NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Probabil v-aţi întrebat, măcar o dată, cum a apărut lumea şi noi în ea. "History of the World in Two Hours" ne permite să călătorim de la Big Bang până în zilele noastre. O fascinantă călătorie în timp (profesorul meu de istorie ar fi invidios).
http://youtu.be/EH1rnFvrkFc
http://youtu.be/qOoEJ7ezZv8
Care este părerea voastră în legătură cu teoria ştiinţifică prezentată în acest documentar? Cât vi se pare de credibilă?

35 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Vă propun spre vizionare şi "Into The Universe With Stephen Hawking: The Story of Everything".

Fascinant şi el, dar în loc să se adâncească în istoria umanităţii, cum a făcut "History of the World in Two Hours", penetrează până la capăt cosmologia si ne arată posibilele scenarii de viitor: distrugerea Pământului (pare a fi o inevitabilitate), colonizarea altor planete (dacă avem noroc, minte şi, desigur, bani) şi o ipotetică încetare a existenţei Universului nostru (care este posibil să aibă fraţi).

http://youtu.be/0SEarrHfJLk

Păreri?

Care dintre probabilităţi vi se pare mai plauzibilă? Ne vor distruge razele gamma, ne vom ciocni de vreun asteroid (sau el de noi), ne va prăji Soarele nostru sau până atunci ne vom prăji singuri (căci suntem suficient de inteligenţi ca să creăm arme nucleare, dar nu ştiu dacă suntem suficient de inteligenţi ca să nu le folosim...indeed)?

...practic suntem praf de stele conştient de sine şi capabil să se autodepăşească. Uluitor, nu?

http://youtu.be/10aB4JWx_KE
_____________

http://www.tpu.ro/......in-loc-sa/

NOname
| NOname explică:

O calatorie interesantă si educativă (mersi, Miha):
http://htwins.net/scale2/lang.html

"Alege limba romana, apoi folosește cursorul de pe banda orizontală de sub player pentru a coborî în profunzimea materiei sau pentru a călători în Univers. Nu în ultimul rând, reține că dacă vei pune cursorul pe oricare dintre obiectele ce îți vor apărea, vei primi informații specifice despre ele."

| Hombre a răspuns (pentru NOname):

Vazand aceasta calatorie de la mic la mare in universului vizibil poate indoctrinatii isi vor pune intrebarea, oare "mosulica" (care ne-a creat dupa chipul si asemanarea lui) din VT a putut crea asemenea enormitati?

NOname
| NOname explică:

Cosmos. Despre apariţia vieţii şi evoluţia:
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

NOname
| NOname explică:

Evolutia Animalelor: Triumful Vertebratelor-01-Din ocean până în aer (2013).
http://documentare.digitalarena.ro/......r-2013-hd/

NOname
| NOname explică:

"Învățământul din România are mai multe în comun cu Orientul Mijlociu, decât cu Europa. Începând cu 2008, Teoria Evoluției a fost scoasă din programa școlară. Bazele biologiei moderne au fost șterse dintr-o mișcare de către fostul ministru Hărdău."

https://www.facebook.com/......362174523/

"Teoria lui Darwin a fost scoasa din programa elevilor romani.

Un ordin semnat in anul 2006, de catre fostul ministru al educatiei, Mihail Hardau, a scos din programa scolara teoria lui Darwin, pe motiv ca elevii ar avea prea multe de invatat.

Ordinul a intrat in vigoare abia de anul acesta, iar unul dintre ONG-uri a declansat o ampla campanie pentru reintroducerea in manuale a acestei teorii.
Liderii organizatiei ii acuza pe specialistii din Educatie ca incalca dreptul elevilor la cunoastere, in timp ce "Biserica Ortodoxa Romana" sustine ca teoria lui Darwin este oricum depasita si se poate renunta la ea.
Organizatia a fost surprinsa de rezultatul unui studiu guvernamental de la sfarsitul anului trecut, conform caruia doar 14% dintre elevii romani din clasele VII-XII au auzit de teoria evolutiei, iar cei mai multi stiu doar de varianta Adam si Eva.

In speranta unei solutionari rapide a cazului, cei care militeaza pentru liberatatea constiintei vor depune la Ministerul Educatiei o scrisoare prin care cer reintroducerea teoriei lui Darwin in liceu, iar daca nici asa nu vor reusi sa rezolve ceva, acestia ameninta cu proteste de strada."

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......vizionare/

| carminaburana43 a răspuns:

Inca nu am vazut, multumesc f frumos, o sa-l vizionez chiar ma intereseaza.

| Shammal a răspuns:

Este o intelegere a universului conforma cu nivelul constiintei oamenilor in acest moment, eu spun ca sunt elemente, evenimente din documentar pe care le vom vedea diferit in urmatoarele decade. Pe la 1500 se stia ca pamantul e plat, acum stim altceva

| WhatheWow a răspuns:

Da, eu l-am văzut de ceva vreme și e un documentar destul de bine documentat științific și istoric. Întotdeauna mi-au plăcut documentarele celor de la PBS și crede-mă că am "devorat" o grămadă...și pe cel despre care vorbești în postarea cealaltă.
Oricum, favoritul meu rămâne " Planet Earth " al celor de la BBC cu narațiunea lui David Attenborough. Omul e o legendă vie în domeniul documentarelor și chiar găsești un documentar despre el pe YouTube, pe care ţi-l recomand.

