteligenţa este multiplă (logico-matematică, emoţională, socială, artistică, unii introduc şi domeniul spiritual, etc). Aşa că în unele direcţii personalitatea este foarte importantă (inteligenţa emoţională şi cea socială) iar în altele nu (inteligenţa logico-matematică). Mai multe aici: http://profudereligie.blogspot.ro/2012/06/inteligenta-spirituala.html

| Încrucişătorul a răspuns:

Mitica esti nebun? *ecou* nebun nebun nebun

Sigur ca nu. Poti sa fii al dracului si sa ai mintea brici. Daca esti de-al dracului si esti prost de bati campii, cu tot felul de aere josnice, nu "esti intelijent".

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Absolut.

| 220V a răspuns:

Nu cred ca exista vreo legatura intre cele doua. Poti sa intalnesti oameni inteligenti si foarte rai, dar si prosti si la fel de rai. Personalitatea are legatura in mediul in care am crescut, daca am fost crescuti cu iubire, o sa oferim la randul nostru iubire, daca am fost crescuti intr-un mod mai violent, o sa oferim violenta de cate ori este cazul.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Desigur.

| anonim_4396 explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Explica de ce.

| Delicacy a răspuns:

Personalitatea umană colerează şi cimentează toate fenomenele psihice,incusiv însuşirile psihice(temperament, caracter, aptitudini, inteligenţă, creativitate).

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Delicacy):

Asta-i luată din carte laughing

| Delicacy a răspuns (pentru Woodenpints91):

Shhhht! că te dau cu capul de maşinilaughing

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Delicacy):

Ok, nu te dau de gol.

| lolium a răspuns (pentru Delicacy):

Colereaza rolling on the floor

| Inferno a răspuns (pentru Woodenpints91):

Atunci e o carte cu greseli gramaticale, "colereaza" fiind una dintre ele.

| Dumnezău a răspuns (pentru Delicacy):

Daca-mi definesti verbul "a colera" iti trimit o naveta de bere.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Delicacy):

Vrei sa spui "coloreaza"?

| reihiuke a răspuns:

Nici cea mai mica legatura.

| DyNo a răspuns:

Da, are legatura.

| anonim_4396 explică (pentru DyNo):

Daca ai spune si de ce, ar fi frumos.

| Never4ever a răspuns:

Da.Desigur.

| Madlin a răspuns:

Nu