| Inferno a întrebat:

Raportat la un foton Pamantul este plat?

11 răspunsuri:
| NOBODY a răspuns:

Raportat la un fir de grâu, hambarul este galben?

| Inferno explică (pentru NOBODY):

Sa nu stii ceva este firesc. Sa nu stii ceva dar sa vorbesti despre el este dovada de prostie.
Valabil si pentru userul de mai sus.

| oprescudorin11 a răspuns:

Fotonul poate penetra pamantul?

| seth2016 a răspuns:

Din perspectiva fotonului, care cred ca e cea mai interesanta, eu zic ca nu este nici plat si nici neplat.

| Inferno explică (pentru seth2016):

Se pare ca cu cat un observator se deplaseaza mai repede cu atat lucrurile incep sa se aplatizeze mai tare: contractia lungimii.

| seth2016 a răspuns (pentru Inferno):

Pai fotonu' saracu' nu cred ca vede nimic. Timp ioc, distanta ioc. Poate vede Pamantul doar daca il incetineste ceva. Parca am vazut mai demult ca poate fi incetinit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,cum nici capul raportat la un neuron nu are forma de stea.

| KNST a răspuns:

Habar n-am. Oricum, din punctul de vedere al lui Klaas Dijkstra, pamantul este oricum plat, iar nu sferic. Eu, inclin sa-i dau crezare. Mai ales ca la intrebarile lui, oamenii de stiinta NU AU raspunsuri.

| antineutrino a răspuns:

Nu înţeleg cum "raportat la un foton"? Poţi alege un foton ca sistem de referinţă?

| Inferno explică (pentru antineutrino):

Daca te-ai deplasa cu viteza luminii cum ar arata Pamantul? (neglijand faptul ca timpul s-ar opri si ca practic nu ai putea sa vezi mai nimic)

| antineutrino a răspuns (pentru Inferno):

Fără a lua în calcul că un obiect cu masă nu se poate deplasa cu viteza luminii şi că unui foton nu i se poate ataşa un sistem de referinţă, pe măsură ce ne-am apropia de viteza luminii evenimentele de pe Pământ le vom sesiza ca producându-se din ce în ce mai lent, iar obiectele privite din sistemul nostru de referinţă se vor aplatiza pe direcţia noastră de deplasare.