| NOname explică (pentru WhatheWow):

Mulţumesc, sper să-l găsesc. Momentan mă răsfăţ cu un Trailer.
http://youtu.be/oWMUX3ugaRU

| WhatheWow a răspuns (pentru NOname):

"Planet Earth" nu-l găsești complet pe YouTube. Eu acum am descoperit unul pe care nu l-am văzut : https://www.youtube.com/watch?v=wa3ZDEZj3P8&feature=youtube_gdata_player

| NOname explică (pentru WhatheWow):

Am vizionat "How Many People Can Live On Planet Earth". Foarte interesant şi educativ, mi-a plăcut. Cred că următoarea mea întrebare, dacă nu te superi, îl va cuprinde, căci informarea este un pas esenţial spre reuşită.

| Duucu a răspuns:

Fantastic...
Acum am terminat să mă uit, cred că e primul documentar despre așa ceva care l-am urmărit.
La sfărșit am avut o stare de superioritate și am vrut să mă duc în fața popii să îi spun ce-am învățat astăzi laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bun documentarul, am văzut doar o parte din el.Că tot e mohorât afară, mă pun să-l vizionez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

0 Credibilitate! Sansele ca o explozie sa creeze viata sunt egale cu 0!

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Ai uitat să adaugi un "după părerea mea", ca de obicei.

Simte-te liber să argumentezi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Nu e nevoie sa argumentez un fapt logic! Fa un test... Bubuie o dinamita pe un camp deschis? O sa obtii viata? O sa creezi fiinte capabile sa gandeasca si sa aiba constiinta proprie? Daca da inseamna ca ai dreptate si Big Bang chiar este un fapt real!

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Se pare că n-ai idee ce a fost Big Bang şi ce se poate declanşa şi crea în 13-14 Biliarde de ani, nu de pe o zi pe alta.

La film te-ai uitat cu ochii închişi şi fără sonor?

Dar e ok, întoarce-te la teoria ta, e muuuult mai plauzibilă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Dar din ce s-a declansat? Din nimic? Nimic poate crea o mega explozie care poate crea o asemenea complexitate? Adica sa inteleg ca din absolut nimic putem sa detonam o cladire?

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Cum spuneam, întoarce-te în peşteră. Aici poluezi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Mda poluez cu inteligenta un strat de prostie! Stiam!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai că ești simpatic laughing Acum am văzut, tu ești campion la voturi negative.Cum reușești asta?
Nu cumva ai apărut și tu printr-o explozie? Mă gândesc...probabil atunci când au murit dinozaurii. Știi tu, meteoritul ăla.
La impact a făcut buum, și ai apărut tu.
NOname, scuză-mă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta denota cat de inteligent esti!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ironic,thanks.

| FANDecE a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti genul de persoana, rectific, MARIONETA care crede in basme cu zane si cu dumnezei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un documentar spectaculos in care totul tinde sa mearga spre complexitate.Chiar daca am plecat de la nimic, pana si nimicul e asa de complex, incat nici nu il poti contura intr-o definitie exacta.Involuntar, ne atrag imaginile ce ne arata vastitati si nu puncte fixe cum ar fi privitul intr-un tablou.Totul tine de mister si cat de mult ne adancim in el. Poate peste 1000 de ani o sa privim cu un ochi mai critic universul si lumea in care traim, poate-l vom percepe altfel.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

...asta dacă umanitatea va mai exista peste 1.000 de ani, lucrul de care nu sunt foarte sigură.

http://www.tpu.ro/......-miliarde/

Frumoasă descriere ai făcut; foarte poetică, exactă şi complexă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu stie intr-adevar acest raspuns, tot felul de teorii care mai de care interesante ...nu tot ce zboara se mananca.

| contαbαndonαt a răspuns:

In totalitate de acord cu @Shammal.
Destul de bine gandit si facut, totusi cam scurt dupa parerea mea deoarece 2 ore trec destul de repede si parca nu te-ai satura doar din atat.In mare au cam incadrat ceea ce era esential.

| SoundTHeWave a răspuns:

Clar credibila am vazut documentarul asta de vreo 2 ori, merita sa lasi calculatorul pentru asa ceva. Oricum acum au aparut noi teori pe langa big bang cum ar fi teoria corzilor. Oricum cine are timp si apreciaza astfel de lucruri il recomand din toata inima.

| WQTS a răspuns:

Yeah, imi aduc aminte ca eram cu cativa amici si jucam go intr-un bar, si pe televizor daduse acest film. Nu mai stiam ce sa fac: sa ma concentrez pe joc sau la film.
Oricum, frumoasa initiativa si ai facut alegerea corecta. Daca postai intrebarea la religie cred ca iti luai ceva carne de la piosii crestini.

| Anonim1x a răspuns:

Nu cred in big bang! totul este prea perfect, pentru a aparea din big bang unde ar fi domnit haosul.Noi am fost un proiect, la fel si pamantul, la fel cum o cladire are nevoie de un proiect.Cineva a facut totul, o forta mult prea puternica pentru a o intelege si patrunde noi